Schwarzwald – dlaczego warto się tam wybrać?

pasmo górskie Schwarzwald
Schwarzwald
Źródło: Photo by Steffen Egly/Getty Images
Mimo iż góry Schwarzwaldu nie imponują wysokością, jak leżące ich w sąsiedztwie Alpy, to i tak słyną z szeregu atrakcji turystycznych, które co roku przyciągają nowych turystów. Dowiedz się więcej na ich temat.

Schwarzwald oferuje wiele atrakcji, wśród których znajdzie się coś zarówno dla miłośników lokalnej kuchni, jak i zwolenników długich pieszych wędrówek. Warto bliżej zapoznać się ofertą tego miejsca.

Co warto wiedzieć o Schwarzwaldzie?

Schwarzwald to masyw górski, którego wysokość przekracza 1,5 tysiąca metrów. Te niewysokie góry nadrabiają swoją malowniczością – są porośnięte lasami. Niegdyś określano je mianem Czarnego Lasu, gdyż promienie słoneczne z trudem przebijały się przez gęstą warstwę buków i jodeł. Z czasem jednak Schwarzwald przerzedził się – drzewa zaczęto wycinać, by dostarczyć państwu surowca potrzebnego do odbudowy miast po wojnie.

Gęste lasy to nie jedyne zalety tego masywu górskiego. Schwarzwald ma wiele walorów turystycznych, a w okolicach Fryburga znajduje się wiele rzeczek i jezior. Schwarzwald chętnie odwiedzają zarówno osoby starsze, które lubią spokojne górskie spacery, jak i młodzi, zafascynowani tamtejszym folklorem.

Zobacz wideo: Martyna Wojciechowska i jej szczyty marzeń

Martyna Wojciechowska i jej szczyty marzeń
Źródło: Dzień Dobry TVN

Co jest wyjątkowego w górach Schwarzwaldu?

Największą górą tego rejonu jest Feldberg, którego szczyt można zdobyć na dwa sposoby – pieszo lub kolejką linową. Każda z możliwości dostarcza niezapomnianych atrakcji. Kolejnym wzniesieniem gór Schwarzwaldu jest Kaiserstuhl, które, podobnie jak Feldberg, cieszy się dużym zainteresowanie wśród turystów przez cały rok. Niemniej jednak największe oblężenie góry Schwarzwaldu przeżywają w okresie zimowym, kiedy przyjeżdżają tam miłośnicy sportów zimowych. Ze stoków korzystają zarówno snowboardziści, jak i narciarze.

Schwarzwald – inne atrakcje

Miasta w Schwarzwaldzie są odwiedzane przez miłośników folkloru. Gorące źródła natomiast przyciągają zainteresowanych walorami uzdrowiskowymi tego regionu. To właśnie tam znajduje się jedno z najsłynniejszych miast uzdrowiskowych w Niemczech, czyli Baden-Baden. Przyjeżdżają tam turyści nie tylko z Europy, ale i z pozostałych zakątków świata.

Schwarzwald ma też inne ciekawostki turystyczne, między innymi kasyno. Z kolei w południowej części znajduje się wiele ścieżek rowerowych.

Co warto zobaczyć w Schwarzwaldzie?

Schwarzwald w Niemczech z pewnością słynie z niesamowitych krajobrazów. Zwolennicy tego regionu szczególnie upodobali sobie Triberg, jedno z tamtejszych miast określane mianem Południowej Bramy Schwarzwaldu. Co więcej, są również opinie, że wizyta w Schwarzwaldzie bez zwiedzania wspomnianego miasta jest niekompletna. To właśnie tam znajduje się jeden z najbardziej okazałych niemieckich wodospadów. Warto wspomnieć również o zegarze z kukułką, który pod względem rozmiarów nie ma sobie równych.

Triberg, mimo iż jest niewielkim górskim miasteczkiem, posiada wiele ciekawych atrakcji, jak choćby park ze wspomnianym wodospadem. Jest też wiele asfaltowych ścieżek, dzięki którym spacerowanie jest przyjemne.

Park Narodowy Schwarzwald – co jest w nim urzekającego?

Park ten liczy 10 000 hektarów i położony jest w środkowo-północnym Schwarzwaldzie. Góry zapewniają widok na równinę Renu oraz wzgórza Schwarzwaldu. Tamtejsze lasy liczą około sto lat, a malownicze górskie pastwiska są wspaniałym miejscem odpoczynku. Schwarzwaldzka turystyka jest wyjątkowa, gdyż na terenie parku wciąż znajdują się obszary, w które nigdy nie ingerował człowiek. To jedna z cech wyróżniających to miejsce.

Park od lat cieszy się popularnością wśród miłośników aktywnego wypoczynku. Znajdują się tam ścieżki edukacyjne, szlaki rowerowe i trasy przeznaczone dla pieszych. Istnieje też możliwość, by uprawiać tam sporty ekstremalne, takie jak rafting.

Dlaczego Schwarzwald to wymarzony region dla turystów?

Schwarzwald to idealne miejsce na narty, na rowerowe wędrówki czy długie spacery. Jego urzekające krajobrazy sprawiają, że każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Region ten słynie również ze smacznych potraw, które cieszą się nie mniejszym zainteresowaniem niż pozostałe atrakcje. Jedną z nich jest schwarzwaldzki tort z wiśniowym likierem oraz naturalnymi wiśniami.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Photo by Steffen Egly/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości