Podróże

Gwinea Równikowa – jeden z najmniejszych i najbogatszych krajów w Afryce. Co warto jeszcze o niej wiedzieć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Gwinea Równikowa to kraj, który niegdyś należał do Pigmejów. Państwo składa się z kilku części – obszaru kontynentalnego oraz z pięciu wysp. Gwinea Równikowa to jedno z najmniejszych państw w Afryce, a zarazem najbogatszy kraj na kontynencie. Od 1979 roku władzę w Gwinei Równikowej sprawuje jej prezydent, Teodoro Obiang Nguema Mbasogo.

Gwinea Równikowa jest bardzo rzadko odwiedzana przez turystów. Wynika to choćby z trudności ze zdobyciem wizy wjazdowej do tego kraju. Jednym ze sposobów na uzyskanie dokumentu jest zwrócenie się z prośbą do samego prezydenta kraju.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Gwinea Równikowa – historia i geografia

Gwinea Równikowa początkowo była zamieszkiwana przez Pigmejów. Państwo złożone jest z kilku odrębnych geograficznie części – części kontynentalnej oraz pięciu wysp. Gwinea Równikowa to najbogatszy kraj w Afryce oraz jedno z najmniejszych państw na kontynencie. Wbrew pozorom, Gwinea Równikowa nie jest wcale położona na równiku. Największa część Gwinei – Rio Muni – oparta jest o pierwszy równoleżnik północny. Przeważa tam głównie zielona dżungla. Stolica Gwinei Równikowej (Malabo) oraz najważniejsze tereny roponośne zlokalizowane są na wulkanicznej wyspie Bioko, około 170 kilometrów od Rio Muni. Budowa nowej stolicy – Olayi, leżącej na obszarze Rio Muni – ma być ukończona w 2020 roku.

Gwinea Równikowa leży w tej samej strefie czasowej co Polska. Jednak w przeciwieństwie do naszego kraju, nie stosuje się tam czasu letniego. Od 1979 roku pełna władzy w Gwinei Równikowej należy do prezydenta kraju, Teodora Obianga Nguema Mbasogo. Doszedł on do władzy w wyniku zamachu stanu. Mimo że od 1991 roku Gwinea jest uznawana za kraj demokratyczny, powszechnie wiadomo, że wyniki wyborów prezydenckich z 1996 i 2002 roku oraz wyniki wyborów parlamentarnych z 1999 i 2004 roku zostały sfałszowane.

Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda?
Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda? Źródło: Dzień Dobry TVN Online

Mbasogo sprawuje całkowitą kontrolę nad systemem politycznym oraz dopuszcza się tłumienia opozycji. Dzięki odkryciu dużych złóż ropy naftowej Gwinea Równikowa przeżywa w ostatnich latach szybki wzrost gospodarczy. Jest trzecim eksporterem ropy w Afryce subsaharyjskiej. Mimo znacznego bogactwa kraju sytuacja ludzi tam zamieszkujących nie uległa poprawie. Obowiązującym językiem na terenie Gwinei Równikowej jest język hiszpański. W Gwinei żyje obecnie około 1,6 miliona osób. Gwinejczykom nadawane jest dwoje imion – hiszpańskie i afrykańskie. Po nich podają oni dwa nazwiska – nazwiska ojca i matki.

Gospodarka Gwinei Równikowej

Jak zostało już wspomniane, odkrycie oraz rozpoczęcie eksploatacji złóż ropy naftowej doprowadziło w ostatnich latach do szybkiego wzrostu gospodarczego w Gwinei Równikowej. Niemniej jednak ważnymi dla gospodarki są także leśnictwo, rolnictwo oraz rybołówstwo. Zanim Gwinea Równikowa uzyskała niepodległość, głównym źródłem wpływów była uprawa kakao, jednak rządy kolejnych dyktatorów doprowadziły do zaniedbania gospodarki wiejskiej. Obecna władza deklaruje, że część z przychodów z ropy zostanie przeznaczona na wsparcie rolnictwa.

W 1993 roku MFW i Bank Światowy zawiesił wiele programów pomocowych dla Gwinei Równikowej z powodu znaczącej korupcji w rządzie oraz nieprawidłowego zarządzania przyznawanymi środkami. Mimo że obecny rząd usiłował wyegzekwować od Banku Światowego i MFW program pomocy fiskalnej, Gwinea Równikowa przestała kwalifikować się do jakichkolwiek programów z uwagi na znaczne dochody ze sprzedaży ropy.

Przedsiębiorstwa w Gwinei w znacznym stopniu należą do urzędników państwowych oraz ich krewnych. Zasoby naturalne Gwinei Równikowej, które nie są eksploatowane, to m.in.: żelazo, tytan, uran, złoto, mangan. Dochód na mieszkańca Gwinei Równikowej jest dziś czwarty na świecie, zaraz po Luksemburgu, Bermudach i Jersey.

Pogoda w Gwinei Równikowej – kiedy najlepiej odwiedzić ten kraj?

Gwinea Równikowa leży w klimacie równikowym, a więc dominuje tu bardzo gorące i wilgotne powietrze. Przez niemal cały rok należy spodziewać się silnych opadów deszczu. Średnia temperatura w Gwinei Równikowej wynosi około 26°C. Na wyspie Bioko największe opady występują w okresie od czerwca do sierpnia, a najmniejsze od grudnia do lutego. Natomiast w Rio Muni jest odwrotnie – najmniej opadów jest od czerwca do sierpnia, najwięcej – od grudnia do lutego. Dobrze jest więc zaplanować podróż do Gwinei Równikowej podczas pory suchej.

W jaki sposób można uzyskać wizę do Gwinei Równikowej?

Podróż do Gwinei Równikowej może okazać się niemożliwa do realizacji. Wiza wjazdowa do tego kraju jest bowiem najtrudniejszą do zdobycia wizą w całej Afryce. Istnieje jednak kilka sposobów, aby uzyskać wspomniany dokument. Jednym z najłatwiejszych metod na zdobycie wizy jest zwrócenie się z prośbą do samego prezydenta. Zaproszenia do kraju załatwiane są za pośrednictwem firmy Universal Services & Supplies Ltd., należącej do Eduarda Ehapo. W tym celu należy złożyć mailowo wniosek wraz ze skanem paszportu oraz potwierdzeniem przelewu na rachunek bankowy w Hiszpanii, na kwotę wynoszącą 300 euro.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Diego Ramos/EyeEm/ Getty Images

Pozostałe wiadomości