Jaskinia Raj – ciekawa historia, zwiedzanie, dojazd

stalaktyty
Jaskinia Raj. Dlaczego warto ją zobaczyć?
Źródło: Mutlu Kurtbas/Getty Images
Jedną z najciekawszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest Jaskinia Raj, położona na terenie rezerwatu przyrody o takiej samej nazwie. Jest to unikatowy obiekt krasowy, znajdujący się w miejscowości Chęciny, 11 km od Kielc. Jej niezwykła szata naciekowa co roku przyciąga setki turystów.

Gdzie jest Jaskinia Raj? To doskonały punkt wycieczki w Góry Świętokrzyskie. Jaskinia Raj położona jest w miejscowości Chęciny, w której znajduje się również popularny zamek królewski, dobrze widoczny z trasy S7. Niedaleko trasy znajduje się również Jaskinia Raj. Dojazd do niej jest dość prosty. Na węźle Kielce Południe zjeżdża się w stronę Kielc, na drogę 762. Stamtąd kierują już do jaskini liczne drogowskazy. Należy skręcić w lewo, w ulicę Dobrzączka, która prowadzi do parkingu, gdzie znajduje się również zajazd i Centrum Neandertalczyka. Parking jest płatny. Po zwiedzeniu jaskini warto pojechać trasą 762 do centrum Chęcin, skąd łatwo można dotrzeć do zamku królewskiego.

Wyprawy w góry

Źródło: Dzień Dobry TVN
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Jak przygotować się do górskiej wędrówki?
Jak przygotować się do górskiej wędrówki?

Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich – jak powstała?

Jaskinia Raj to bardzo stary twór. Ma aż 360 mln lat. Utworzyła się w skałach wapiennych, ulokowanych na dnie płytkiego morza, które miliony lat temu zalewało te okolice. Jej kształt najsilniej formował się na przełomie trzecio- i czwartorzędu, za pomocą ruchów płyt tektonicznych, wody i powietrza. 50 tysięcy lat temu w Jaskini Raj zamieszkiwał pierwszy człowiek – Neandertalczyk. Świadczą o tym narzędzia krzemienne, które odnaleziono w różnych zakamarkach jaskini i osadach skalnych. Prawdopodobnie byli to Neandertalczycy kultury mustierskiej.

Jaskinia Raj jest jednym z najdalej wysuniętych na północ punktów, gdzie zamieszkiwali ci pradawni ludzie. Jaskinia została dokładnie przeszukana w celu odnalezienia szczątków naszych praprzodków, jednak bez skutku. Udało się za to znaleźć ślady bytowania niedźwiedzi, mamutów, hien jaskiniowych, nosorożców, piżmowołów, żubrów, koni i lisów polarnych. Jest to na tyle niezwykłe, że większość tych zwierząt można oglądać już tylko w muzeach. Przez ostatnie kilka tysięcy lat wejście do jaskini było całkowicie zasypane, dzięki czemu szata naciekowa jaskini przetrwała w niemal nienaruszonym stanie.

Odkryto ją w 1963 roku, a więc stosunkowo niedawno, w czasie wydobywania kamieni do celów budowlanych na zboczach wzgórza Malik. Miejsce znalazła grupa kilkunastoletnich chłopców, którzy wąską szczeliną dostali się do środka i niechcący zniszczyli część formacji skalnych. Po tym incydencie wejście zostało zasypane, aby nikt nie uległ upadkowi. Fama o tajemniczej jaskini rozniosła się jednak niezwykle szybko. Rok później przyjechało tu 4 uczniów położonego w Krakowie technikum geologicznego. Po wstępnym obejrzeniu wnętrza jaskini postanowili sprowadzić tutaj również swoją nauczycielkę. Po wizycie w jaskini ponownie zasypali jej wejście, aby znajdujące się tam formacje skalne nie uległy zniszczeniom. Z perspektywy czasu działanie to było niezwykle mądrym i ważnym posunięciem, szczególnie patrząc na fakt, że byli to nastoletni uczniowie. Chłopcy i nauczycielka przybyli tutaj ponownie, zabierając ze sobą profesora Ryszarda Gradzińskiego – ówczesnego członka sekcji Speleologicznej Towarzystwa Przyrodników.

Wykonano liczne zdjęcia jaskini i wstępną dokumentację odkryć. Jako że okoliczna jaskinia nosiła nazwę "Piekło", tę postanowiono nazwać "Raj", ze względu na jej piękne wnętrze i niesamowite formacje skalne. W 1966 roku w "Przeglądzie Geologicznym" ukazał się dokładny opis jaskini wraz z jej lokalizacją. Nie było to dobre posunięcie, ponieważ coraz więcej osób przyjeżdżało ją oglądać. W wyniku niekontrolowanej turystyki powstało mnóstwo zniszczeń. W tym samym roku jaskinię zabezpieczono przed zwiedzającymi i rozpoczęto szereg badań naukowych, które trwały do roku 1972. Wtedy to jaskinia została odpowiednio zabezpieczona i udostępniona dla ruchu turystycznego.

Jaskinia Raj – zwiedzanie

W środku znajdują się korytarze o łącznej długości 240 metrów, a dla turystów udostępniono 180 metrów Jaskini Raj. Czas zwiedzania wynosi ok. 45 minut i polega na oglądaniu dobrze oświetlonych, niezwykłych formacji skalnych i naciekowych. Do środka może wejść maksymalnie 15 osób z przewodnikiem, który w czasie wycieczki opowiada historię jaskini i omawia ciekawsze formy skalne. Wejście do jaskini prowadzi przez sztucznie wykopany chodnik o długości 21 metrów. Bez względu na pogodę na zewnątrz, w środku panuje stała temperatura ok. 9 st. C.

W czasie zwiedzania latem warto przed wejściem założyć coś z długim rękawem. Zwiedzanie Jaskini Raj to przechodzenie wyznaczonym chodnikiem kolejno przez kilka sal, aż do najpiękniejszej – Sali Stalaktytowej. Przed jaskinią znajduje się pawilon z kasami biletowymi, kawiarnią i wystawą znalezisk odkrytych w jaskini. Zimą Jaskinia Raj jest przez dwa miesiące zamknięta, ponieważ stanowi naturalne miejsce, w którym śpią nietoperze. Lepiej więc im nie przeszkadzać. Jaskinia Raj czynna jest od 15 stycznia do 15 listopada.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Mutlu Kurtbas/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości