Bogactwo geograficzne Gwatemali. Kraj kontrastów i zachwytów

Widok na miasto Antigua w Gwatemali
Antigua, Gwatemala
Źródło: Kryssia Campos/Getty Images
Gwatemala to kraj skupiający cały przekrój zróżnicowania terenu. To miejsce, gdzie z plaży można przejść w góry, napotkać po drodze wulkan lub zatopić się w bujnej dżungli. Miejsce kontrastów i zachwytów, które z roku na rok staje się obiektem coraz większego zainteresowania podróżujących po świecie turystów. Co warto zobaczyć w Gwatemali? Co warto wiedzieć przed planowaną podróżą?

Gwatemala to kraj kontrastów, które pochłaniają niejednego przybysza. Miejsce, które zaskakuje swoją różnorodnością i zachwyca niecodziennymi widokami. Jednocześnie piękno i niesamowitość przyrody zostaje zestawiona z ogólną biedą i ubóstwem miast. Wybierając się na eksplorowanie Gwatemali, warto przygotować się na spacer po plaży, przedzieranie się przez tropikalną dżunglę, by następnie zdobywać szczyty miejscowych gór. A to wszystko doprawione zostaje niecodziennym widokiem na wulkany, które są jedną z większych atrakcji turystycznych Gwatemali.

Gwatemala - atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne Gwatemali to przekrój miast i obszarów dzikich, nieskażonych cywilizacją. Na pewno na liście miejsc wartych zobaczenia są wulkany, już nieczynne i porośnięte roślinnością, które zapraszają niecodziennym widokiem. Wulkan Santamaria o wysokości 3772 m n.p.m umożliwia zanurzenie się w panoramę zapierającą dech w piersiach. To właśnie z tego miejsca można podziwiać siedem wulkanów leżących w sąsiedztwie. Dopełnieniem tego niecodziennego widoku jest leżące u jego stóp miasto Quetzaltenango. To miasto, które oddaje ducha Gwatemali, prezentując kulturę nieskażoną turystyką i wpływami z zagranicy. Nie ma tam typowych atrakcji turystycznych, ale dla kogoś, kto chce zanurzyć się w codzienność życia mieszkańców Gwatemali, poczuć ich kulturę i styl bycia, jest miejscem idealnym. Dodatkowo warto przyjechać tu w okresie lokalnych świąt, które przez mieszkańców Gwatemali są obchodzone w szczególny sposób.

Zobacz wideo: Od ośmiu lat w podróży dookoła świata

Od ośmiu lat w podróży dookoła świata
8 lat w drodze, 8 paszportów, jeden człowiek. Duńczyk chce pobić rekord i odwiedzić wszystkie kraje świata. Jak trudną podróż odbywa?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Miejscem, w którym niewątpliwie warto być, jest jezioro Atitlan, położone w kraterze nieczynnego wulkanu. Zostało okrzyknięte mianem najpiękniejszego jeziora Gwatemali, a szczególnie pięknie prezentuje się ze zboczy pobliskich gór. Otoczone jest przez trzy wulkany, a jego intensywnie niebieska woda uroczo kontrastuje z soczystą zielenią roślinności porastającej ich zbocza.

Drugim jeziorem położonym w kraterze wulkanu jest Chicabal, święte miejsce Majów, na brzegach którego do dzisiaj odprawiane są ceremonie religijne miejscowych Indian. To miejsce magiczne i refleksyjne, które urzeka widokiem na bujną i intensywnie zieloną dżunglę.

Dla tych, którzy chcą zobaczyć, jak żyją współcześni mieszkańcy Gwatemali, obowiązkowym punktem wycieczki powinno być Livingstone. Miasteczko pełne niskich i kolorowych domków, położone nad brzegiem Morza Karaibskiego. Łączy w sobie styl miasta portowego z tętnem życia małej metropolii, w której uliczny gwar dopełnia lokalna muzyka i urok przybrzeżnych knajpek.

Gwatemala - ciekawostki

Stolica Gwatemali, Antigua, w 1979 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. To miasto, które otoczone jest niewielkimi, malowniczymi wioskami zamieszkanymi przez Indian, którzy od wieków zasiedlają te tereny. Zarówno wioski, jak i miasto, okalają zewsząd góry porośnięte bujną tropikalną dżunglą.

Wyjeżdżając z miasta ze szklanymi wieżowcami, nagle wjeżdża się do świata chatek zbudowanych z lin, liści i drewna. Te prowizoryczne budowle, których konstrukcja przypomina pierwotne chaty Indian, to nie tylko nietypowa atrakcja turystyczna, ale także piękny ukłon w stronę korzeni i konsekwentne kontynuowanie tradycji przodków. Co ciekawe, każda z wiosek trudni się innym fachem. I tak po kolei z wioski szewców wjeżdża się do wioski malarzy, grabarzy, tkaczy, lekarzy itd. Każda z tych grup dodatkowo podkreśla swoje umiejętności, uwzględniając je w dekoracjach chat i podwórek domostw.

Gwatemala i tajemnice Majów

Majowie pozostawili po sobie tysiące piramid, pałaców, mniejszych budowli i sieć dróg. Ich cywilizacja do dzisiaj wzbudza zachwyt i podziw, a jednocześnie nadal pozostaje ogromną zagadką dla wielu naukowców, którzy odkrywają jej tajemnice krok po kroku. Majowie stworzyli nie tylko system społeczny, ale także system wierzeń i całą kulturę, która w wielu aspektach może stawać w szranki ze światem współczesnym. Imperium Majów liczyło kilkanaście milionów ludzi i obejmowało obszary od Meksyku i Belize po Gwatemalę.

To właśnie na terenie Gwatemali znajdowało się ich największe miasto Tikal, którego pozostałości, częściowo ukryte w gąszczu dżungli, do dzisiaj wzbudzają zachwyt. Starożytne miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i zostało odkryte w XVII wieku. Istniejący dziś w jego miejscu Park Narodowy Tikal zajmuje obszar ponad 570 km kwadratowych. Tworzą go pozostałości fortyfikacji, mniejsze budowle i piramidy. Dopełnieniem pamiątki po Majach są żyjące w dżungli zwierzęta, m.in święte ptaki Majów – quetzale.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Kryssia Campos/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana