Ustroń leży w Beskidzie Śląskim w rejonie Śląska Cieszyńskiego, w niewielkiej odległości od Szczyrku. Nazwa Ustroń zdaniem większości językoznawców pochodzi od miejsca określonego jako zaciszne, położone w spokojnej okolicy, "na stronie". Natomiast przekazy z legend mówią o dużo mroczniejszym pochodzeniu tej nazwy. W 1241 roku oddział tatarski miał spalić żywcem kilkuset polskich jeńców. "Ustrina" lub "ustrinum" oznacza pogorzelisko z ludzkich ciał.
Piękne położenie, atrakcyjny krajobraz i znakomita baza turystyczno-rekreacyjna sprawiają, że Ustroń jest bardzo popularnym miejscem urlopowym. Można tam wypocząć, oddać się turystyce górskiej, jeździe na nartach, a także wielu innym aktywnościom. Ustroń ma więc wiele do zaoferowania turystom.
Piramidy w Ustroniu – niezwykły widok z Czantorii
Wspaniały widok na cały Ustroń rozciąga się ze szczytu Czantorii. Ma ona wysokość 995 m n.p.m. Najłatwiej można się tam dostać krzesełkową kolejką linową, choć ostatni odcinek drogi na szczyt trzeba pokonać pieszo. Ostra wędrówka pod górę do platformy widokowej zajmuje około pół godziny. Wieża na ustrońskiej Czantorii jest bardzo ciekawie położona – terytorium Polski kończy się tuż przed nią, a sama wieża stoi już na terenie Czech. Zanim Polska weszła do strefy Schengen, aby dotrzeć na wieżę, trzeba było iść około kwadransa do przejścia granicznego i stamtąd wróć do stóp platformy na Czantorii. Obecnie można już bez problemu bezpośrednio wejść na platformę. A widok z niej jest wspaniały. Można podziwiać piękną panoramę Ustronia, a szczególnie charakterystyczne w krajobrazie są... piramidy. Ten ciekawy kształt mają państwowe uzdrowiska wybudowane w Ustroniu w latach 70. XX wieku. Planowano stworzenie 28 takich samych budynków, ostatecznie powstało ich 17. Co ciekawe, do niedawna w herbie Ustronia widniał właśnie budynek w kształcie piramidy.
Równica – góry w Ustroniu
Bardzo atrakcyjnym miejscem w Ustroniu jest też góra Równica (883 m n.p.m.). Sporym ułatwieniem jest możliwość dojechania samochodem praktycznie na sam szczyt. A tam Ustroń proponuje wiele atrakcji. Jest tor saneczkowy, schronisko, strzelnica i park rozrywki. Organizuje się tam wiele imprez. Bardzo piękne są też widoki na Ustroń i jego okolice.
U stóp Równicy znajduje się Park Zdrojowy ze słynną pijalnią wód. Jest to przeszklony budynek wzorowany na ustrońskich piramidach. Pod pijalnią znajduje się źródło Zygmunt, z którego czerpana jest woda do pijalni. Po zbadaniu okazało się, że ma duże walory lecznicze. Jej odczyn jest lekko kwaśny (6,6 pH), a jej twardość oznaczona została na poziomie miękkiej i bardzo miękkiej. W Parku Zdrojowym zbudowano też tężnię solankową. Woda wypływająca z dysz fontanny nasyca powietrze minerałami, więc jest ono bardzo zbliżone do powietrza, którym można oddychać nad morzem.
Ustroń – atrakcje turystyczne
Poza typową ofertą wypoczynkową Ustroń ma też kilka zabytków, które warto obejrzeć. Niedaleko od rynku, w centrum Ustronia, stoi piękny kościół pod wezwaniem św. Klemensa. Został ukończony w 1787 roku, a zbudowany jest z cegły i kamienia. Przed wejściem można podziwiać rzeźby św. Józefa z Dzieciątkiem oraz św. Jana Nepomucena. Zostały stworzone przez Wacława Donaya w XVIII wieku. Nieco dalej stoi kościół ewangelicki Apostoła Jakuba Starszego . Jest to największa świątynia w Ustroniu, a przez to, że otoczona jest bardzo starymi brzozami i lipami, w jej okolicy tworzy się niepowtarzalny klimat.
Centrum Ustronia to również bardzo ciekawe chałupy drewniane, w których funkcjonuje muzeum etnograficzne pod nazwą Stara Zagroda. Składa się ono z dwóch budynków – mieszkalnego i stodoły, a zabudowa pochodzi z 1768 roku. We wnętrzach oraz na podwórzu można zobaczyć bardzo ciekawe pamiątki związane z życiem w Ustroniu w XVIII wieku.
Interesujący jest także zbudowany w nowoczesnym stylu rynek z podświetlaną fontanną, zadaszoną konstrukcją, która kształtem nawiązuje do amfiteatru, muszlą koncertową i ratuszem. Budowę ratusza ukończono w 1894 roku. Pierwotnie był budynkiem jednopiętrowym, ale w XX wieku dobudowano kolejne, bogato zdobione piętra. Ustroński rynek to znakomite miejsce do odpoczynku.
Warto też zobaczyć budynek biblioteki w Ustroniu. Na jego ścianach stworzono mural przedstawiający wnętrza najbardziej znanych światowych bibliotek, takich jak biblioteki w Edynburgu i Dublinie. Poza tym można podziwiać odtworzone z przedwojennych zdjęć budynki Ustronia.
Zobacz wideo: Ustronne miejsca Staszka Karpiela-Bułecki
>>> Zobacz także:
Amisze – kim są, jaka jest ich historia? Fakty i ciekawostki o amiszach
Jak posługiwać się kompasem w terenie, z mapą, na telefonie?
Autor: Adrian Adamczyk