Polska

Najciekawsze atrakcje Kalisza i okolic

Polska

Aktualizacja:
iStockphotoJackF/Getty Images

Kalisz to jedno z tych miast, o których niemal wszyscy słyszeli, ale nie każdy ma z nim jakieś skojarzenia. Znajduje się ono pomiędzy Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem. Dowiedz się więcej o atrakcjach Kalisza.

Zabytki Kalisza są typowo sakralne lub związane z historią naszego kraju. Warto się wybrać do tego miasta również po to, aby odwiedzić okoliczne miejscowości i sprawdzić znajdujące się tam stare budowle i inne atrakcje, takie jak m.in. pałac Lipskich w Lewkowie oraz jeden z największych głazów narzutowych w Polsce.

Kalisz: zwiedzanie historycznych budowli

Nietrudno zauważyć, że tym, co wyróżnia zabytki w Kaliszu, jest interesujące tło historyczne. Badania archeologiczne i różne dzieła geograficzne pozwalają przypuszczać, że historia tego miasta może sięgać nawet II wieku n.e. Oczywiście nie przetrwały w całości żadne budowle z tamtego okresu, jednak zachowały się zabytki Kalisza z wieków późniejszych. Warto poznać kilka najważniejszych.

Katedra pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa

Katedra pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa została wybudowana w XIII wieku. W świątyni można odnaleźć elementy gotyckie, późnogotyckie oraz renesansowe. Dawniej w katedrze znajdował się obraz Rubensa "Zdjęcie z krzyża", niestety po pożarze w 1973 roku arcydzieło zaginęło. Do środka kościoła można się dostać przez cały dzień, jednak szczególnie warto udać się tam wieczorem. Wewnątrz budynku zamontowano oświetlenie, które nadaje mu niesamowitego klimatu.

Kościół i klasztor franciszkanów

Na początku należy zaznaczyć, że do samego klasztoru nie ma wstępu, gdyż jest on objęty klauzulą. Natomiast kościół można zwiedzać w ciągu dnia, otwiera się go także podczas mszy świętej. Na terenie klasztoru turyści odnajdą fragmenty pochodzącego z czasów gotyckich muru miejskiego, który niegdyś wyznaczał granicę miasta.

Rezerwat archeologiczny w dzielnicy Zawodzie

Rezerwat został założony stosunkowo niedawno, bo w 2007 roku. Na jego terenie można zobaczyć pozostałości po niegdyś stojącym tu średniowiecznym grodzie. Część elementów została zrekonstruowana, dzięki czemu zwiedzający mają pełniejszy obraz tego, jak osada wyglądała w dawnych czasach.

Rodzinne atrakcje w Kaliszu i okolicy

Podróże są znakomitą okazją do tego, by w ciekawy sposób opowiedzieć dzieciom o historii kraju i postaciach, o których będą się później uczyły w szkole. Kiedy młodzież zobaczy na własne oczy, gdzie mieszkały lub urodziły się znane osoby, lekcje historii przestaną być zbyt długie i nudne.

Pamiątkowy głaz

Przy wjeździe od strony Poznania znajduje się głaz, który postawiono w celu upamiętnienia bitwy z 1706 roku. Podczas niej zginęło ok. 17 tysięcy żołnierzy. Tuż za miastem można zobaczyć jeszcze inny słynny kamień, który nie tylko jest największy w regionie, lecz także należy do najbardziej okazałych głazów w Polsce. Mowa oczywiście o kamieniu św. Jadwigi, głazie narzutowym o obwodzie 22 m i wysokości 4 m.

Rynek Główny z ratuszem

Warto przyjrzeć się atrakcjom dla dzieci również w Kaliszu. Jedną z nich jest ratusz wybudowany w stylu neoklasycystycznym, w latach 20. ubiegłego wieku. Wcześniej na jego miejscu stał budynek gotycki, który następnie przebudowano na styl renesansowy, niestety obiekt ten spłonął w XVIII wieku. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wieża kaliskiego ratusza, na którą warto się wspiąć, aby zobaczyć piękną panoramę miasta. Na jej szczyt wejdą bez problemu nawet młodsze dzieci. Budynek nadal pełni funkcję siedziby władz miasta.

Atrakcyjne sąsiedztwo Kalisza

Co jeszcze można robić w Kaliszu, gdy już zwiedzi się wszystkie najważniejsze miejsca? Jeżeli czas na to pozwala, warto wybrać się do jednego z dużych miast, które leżą niedaleko. Jeżeli na mapie wyznaczy się trójkąt, którego wierzchołki znajdują się w Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu, Kalisz będzie leżał dokładnie pośrodku tej figury. Bez problemu można zatem zajrzeć do jednego z nich. A jakie inne atrakcje znajdują się w okolicach Kalisza?

Dworzec kolejowy w Nowych Skalmierzycach

Do najciekawszych atrakcji w okolicach Kalisza z pewnością należy neogotycki dworzec w Nowych Skalmierzycach. Wybudowany w XX wieku, wyróżnia się charakterystycznym wyglądem – niektórzy twierdzą, że to jeden z najładniejszych europejskich dworców. W 1913 roku doszło tam do spotkania dwóch władców: cara Mikołaja II i cesarza Wilhelma II.

Atrakcje w Opatówku

W Opatówku położonym na wschód od miasta znajduje się pałac oraz ogromny park o powierzchni 15 ha. W tej samej miejscowości zwiedzić można Muzeum Historii Przemysłu. W obiekcie są przechowywane m.in. maszyny włókiennicze, zbiór fortepianów oraz strojów z różnych epok.

Zobacz też:

Tajemnicze miejsca na mapie. Polski Indiana Jones pokazuje, co warto zobaczyć

Polska to nie tylko Tatry, Mazury i Bałtyk. "Jest dużo takich miejsc, gdzie jest pięknie i egzotycznie"

Poznaj Pomorze Zachodnie oczami naszych bohaterów. Rodzinne wakacje Justyny i Daniela

Wyjeżdża w podróże, których nie planuje. Zobacz wideo:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości