Klatka schodowa w jednym z bloków wygląda jak komnata w Wersalu. Kto stworzył osobliwe dzieło?

Niezwykła klatka schodowa w Kijowie
Niezwykła klatka schodowa w Kijowie
Źródło: Instagram/Pawel Wewiorski/Getty Images

Klatka schodowa w blokach to najczęściej przestrzeń, która, mówiąc oględnie, nie przykuwa uwagi. Utrzymane w neutralnych barwach wyłożone granitem korytarze stały się wizytówką nowoczesnych apartamentowców, podczas gdy w starszych budynkach wciąż królują lamperie z farby olejnej i posadzka z lastryko. Na tle tych nijakich przestrzeni wyróżnia się klatka od lat zdobiona przez jednego z mieszkańców bloku w Kijowie.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.

DD_20241128_Podroz_REP_napisy
Co jest potrzebne do przekroczenia granicy z Polski - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Co warto zobaczyć w Kijowie?

Aleksandra i Grzegorz Koper pasjonują się podróżami. Wspólnie prowadzą profil na Instagramie byli_widzieli. To właśnie tam opowiadają o swoich wyprawach i niezwykłych miejscach, które odwiedzili. Niedawni para wybrała się do Kijowa. W swoim wpisie, w którym zrelacjonowali swoją wyprawę, wyznali, że udało im zobaczyć jedną z najbardziej niesamowitych klatek schodowych. Aleksandra i Grzegorz zgodnie stwierdzili, że było to dla nich największe zaskoczenie tej podróży.

Podczas zwiedzania Kijowa para natknęła się na wyjątkową perełkę architektoniczną. - Jedna z klatek pokryta była malowidłami oraz dekoracjami w stylu rokoko, a na ścianach zawieszono reprodukcje klasycznych dzieł sztuki. Czuliśmy się tam jak turyści w pałacu! - czytamy w poście.

Vladymir Czajka - kim jest?

Twórcą tych niezwykłych ozdób i malowideł jest Vladymir Czajka, emeryt i mieszkaniec niezwykłego bloku. Mężczyzna - z własnej inicjatywy i za własne pieniądze - zmienił oblicze klatek schodowych. W jednym z wywiadów mężczyzna wyznał, że w wszystko zaczęło pod koniec lat 90. XX wieku. Czajka doświadczył wtedy śmierci kliniczne. Gdy odzyskał siły postanowił, że chce zrobić coś pięknego. Do tej pory nowe oblicze zyskały trzy piętra.

Mimo że ozdoby, które wykonał Czajka kojarzą się z Wersalem, to nie była to jedyna inspiracja. Pomysły czerpał również z Ermitaża w Sankt Petersburgu. Artysta zapytany przez dziennikarzy z czego jest najbardziej dumny odparł, że ze zsypu na śmieci. Dzięki jego pracy zmienił się on w piękną, pozłacaną kolumnę.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości