Materiał promocyjny

Obchody 600-lecia miasta Łódź. Jakie atrakcje czekają na mieszkańców i turystów?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Urodzinowa moc koncertów
Urodzinowa moc koncertów
Urodzinowa moc koncertów
Urodzinowa moc koncertów
Urodzinowa moc koncertów
Urodzinowa moc koncertów
Urodzinowa moc koncertów
Urodzinowa moc koncertów
Urodzinowa moc koncertów
Urodzinowa moc koncertów
W tym roku miasto Łódź ma szczególny powód do świętowania - 600-lecie. Z okazji okrągłego jubileuszu władze zadbały o multum atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Przed nami koncerty, spektakle, spotkania, a także wiele zabawy. Co będzie się działo w najbliższym czasie?

Obchody 600-lecia miasta Łódź

600-lecie Łodzi to moment szczególny dla miasta. Z tej okazji wyróżniono medalami tych, którzy są ważni dla jego "życia" i działań, ale i dla nich Łódź to szczególne miejsce na mapie świata. Jedną z laureatek została Aleksandra K. Wiśniewska szefowa misji humanitarnych m.in. na Ukrainie, w Jemenie, Syrii i Jordanii. Jest pełnomocniczką prezydent Łodzi ds. zaangażowania obywatelskiego.

Jak się okazuje, to mieszkańcy zgłaszali kandydatów. Podczas selekcji kapituła wybierała 600 osób. Ze względu na dużą ilość wyróżnionych, medale przyznawane są etapami. Wśród nagrodzonych są ludzie z różnych środowisk - kultura, społecznicy, artyści, influencerzy.

Medale dla słynnych łodzian - kto je otrzymał?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Z okazji jubileuszu nie zabraknie także świetnych występów. Najważniejsze głosy polskiej sceny muzycznej zagrają na kilku scenach. Piotr Kurzawa, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń zdradził nam plan.

W niedzielę 30.07.2023 godz. 20:00 - 22:30 na scenie Księżego Młyna, wystąpią artyści cenionych w Polsce kabaretów. Wstęp na powyższe pokazy jest bezpłatny. Wystąpią: Formacja Chatelet, Kabaret Moralnego Niepokoju.

Na scenie głównej zaś zaśpiewają:

  • 19:00 - Sorry Boys
    • 20:15 - Igo
      • 21:30 - Artur Rojek
        • 22:45 - Bedoes 2115

          Na scenie Manufaktura pojawią się o godzinie 20:00 Ignacy oraz o 21:15 Kult. Na scenie Monopolis o 20:00 zagra LemON.

          - To również pikniki, wycieczki, otwieramy przestrzenie, które na co dzień są zamknięte dla mieszkańców. Wpuszczamy na teren inwestycji. Sama ulica Piotrkowska proponuje ponad 100 atrakcji - powiedział Piotr Kurzawa.

          Atrakcje nie tylko od święta

          Najlepsze wakacje to aktywne wakacje. W sezonie letnim Akademia Pływania działająca przy aquaparku w Łodzi zorganizowała dla młodszych i starszych dzieci turnusy sportowe. Zarówno początkujący, jak i zaawansowani zawodnicy znajdą coś dla siebie.

          - Uczenie to jest to, co kocham. Uczymy pływania, dobrej zabawy, a przede wszystkim bezpieczeństwa nad wodą. Nauka dzieci pływania, letni kurs przez nas organizowane w ramach Wakacji na Fali to jest trening, ratownictwo, kajaki, gry i zabawy na świeżym powietrzu – wyjaśniła Joanna Skórzyńska, ratowniczka wodna, instruktorka Akademii Pływania.

          Podczas 5-dniowego turnusu nie ma czasu na nudę. Dzieci spędzają każdą chwilę w wodzie i uczestniczą w zajęciach mających na celu podniesienie ich umiejętności pływackich.

          - Jeżeli są to grupy młodszych dzieci, jest to bardziej oswajanie z wodą, wprowadzenie w ten świat pływania - powiedział Bartłomiej Nawrotkiewicz, ratownik wodny, instruktor Akademii Pływania.

          Oprócz pływania na basenach dostępnych jest wiele innych atrakcji, m.in. kajaki. Sprzęt dostosowany do dzieci pozwala maluchom wypróbować swoich sił z wiosłem. Nie brakuje także edukacji o bezpieczeństwie, które nad wodą jest najważniejsze. Po wymagających i intensywnych treningach oraz wykładach uczniowie mają czas wolny. To moment, w którym mogą skorzystać w rozrywki, jaką zapewnia Aquapark Fala w Łodzi. Zjeżdżalnie, ślizgawki - jest w czym wybierać.

          DD_20230730_Plywanie_rep_REP

          Instruktorzy podkreślają jednak, że oprócz dobrej zabawy, warto nauczyć dzieci podstawowych zasad bezpiecznego przebywania nad wodą. Niestety każdego roku w Polsce podczas wakacji ginie 500 osób. Często jest to efekt brawury i nieodpowiedzialnego zachowania nad wodą. Dlatego niezależnie od umiejętności, należy pamiętać, że woda to żywioł. Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa jest kluczowe przy aktywnym spędzaniu czasu.

          - Statystki pokazują, że najczęściej toną dojrzali mężczyźni i to alkohol jest okolicznością, która im towarzyszy. Także pierwszy apel od nas ratowników to powstrzymanie się od spożywania alkoholu. Warto też zadbać o najmłodszych, trzeba zapewnić im stałą opiekę, nadzór. Wspomniałbym także o powstrzymywaniu się od skoków do wody, szczególnie na głowę i do nieznanej wody. Co roku spotykamy się z kilkuset osobami, które łamią kręgosłup - powiedział ratownik medyczny, Milan Wilhelmi.

          Na pytanie, jak powinniśmy się zachować nad nieznanym akwenem wodnym, nasz ekspert poradził, żeby korzystać ze sprawdzonych miejsc do pływania. - Najlepiej wybierać "wyznaczone obszary wodne", czyli kąpieliska, parki wodne i pływalnie, te miejsca są zbadane, przeznaczone do kąpieli i dyżurują tam ratownicy.

          Aleksandra Bednarek, pierwsza Polska zdobywczyni Potrójnej Korony w Pływaniu na Wodach Otwartych zdradziła, jak podczas kolejnych wodnych wyzwań dba o bezpieczeństwo.

          - Treningi wykonuję w miejscach strzeżonych, nawet jeśli nie jest to okres wakacyjny. Dodatkowo zawsze jest ktoś ze mną, kto mnie asystuje - wyznała Aleksandra.

          - Natomiast, jeśli płynę wpław, to zawsze koło mnie płynie łódź asekurująca, która mnie wspiera - dodała.

          Ratownik medyczny poradził, żeby w przypadku korzystania z wód otwartych założyć czerwony czepek i wyposażyć się w bojkę. - To spowoduje, że dla innych użytkowników wody będziemy widoczni, a taka bojka pozwoli nam w krytycznej sytuacji utrzymać się na wodzie - podkreślił.

          Bezpieczne lato nad wodą - o czym trzeba pamiętać?
          Źródło: Dzień Dobry TVN

          Łódź oczami Tomasza Karaudy

          Tego 30-letniego mężczyznę możecie kojarzyć przede wszystkim jako lekarza, który w czasie pandemii dość często pojawiał się w mediach. Tym razem Tomasz Karauda oprowadził nas po Łodzi. W mieście tym nie tylko mieszka i pracuje, tutaj się urodził, wychowywał i z tym miejscem wiąże swoją przyszłość. Do przeprowadzki z Warszawy namówił nawet swoją narzeczoną.

          Specjalnie na naszą prośbę, Tomasz oprowadził naszego reportera po Łodzi i pokazał swoje ulubione ulice. Panowie wkrótce dotarli do Fabryki Ramisza wybudowanej przez Franciszka Ramisza.

          - Za nami jest ulica Piotrkowska. Miejsce, w którym jesteśmy nazywa się OFF Piotrkowska Center. Od ponad 10 lat prowadzimy proces rewitalizacji. To miejsce dostało liczne nagrody w tym nagrodę jako pierwszy cud polski w konkursie National Geographic - powiedział Michał Styś, założyciel Off Piotrkowska

          Kolejnymi punktami na mapie Łodzi był Uniwersytet Medyczny, Akademia Muzyczna, Kościół, w którym tata Tomasza jest pastorem oraz kultowa ulica Piotrkowska i ulubiona kawiarnia lekarza.

          - Spróbujcie wybrać się w to miasto i trochę się zgubić. Wejść w te pofabryczne przestrzenie, zobaczyć czerwoną cegłę. To miasto ma w sobie klimat, którego nie znajdziecie nigdzie indziej – przyznał.

          Łódź jakiej nie znacie!
          Źródło: Dzień Dobry TVN

          Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

          Zobacz także:

          Źródło zdjęcia głównego: whitelook/GettyImages

          Materiał promocyjny
          podziel się:

          Pozostałe wiadomości

          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
          Materiał promocyjny

          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana