Podróże

Krynica-Zdrój – odkryj wszystkie jej atrakcje

Podróże

Aktualizacja:
Autor:
Justyna
Piąsta
Krynica-Zdrój
majorosl/Getty ImagesKrynica-Zdrój

Krynica-Zdrój każdego roku odwiedzana jest przez wielu turystów, którzy doceniają spokój, bliskość natury, górski mikroklimat i aktywny wypoczynek. Miejscowość znana jest ze swoich walorów leczniczych, historycznych zabytków i malowniczych krajobrazów. Co warto tam zobaczyć?

Krynica-Zdrój, której nazwa potoczna to Krynica Górska, to jeden z najpiękniejszych kurortów uzdrowiskowych w południowej części Polski. Miejscowość znajduje się w Beskidzie Sądeckim, u podnóża Karpat Zachodnich, w dolinie potoku Kryniczanka. Krynica-Zdrój otoczona jest wzgórzami Góry Parkowej, Góry Krzyżowej i Góry Jasiennik. Miasteczko podzielone jest na siedem części, stanowiących odrębne dzielnice. Spośród wszystkich kurortów zimowych, najchętniej wybieraną bazą turystyczną jest właśnie Krynica-Zdrój. Uzdrowisko górskie oferuje pobyty w kilkunastu sanatoriach położonych w bliskiej odległości od Parku Zdrojowego. Krynica usytuowana jest na obszarze należącym do Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Krynica – historia słynnego uzdrowiska

Powstanie krynickiego uzdrowiska zawdzięczamy Austriakom. Kiedy na skutek pierwszego rozbioru terytorium południowej części Polski trafiło w ręce Austrii, zaczęto interesować się właściwościami tutejszych wód. Na zlecenie austriackiego rządu profesor Baltazar Hacqueat de la Motte, specjalizujący się w badaniach nad przyrodą Karpat, dokonał analizy składu mineralnego krynickich źródeł, która potwierdziła ich właściwości lecznicze – zarówno w kąpieli, jak i do picia. Wkrótce potem na terenie Krynicy-Zdroju zaczęły powstawać pierwsze ośrodki sanatoryjne dla kuracjuszy.

Gwałtowny rozwój miasta nastąpił dopiero w połowie XIX wieku, za sprawą Józefa Dietla, dzięki któremu ze skromnej miejscowości powstało jedno z najnowocześniejszych polskich uzdrowisk – Krynica-Zdrój. Góry stanowiły dodatkową atrakcję dla przebywających tam pacjentów. Poza regularnym piciem wody, kuracjusze wybrać się na długi spacer w pięknych okolicznościach przyrody. Atrakcje uzdrowiska i wspaniałe zielone tereny uczyniły z tej niewielkiej miejscowości ekskluzywny kurort na miarę angielskiego Bath.

Wraz z początkiem XX wieku do Krynicy doprowadzono tory kolejowe, a tym samym zainteresowanie krynickim kurortem jeszcze bardziej wzrosło. W roku 1889 Krynica-Zdrój otrzymała prawa miejskie. Uzdrowisko stało się modnym kurortem ówczesnych elit. Regularnie gościli tam znani polscy artyści. Śpiewak i aktor Jan Kiepura miał nawet w Krynicy własną willę o nazwie Patria.

Kuracjuszom czas umilały spektakle na deskach Teatru Modrzewiowego. Występowała tam często wielka aktorka Helena Modrzejewska. Niestety, scena Teatru Modrzewiowego i wiele innych zabytków uległy zniszczeniu podczas II wojny światowej.

Krynica-Zdrój, okolice Popradzkiego Parku Krajobrazowego i pozostała część powiatu nowosądeckiego były pod okupacją niemiecką do stycznia 1945 roku. Wycofujące się, wojska niemieckie ograbiły kurort z wyposażenia i sprzętu medycznego, a wkraczająca na terytorium Polski Armia Czerwona, zniszczyła wszystko, co z niego pozostało. Krynica-Zdrój, województwo małopolskie i pozostałe ziemie na południu Polski długo nie były w stanie wrócić do czasów swojej świetności. Wojenne zniszczenia odbudowano ostatecznie w latach 50 i Krynica Górska ponownie otworzyła swe podwoje dla spragnionych odpoczynku kuracjuszy.

Krynica-Zdrój – atrakcje turystyczne

Co zobaczyć w Krynicy-Zdroju? Ciekawych miejsc, które przyciągają turystów jak magnes, jest naprawdę wiele. Krynica-Zdrój ma imponujące atrakcje. Warto najpierw wybrać się na spacer wzdłuż centralnej części miasta – tam usytuowane są wszystkie najciekawsze miejsca, jakimi szczyci się Krynica-Zdrój. Deptak, ulica Nowotarskiego, Park Zdrojowy i malownicze Bulwary Dietla wyłączone są zupełnie z ruchu samochodowego, dzięki czemu możemy bez pośpiechu podziwiać architekturę miasta.

Cała Krynica-Zdrój, zabytki i urokliwe parki to obowiązkowe punkty programu wycieczki, ale głównym są oczywiście pijalnie wód i zabytkowe budynki uzdrowisk, z których słynie Krynica-Zdrój. Atrakcje dla dzieci to np. Muzeum Zabawek – wśród eksponatów znajdziemy zabawki historyczne, regionalne i współczesne. Miłośnicy sztuki powinni odwiedzić także Muzeum Nikifora, słynnego malarza prymitywisty, który niezwykle cenił sobie walory lecznicze kurortu Krynica-Zdrój. Atrakcje latem to nie tylko zwiedzanie, ale także koncerty plenerowe na cześć słynnego muzyka, Jana Kiepury, który także był stałym gościem krynickiego uzdrowiska.

Wielbiciele relaksacyjnych zabiegów spa docenią ofertę jednego z najbardziej ekskluzywnych hoteli, jakie oferuje Krynica-Zdrój. Miłośnicy sportów zimowych docenią doskonałe warunki do jazdy, jakimi może pochwalić się Krynica-Zdrój. Atrakcje zimą to przede wszystkim zróżnicowane stoki narciarskie, wyciągi krzesełkowe i wspaniałe krajobrazy ośnieżonych gór.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: majorosl/Getty Images

Pozostałe wiadomości