Polska

Nie tylko sztuka i historia, czyli poznaj nietypowe muzea w Polsce

Polska

Aktualizacja:

Obok muzeów z naszym dziedzictwem kulturowym czy prezentujących sztukę nowoczesną znajdują się te określane jako nietypowe, a nawet i dziwne. Dlaczego? Bo znacznie odbiegają od tradycyjnych placówek. To np. Muzeum Mydła i Historii Brudu czy Muzeum Tanich Win. Poznaj te, które warto odwiedzić, szczególnie w sezonie urlopowym.

Nietypowe muzea w Polsce

Czy wiesz, czym jest kajzerówka? Ile minut ma kwadrans diabelski? Jak smakowała Mocna Zośka? Jeśli odpowiedź brzmi "nie", koniecznie odwiedź nietypowe muzea w Polsce. Na miejscu nie tylko poznasz historię, ale i jej zasmakujesz. Część instytucji kulturalnych przeznaczona jest dla dorosłych, jak chociażby popularne Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie, inne z kolei to raj dla najmłodszych, bo które z dzieci nie zakocha się w Muzeum Domków dla Lalek? Lista placówek jest naprawdę długa. Przedstawiamy Wam kilka z nich.

5 nietypowych muzeów w Polsce, które warto odwiedzić

Muzeum Mydła i Historii Brudu

Muzeum Mydła i Historii Brudu to miejsce dla osób w każdym wieku. Poszczególne ekspozycje przybliżają historię higieny od czasów starożytnych aż po lata współczesne. Na własne oczy zobaczysz pierwszą przenośną ubikację czy pokój kąpielowy z XIX wieku. Oprócz zwiedzania każdy może pokusić się o wykonanie własnego mydła w dowolnym kolorze i kształcie.

Zwiedzanie Muzeum Mydła dostępne jest o stałych godzinach:

  • Od lipca do marca: 10:30, 12:00. 13:30, 15:00, 16:00 i 17:00,
  • kwiecień, maj, czerwiec: 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00.

Adres: Bydgoszcz, ul. Długa 13-17,

Cena biletu indywidualnego: normalny/ulgowy – 20 zł (dzieci do lat 3 wchodzą bezpłatnie).

Muzeum Tanich Win

Zwiedzanie tego muzeum zostawmy trochę starszym, bo oglądanie ekspozycji może być połączone z degustacją niektórych z prezentowanych napojów. W Starej Walońskiej Chacie zobaczymy butelki takich win jak: Komandos, Dziki Zachód, Bycza Moc, Sen Sołtysa, Mocna Zośka czy Drink Nadwiślański. Poza samymi trunkami w muzeum mieści się również kolekcja etykiet i plakatów reklamowych.

Adres: Szklarska Poręba, ul. Kołłątaja 12

Muzeum otwarte jest w godzinach otwarcia Chaty Walońskiej.

Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli w Złotym Stoku

W Kopalni Złota w Złotym Stoku znajduje się Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. Znajdziemy tam bogatą kolekcję tabliczek głównie nawiązujących do przepisów BHP. "Po skończonej pracy załóż majtki", "Wejście do toalety tylko za okazaniem książeczki zdrowia", "W czasie pracy butlę należy postawić pionowo" - to tylko przykładowe hasła, które przeczytamy w tym miejscu.

Miejsce: Kopalnia Złota w Złotym Stoku, ul. Złota 7

Cena biletu indywidualnego: normalny - 33 zł, ulgowy - 27 zł.

Podziemna Trasa Turystyczna w sezonie letnim czynna jest od 09:15 do 18:00. W cenę zwiedzania wliczona jest opłata za usługę przewodnicką.

Prywatne Muzeum Diabła Polskiego

W kolekcji Diabła Polskiego "Przedpiekle" znajdziemy rzeźby, rysunki, grafiki, obrazy, plakaty, książki oraz nagrania audycji radiowych i telewizyjnych, które ściśle powiązane są z podaniami, legendami i opowiadaniami o Diable Polskim. Znajduje się w niej blisko 2 tysiące rekwizytów. Co ciekawe, muzeum funkcjonuje na jednym z warszawskich blokowisk. Część eksponatów wystawionych jest w korytarzu i piwnicy. Na miejscu dowiemy się m.in. - ile minut ma kwadrans diabelski.

Miejsce: Warszawa, ul. Bukowińska 26 m. 3

Warszawskie Muzeum Chleba

Muzeum powstało w 2000 r. z inicjatywy Mariana Pozorka, piekarza i członka stołecznego Cechu Piekarzy. Eksponaty związane są z historią piekarnictwa i cukiernictwa. "Cel utworzenia tego muzeum był jeden - ocalić od zapomnienia rzemieślnicze dziedzictwo w dobie postępu technologicznego" - czytamy na Instagramie.

Miejsce: Warszawa na Pradze-Północ przy ul. Jadowskiej 2

Takich miejsc w Polsce jest wiele, więc to dopiero początek naszego zwiedzania. A wy, które muzeum umieścilibyście na liście tych nietypowych i oryginalnych?

Zobacz także:

Budżetowe wakacje. Co zrobić, by nie przekroczyć 2000 zł?

Sommelierka zdradza kulisy zawodu. "Zdarzyło mi się rzucić stołem pełnym kieliszków"

59-letnia gospodyni domowa gotuje dla olimpijczyków. "Ledwo w to uwierzyłam"

Zobacz wideo: HGTV: Odwiedziny w Muzeum Marcepanu + jak zrobić marcepan

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości