Choroba morska – objawy, sposoby na chorobę morską

Choroba morska
Fot. Getty Images/mbbirdy

Choroba morska to specyficzny rodzaj kinetozy, czyli choroby lokomocyjnej. Jest wywołana przez wystawienie ciała na różnego rodzaju ruchy. O chorobie morskiej mówi się głównie w odniesieniu objawów pojawiających się u niektórych ludzi podczas podróży środkiem transportu po wodzie.

Zobacz też: Rośnie liczba zachorowań na odrę w Polsce i na świecie. WHO bije na alarm >>> 

W przypadku kiedy planowana jest długotrwała podróż statkiem, można zawczasu podjąć odpowiednie kroki ograniczające objawy choroby morskiej. Chorobie morskiej można skutecznie zapobiegać. Sposobów na chorobę morską jest wiele , a preparaty przeciwko dolegliwości są ogólnie dostępne w aptekach – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Przyczyny choroby morskiej

Choroba morska należy do grupy chorób zwanych kinetozami. Kinetozy to zespół schorzeń wywołujących zaburzenia równowagi wywołane przez przyspieszenie działające na ciało, które wpływa na ośrodek równowagi znajdujący się w uchu wewnętrznym – narząd przedsionkowy – błędnik. Najczęściej dotyka dzieci oraz kobiety.

Bezpośrednią przyczyną powstawania dolegliwości jest przyspieszenie występujące na fali. Spowodowana jest sprzecznością między sygnałami odbierającymi przez zmysł wzroku a zmysł równowagi – przy małych zmianach krajobrazu narząd przedsionkowy otrzymuje sygnały o ciągłej zmianie ruchu – do przodu, w górę, na dół oraz na boki.

Zobacz też: "Ja też jestem nieśmiała!" Maja Sablewska o tym, czy nieśmiałość wyklucza sukces >>> 

Choroba morska na promie może skutecznie zepsuć radość z rejsu i zamienić podróżowanie w katorgę, choć w większości przypadków występuje tylko w okresie adaptacyjnym do nowych warunków i ustępuje po aklimatyzacji osoby cierpiącej na to zaburzenie.

Choroba morska – objawy

Do objawów sugerujących chorobę morską należą:

  • złe samopoczucie, rozbicie, uczucie zmęczenia,
  • brak koncentracji,
  • nudności,
  • wymioty, często niekontrolowane,
  • utrata apetytu,
  • osłabienie,
  • ból głowy,
  • zawroty głowy,
  • senność, zwolnienie tętna,
  • zimny pot na dłoniach,
  • nadwrażliwość na zapachy,
  • suchość w ustach lub ślinotok.

Na ogół objawy choroby morskiej są słabo nasilone , tylko kilka procent osób cierpiących na chorobę morską nie znosi rejsu w stopniu uniemożliwiającym podróżowanie. Każda osoba przechodzi chorobę w inny sposób, czasami ta sama osoba podczas różnych rejsów może w inny sposób odczuwać dolegliwości wywołane przez te same warunki.

Charakterystyczne dla choroby morskiej jest ustępowanie dolegliwości po zaprzestaniu ruchu oraz powracanie po jego ponownym rozpoczęciu.

Zobacz też: Asia choruje na SMA. O swojej walce napisała książkę... jednym palcem >>> 

Sposoby na chorobę morską

By uniknąć choroby morskiej, bardzo ważne jest prawidłowe przygotowanie do rejsu i do możliwości pojawienia się objawów . Przed podróżą należy spożyć lekkostrawny posiłek (najlepiej 2–3 godziny przed wypłynięciem), nie powinno się spożywać alkoholu oraz kawy. Bardzo ważne jest nastawienie psychiczne i chęć walki z chorobą i objawami, co ułatwia przystosowanie do nowych warunków.

Podczas rejsu należy jak najmniej przebywać w pomieszczeniach znajdujących się pod pokładem , gdzie ze względu na brak zmiany widzianego obrazu dolegliwości potęgują się. Najmniej kołyszącym miejscem jest śródokręcie oraz rufa w pobliżu osi symetrii statku i to tam najlepiej przebywać. W trakcie trwania rejsu należy głęboko oddychać i obserwować linię horyzontu – linię brzegową, przepływające statki, chmury oraz gwiazdy. Czasami pomaga również przespanie podróży.

Zobacz też: "Mój medal nie jest mniej złoty przez to, że jestem biseksualna". Mistrzyni świata w pływaniu o homofobii w sporcie >>> 

Leki na chorobę morską

Co stosować na chorobę morską? Leków dostępnych bez recepty w aptece jest wiele, warto wypróbować kilka z nich, by znaleźć dla siebie najlepszy, a także sięgnąć po sposoby naturalne.

Ogólnodostępne tabletki na chorobę morską to preparaty zawierające w swoim składzie substancje antyhistaminowe i antymuskarynowe, mają działanie przeciwwymiotne, uspokajające. Skuteczność tych leków jest tylko częściowa, mogą powodować skutki uboczne – np. ograniczać zdolność do prowadzenia pojazdów. Leki te powinne być zażywane przed podróżą

Plastry na chorobę morską plastry Transway – to produkty nie uwalniające środków chemicznych. Ich działanie opiera się na konstrukcji plastra i efekcie automasażu – zbudowane są ze stożka specjalnego materiału. Taki sposób profilaktyki choroby morskiej nie posiada efektów ubocznych i może być bezpiecznie stosowany u osób z chorobami przewlekłymi, przyjmującymi inne leki. Inne plastry na chorobę morską zawierają substancje czynne podobne jak w tabletkach, dzięki nim osiąga się stały poziom leku w organizmie.

Leczenie naturalne choroby morskiej wykorzystuje korzeń imbiru, miętę i inne preparaty ziołowe. Zażyte przed podróżą zwalczają przede wszystkim nudności. Sugeruje się wdrożenie terapii ziołami nawet tydzień przed planowaną podróżą.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości