Odpoczynek na łonie natury. Park Narodowy Bory Tucholskie

Las i rzeka, kajak, Bory Tucholskie spływy kajakowe
ewg3D/Getty Images
Źródło: E+
Istnieje w Polsce kilka miejsc, w których nie widać ingerencji człowieka. Jednym z nich jest Park Narodowy Bory Tucholskie, stanowiący prawdziwe arcydzieło Matki Natury. Jeziora, lasy i zwierzęta tworzą tu niepowtarzalny, sielski krajobraz.

Park Narodowy Bory Tucholskie - krajobraz, roślinność i zwierzęta

Bory Tucholskie to olbrzymi teren lasów, rzek i jezior na Pojezierzu Kaszubskim. Największe atrakcje Borów Tucholskich to te związane z naturą. Na terenie Borów znajdują się cztery parki krajobrazowe: Tucholski, Wdecki, Wdzydzki i Zaborski. Wizytówką malowniczego rezerwatu są wydmy śródlądowe. Kojarzone raczej z wybrzeżem góry piasku, w parze z meandrami rzek tworzą tu krajobraz niezwykle oryginalny i rzadko spotykany.

W tucholskich lasach dominują przede wszystkim wysokie sosny, ale gdzieniegdzie dostrzec można skupiska dębów i buków. Znaczną część rezerwatów zajmuje teren podmokły i porastające go rozległe torfowiska, porośnięte różnorodnymi gatunkami mchu i torfów. Piękne połacie lasów stanowią dom dla licznych zwierząt - saren, jeleni, dzików, lisów i od niedawna nawet wilków. Park na schronienie obrały sobie również rzadko spotykane, zagrożone gatunki ptactwa, takie jak czarne bociany, sokoły, cietrzewie czy głuszce. Te ostatnie stały się symbolem parku i by je chronić, wydzielono nawet specjalny obszar parku. Zwierzęta te bardzo często można spotkać podczas pieszych spacerów, wycieczek rowerowych lub spływów kajakowych. Interesującym faktem na temat borów jest to, że stanowią one dom dla 17 gatunków mrówek i aż 45 gatunków ważek.

Największe atrakcje Borów Tucholskich - spływy kajakowe

Park Narodowy Bory Tucholskie znajduje się na obszarach ukształtowanych przez lodowiec. “Wycofująca się” wieczna zmarzlina uformowała krajobraz, który znamy dzisiaj - równiny, pełne długich jezior rynnowych, małych stawów, szerokich rzek i małych strumyczków. Z tego też powodu największą atrakcją parku Bory Tucholskie są spływy kajakowe.

Kajaki i niezbędny ekwipunek można wypożyczyć tutaj w jednej z licznych wypożyczalni. Z myślą o kajakarzach powstaje coraz więcej przyrzecznych pól namiotowych i domków do wynajęcia, a rzeki przepływające przez Bory nadają się idealnie na spływy, nawet dla początkujących pasjonatów kajakarstwa. Na stronach internetowych oraz w przewodnikach znajdziemy informacje, które odcinki rzek oraz które jeziora są najłagodniejsze i najodpowiedniejsze dla rodzin z dziećmi.

Spływy kajakowe pozwalają na poznawanie okolicy w bardzo ciekawy, niecodzienny sposób. Przykładowo podczas przeprawy przez Wielki Kanał Brdy możemy zwiedzić tajemnicze kamienne kręgi w Odrach lub liczne elektrownie wodne, a płynąc Wdą wdecki młyn i zabytkowy most kolejowy koło Świecia. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie przecinająca park Brda była jedną z uwielbianych rzek przez kochającego kajaki papieża Jana Pawła II.

Miasta w Borach Tucholskich - Tleń, Czarna Woda i Lipusz.

Choć natura w Borach Tucholskich nigdy się nie nudzi, to gdy najdzie nas ochota na pobyt w mieście lub miasteczku, w okolicy znajdziemy liczne turystyczne miejscowości, pełne restauracji, barów i atrakcji przeznaczonych do zwiedzania. Znajdujący się nad Wdą Lipusz to wieś z licznymi zabytkami - neogotyckim kościołem i późnobarokową figurą Matki Boskiej. Tleń to dosyć duża miejscowość letniskowa, położona nad jeziorem Żur ze stanicą wodną PTTK. Miasteczko często stanowi “bazę wypadową” dla chcących zwiedzać okoliczne rezerwaty. Miasto Czarna Woda zaś leży w pięknej okolicy w samym sercu Borów Tucholskich i cieszy się dużą popularnością wśród osób odwiedzających Park Narodowy Bory Tucholskie.

Noclegi w Borach Tucholskich

Choć polscy turyści na swój wakacyjny kierunek chętniej wybierają Krainę Jezior Mazurskich, polski góry lub wybrzeże Bałtyku, również park Bory Tucholskie pochwalić się może pokaźną bazą noclegową. Sytuacja pandemiczna mocno ogranicza obecnie ich działanie, ale warto mieć to na uwadze również na przyszłość.

Znajdziemy tu liczne hotele, domki i kwatery do wynajęcia. By w pełni odpocząć od tempa dnia codziennego i zgiełku wielkiego miasta oraz poczuć bliskość natury, najlepszym wyborem będzie agroturystyka. Rodzinne pensjonaty zazwyczaj położone są w malowniczej okolicy, nad jeziorem, blisko rzeki, lasów i pól i uprawnych. Taki wybór noclegu to nie tylko idealna forma wypoczynku dla osoby, która na co dzień mieszka w większej miejscowości, ale i okazja, by poznać życie codzienne rdzennych mieszkańców, zwanych tutaj Borowiakami Tucholskimi. Gospodarstwa turystyczne to nie tylko dobra opcja dla seniorów czy rodzin z małymi dziećmi, ale również dla grup znajomych i par.

Zobacz też:

Gdzie pojechać na majówkę w Polsce? Propozycje na wyjazd z dzieckiem

Jak przygotować się na majówkowy piknik? Warto zabrać ze sobą te gadżety

Najpiękniejsze szlaki rowerowe w Polsce. W tych miejscach aktywnie spędzisz wakacje z całą rodziną

Zobacz video: Gdzie pojechać na majówkę? "Niektóre kraje nie wymagają żadnych zaświadczeń czy testów"

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!