Amisze to jedna z najbardziej zamkniętych i przez to tajemniczych wspólnot religijnych. Z amiszami związane są liczne ciekawostki, dotyczące np. chorób genetycznych, ascetycznego stylu życia, stosunku do wojska czy edukacji. Ich zamknięty tryb życia jest na tyle interesujący, że wątki dotyczące amiszów często pojawiają się np. w kinematografii.Jolanta Pieńkowska wybrała się do kraju Amiszów gdzie spotkała się z ich ambasadorem Pierrem Stolkowskim. Zapraszamy na wycieczkę do świata bez samochodów, telewizorów, telefonów, radia ... elektryczności!
Zobacz też: Amisze w Polsce – jak żyją i gdzie mieszkają? >>>
Choć historia amiszów sięga końcówki XVII wieku, to wspólnota ta, a także zasady, jakimi kierują się w życiu, trwają do dnia dzisiejszego. Obecnie amisze zamieszkują głównie USA, a najwięcej mieszka ich w Pensylwanii. Amisze w Polsce praktycznie nie istnieją, choć w historii naszego kraju odnotowano próbę utworzenia tej wspólnoty.
Amisze – kim są?
Kim są amisze ? Jest to wspólnota religijna, która wywodzi się ze Szwajcarii. Obecnie na świecie jest ich około 120 tysięcy. Wspólnota amiszów to odłam anabaptystów, protestanckiej wspólnoty chrześcijańskiej. Amisze zamieszkują głównie USA, a najliczniej w stanie Pensylwania. Po świecie krążą różne mniej lub bardziej prawdziwe ciekawostki związane z amiszami , które dotyczą np. tego, ile żon mają amisze, czy żyją w poligamii, czy częściej niż inni ludzie cierpią na choroby genetyczne itp.
Zobacz też: Istria – malowniczy półwysep północnej Chorwacji >>>
Założenie pierwszej wspólnoty amiszów
Założycielem pierwszej wspólnoty amiszów był Jakub Amman, biskup mennonicki, który w roku 1693 odłączył się ze swoimi zwolennikami od społeczności szwajcarskich mennonitów żyjących w Alzacji na emigracji. Nazwa wspólnoty mennonickiej pochodzi od postaci Menno Simmonsa, jednego z czołowych przedstawicieli anabaptyzmu, odrzucającego chrzest dzieci, przedmioty kultu religijnego, kościelnych hierarchów i co ważne – służbę wojskową. Do swojego nowego wyznania Amman zapożyczył surowe zasady określone właśnie przez Menno Simensa. Po śmierci założyciela wspólnoty wielu amiszów wyemigrowało do Ameryki Północnej.
Zobacz też: Tunezja – afrykański raj dla turystów >>>
Amisze w Polsce
W Polsce mieszka obecnie jedna rodzina amiszów. W 1993 roku trafiła tu ze Stanów Zjednoczonych. Dla dwóch innych rodzin pobyt w naszym kraju okazał się nietrafiony. Wróciły do USA, a w Polsce w małej miejscowości Cezarów koło Mińska Mazowieckiego pozostali tylko Martinowie – jedyna w tej chwili rodzina amisz ów w Polsce . Małżeństwo państwa Martinów ma sześcioro dzieci i jest dumne z tego, że żyje blisko natury. To właśnie dlatego z okolic Mińska Mazowieckiego przeprowadzili się do województwa lubelskiego, szukając więcej przestrzeni. Polscy amisze korzystają jednak ze zdobyczy nauki i techniki (prądu, internetu, telewizora). Udzielają też z chęcią wywiadów. Pojawili się nawet w jednym z telewizyjnych show.
Zobacz też: Co warto zobaczyć na Cyprze Północnym? Najważniejsze atrakcje, pogoda >>>
Współcześni amisze w USA – ciekawostki
- Około 63% całej wspólnoty amiszów zamieszkuje stan Pensylwania. Amisze mieszkają i pracują na roli także w stanach Iowa, Missouri, Ohio i Indiana. Poza USA amisze mieszkają też w Kanadzie (prowincja Ontario) i w Ameryce Środkowej. W hrabstwie Lancaster w Pensylwanii mieszka około 20 tysięcy amiszów – potomków 200 osadników przybyłych tu ze Szwajcarii. Głównymi zajęciami amiszów jest uprawa roli i rzemiosło.
- Amisze żyją według zbioru zasad określanych jako „Ordnung" . Nie są one nigdzie spisane, ale wymagane jest stosowanie się do nich. Zasady te regulują takie kwestie jak technikę, jakiej można używać w codziennym, życiu, kolory, w jakich mogą być szyte ubrania, szczegółowo definiują też wymagania dotyczące np. fryzur kobiet.
- W przypadku mężczyzn do czasu ślubu wymagane jest golenie zarostu na twarzy, z kolei od dnia zaślubin mężczyźni zobligowani są do zapuszczania długich bród. Zapuszczanie wąsów jest z kolei zakazane, gdyż kojarzy się z przynależnością do armii.
- Amisze są zwolennikami pacyfizmu, z czego w przeszłości wynikało wiele konfliktów z władzami w Stanach Zjednoczonych.
- Amisz nie może poślubić kobiety spoza wspólnoty. Pociąga to za sobą dość poważne następstwa, gdyż zwiększa prawdopodobieństwo zachorowań amiszów na choroby genetyczne (od 12 pokoleń małżeństwa zawierane są w dość ograniczonym gronie).
- Najbardziej radykalna grupa amiszów nie korzystają z prądu ani zdobyczy techniki (jak telewizory, samochody, aparaty fotograficzne).
- Dla amiszów ich zasady „Ordnung” są ważniejsze od prawa, co bywa powodem sporów i konfliktów zarówno w skali lokalnej, jak też z instytucjami rządowymi np. z powodu odmawiania służby wojskowej. Konfliktogenny był nawet obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i w latach 50. XX wieku – amisze odmówili ich opłacania. Jednak amisze nie pobierają żadnej formy pomocy społecznej od państwa – w razie potrzeby organizują wewnętrzne zbiórki. Nie posyłają dzieci do szkół publicznych, bo wg nich wystarczy kształcenie do 14. roku życia, co też powoduje konflikt z prawem, gdyż obowiązek szkolny w USA przewiduje kształcenie do 16. roku życia. Natomiast wykształcenie wyższe nie jest amiszom potrzebne do funkcjonowania.
- Amisze niekiedy są myleni z Mormonami , którzy żyją w poligamii , więc ten, kto zakłada, że amisz ma wiele żon , jest w błędzie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN