Podróże

Magdeburg – co warto zobaczyć w mieście

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Co zobaczyć w Magdeburgu?

Magdeburg to jedno z najstarszych miast położonych w dawnym NRD. Pomimo tego że nie należy do grupy najpopularniejszych ośrodków, ma wiele do zaoferowania, a fani historii z pewnością znajdą tu sporo ciekawych atrakcji. Jednym z najsłynniejszych zabytków jest katedra w Magdeburgu – kwintesencja gotyckiej sztuki. Stała się symbolem miasta i grobowcem słynnego cesarza Ottona I.

Historia Magdeburga rozpoczyna się już w IX wieku. W średniowieczu miasto stanowiło bardzo ważny ośrodek, należąc jednocześnie do najbogatszych krain ówczesnej Europy. Dziś obszar ten zamieszkuje ponad 200 tysięcy osób. Odwiedzając miasto, warto spróbować smaków regionalnej kuchni. Spora liczba lokalnych restauracji znajduje się w pobliżu placu Hasselbachplatz.

Historia Magdeburga

Losy miasta na stałe związały się z cesarzem Ottonem I, gdy podczas swojego panowania wybrał Magdeburg na główną królewską rezydencję i przekazał ją swojej żonie Edycie. W tym okresie doszło do prawdziwego odrodzenia, a ośrodek stał się centrum kultury. W XI wieku narodziło się tutaj prawo magdeburskie, które następnie rozpowszechniło się w innych miastach średniowiecznej Europy. Na jego podstawie nadawano prawo do zjazdów i handlu. Gospodarczą potęgę ośrodka umocniła przynależność do Hanzy, czyli ligi handlowej, która odgrywała ogromne znaczenie w ówczesnej Europie. W okresie, w którym miasto należało do Królestwa Prus, powstała Twierdza Magdeburg. Swoje wyroki odsiadywali tam między innymi Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski. W czasie II wojny światowej miasto w znacznej części zostało zniszczone. Po zwycięstwie aliantów władza na tym obszarze została przekazana Sowietom, ośrodek zaś stał się częścią NRD. W 1990 roku miasto stało się stolicą landu Saksonia-Anhalt.

Atrakcje turystyczne Magdeburga

Jak zostało już wspomniane, ogromną wartość turystyczną stanowią obiekty sakralne – to właśnie z nich słynie Magdeburg. Katedra Świętego Maurycego i Świętej Katarzyny zaczęła powstawać w X wieku na mocy decyzji cesarza Ottona I. Ówczesna budowla spłonęła w wyniku pożaru na początku XIII wieku. Na miejscu ruin wybudowano zupełnie nową katedrę w stylu gotyckim. Zachowały się podziemia, gdzie pochowano cesarza wraz z żoną, i niektóre figury. Ostatecznie budowa zakończyła się w pierwszej połowie XVI wieku. Budowla była świadkiem tak istotnych wydarzeń w dziejach Europy, jak okres reformacji, wojna trzydziestoletnia czy podboje napoleońskie. W czasie II wojny światowej katedra w Magdeburgu nie ucierpiała tak, jak reszta miasta, niemniej jednak była zamknięta aż do lat 50. We wnętrzu budowli dominuje odcień szarości. Możemy podziwiać średniowieczne rzeźby i prawdziwe perełki sztuki gotyckiej. Najsłynniejsze zbiory rzeźb to Grupa Zwiastowania i Rajskie Wrota ze słynnymi Pannami Mądrymi i Pannami Głupimi.

Twierdza w Magdeburgu, dawniej jedna z najpotężniejszych w Europie, dziś stanowi jedynie wspomnienie po dawnej chwale. W mieście widoczne są zaledwie jej pozostałości. Warto pospacerować po rynku, czyli Alter Markt, na który możemy się udać po oględzinach katedry. W jej pobliżu napotkamy kolejny symbol miasta – Jeźdźca Magdeburskiego, którego historia rozpoczyna się w XIII wieku. Wprawdzie oryginał przeniesiono do jednego z muzeów w mieście, ale w latach 60. na jego miejscu stanęła dokładna kopia. Uważa się, że pomnik przedstawia cesarza Ottona I w towarzystwie dwóch dziewic. Jakie jeszcze atrakcje kryje w sobie Magdeburg? Zwiedzanie warto uzupełnić obiadem w jednej z lokalnych restauracji. Ich prawdziwe zagłębie znajduje się właśnie w okolicy Alter Markt, przy Hasselbachplatz. Po posiłku pora ruszyć w dalszą podróż. Na uwagę zasługuje tak zwana Zielona Cytadela, zlokalizowana przy ulicy Breiter Weg. Jest to ostatnie dzieło Friedensreicha Hundertwassera, którego styl charakteryzuje się wykorzystaniem nieregularnych linii, kształtów i kątów. Nie inaczej jest w przypadku tej budowli. Wbrew swojej nazwie jest ona różowa i znajduje zastosowanie zarówno jako budynek mieszkalny, jak i powierzchnia sklepowa i biurowa. Możemy tutaj także zobaczyć wystawę dzieł autora.

Co jeszcze oferuje nam Magdeburg? Zabytki warte uwagi to między innymi klasztor Najświętszej Marii Panny i kościół Świętego Jana. Pierwsza budowla stanowi przykład sztuki romańskiej, jej budowa rozpoczęła się na początku XI wieku. Spoczywają tu szczątki św. Norberta, który jest założycielem zakonu norbertanów. Znajdziemy tu także oryginał wspomnianego już Jeźdźca Magdeburskiego. Druga budowla, a raczej jej szczątki, należy do grupy najstarszych w całym mieście. Niestety, na przełomie lat kościół był wielokrotnie niszczony. Dziś stanowi miejsce spotkań mieszkańców. Przez Magdeburg przepływa rzeka Łaba. Latem możemy posiedzieć nad jej brzegiem w pobliskich ogródkach piwnych, a nawet na jednej z plaż. Dobrym pomysłem jest także rejs statkiem. Po podróżniczych wojażach możemy odpocząć w jednym z parków, np. Rotehorn czy Herrenkrugpark. Popularnym miejscem jest także NEMO – miejscowy aquapark. Magdeburg jest miastem, które warto zwiedzić ze względu na jego ciekawą historię i cenne architektoniczne perełki. To właśnie tędy wiedzie słynny Szlak Romański.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Dorota Szparaga zdobyła Alpy

Dorota Szparaga zdobyła Alpy
Dorota Szparaga zdobyła Alpy Dorota Szparaga opowiedziała w Dzień Dobry TVN o samotnej podróży w Alpy Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Hans-Peter Merten/Getty Images

Pozostałe wiadomości