Dzieńdobrobus w Supraślu. Borowina, kartacze i babka ziemniaczana to tylko niektóre dobrodziejstwa Podlasia

Dzień Dobry TVN
Świętujemy 15. urodziny Dzień Dobry TVN. Z tej okazji wyruszyliśmy w Polskę, aby lepiej poznać naszych widzów. Kolejnym przystankiem niebiesko-żółtego Dzieńdobrobusa było miasto Supraśl. Co ciekawego można w nim zobaczyć i z czego słynie?

Supraśl - kuchnia regionalna

Będąc w Supraślu nie można nie wypróbować podlaskiej kuchni regionalnej. Tradycyjna babka ziemniaczana, kiszka, kołduny czy tatarska chałwa. Z tego słynie to wyjątkowe miejsce, do którego, jak twierdzą jego mieszkańcy, trafi się po... zapachu.

Jest tyle restauracji w Supraślu, że jak wszystkie zaczynają pracować to tak się zapach unosi, że z każdego miejsca nietrudno tu trafić

- powiedziała pani Maria, która zdradziła nam swój sekretny przepis na babkę ziemniaczaną:

To bardzo proste. Trzemy ziemniaki, tu jest w środku marchewka dla poprawienia słoneczności, barwy. I tu jest też starta cebulka. Dodajemy jajeczka, skwarki. Smażona cebulka i koniecznie ziemniaki (…) I sekretny składnik – kasza manna.

Supraśl to miejsce, gdzie można spotkać prawdziwych Tatarów. Należy do nich m.in. pani Alina, która przygotowała i zaprezentowała tatarskiego pieroga i kołduny.

Jak ktoś nie potrafi przygotować kołudunów to nie jest Tatarem

- zażartowała.

Borowina - złoto Supraśla

Słynącą z właściwości leczniczych borowinę, można wydobyć właśnie w Supraślu.

Mamy jeden z elementów, który był wykorzystywany od starożytności do leczenia (…) Borowina w Supraślu została odkryta stosunkowo niedawno, aczkolwiek dawno już tutaj zalega w ziemi

- oznajmiła pani Magda, historyczka medycyny.

Z medycznego punktu widzenia musimy sobie powiedzieć, że działanie lecznicze borowiny nie jest jeszcze do końca poznane. Bardziej znamy efekty i wskazania niż to, co się tak naprawdę dzieje (...) Borowina słynie z tego, że posiada największą ilość substancji biologiczno-czynnej , całej kaskady środków chemicznych. Wszystkie zabiegi z borowiną wykonujemy w temperaturze 40 stopni C, czyli rozgrzewamy miejsce, na którym kładziemy tą borowinę i dopiero wtedy następuje reakcja chemiczna

- poinformował dyrektor szpitala w Supraślu.

Borowinę możemy stosować na różne sposoby: jako kąpiel całościową, bądź połówkową, czasem jako okłady. Pamiętajmy jednak, że nie są to zabiegi obojętne. Do stosowania borowiny są przeciwwskazania, dlatego przed jej użyciem należy skonsultować się z lekarzem.

Zabawa "szwędaczkowa"

Pani Kasia, mieszkanka Supraśla opowiedziała nam o "szwędzaczkowej" zabawie z wróżbami, znanej na Podlasiu. Do materiałowych woreczków związanych nitką należy wrzucić kilka ziarenek. Następnie losujemy jeden z nich. Im więcej ziarenek będzie w worku, tym lepszy dobrobyt nas czeka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Lewandowska

Reporter: Piotr Wojtasik

podziel się:

Pozostałe wiadomości