Podróże

Rzeka Niemen – przez jakie kraje przepływa? Najciekawsze atrakcje turystyczne

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Rzeka Niemen

Rzeka Niemen dla wielu państw ma znaczenie historyczne. Niewiele osób wie jednak, że wybierając się w podróż na podstawie jej przebiegu, można odkryć wiele malowniczych i pięknych miejsc. Najważniejsze miasta, które znajdują się nad rzeką Niemen, to białoruskie Grodno i litewskie Kowno. Sprawdź, co warto w nich zobaczyć, a także jakie atrakcje mają do zaoferowania mniejsze miejscowości położone nad Niemnem.

Rzeka Niemen często pojawia się jako jeden z motywów w polskiej sztuce, ma jednak również szerokie znaczenie historyczne dla wszystkich państw i miast, które zostały przy niej wybudowane. Rzeka ma około tysiąca kilometrów długości i jest dość kręta. Wypływa z okolic białoruskiego Mińska. Niemen obecnie wyznacza również granicę między Rosją a Litwą. Sprawdź, przez jakie miasta przepływa i co można w nich zobaczyć?

Gdzie płynie rzeka Niemen?

Rzeka Niemen przepływa przez trzy kraje: Białoruś, Litwę i Rosję (obwód kaliningradzki). Do najbardziej istotnych pod względem turystycznym miast położonych nad rzeką Niemen należą Kowno i Grodno. Oprócz nich można wyróżnić też kilka innych miejscowości, przez które przepływa rzeka. Niektóre mają do zaoferowania ciekawe zabytki historyczne, do których warto się udać, zwłaszcza jeśli planuje się wycieczkę po trasie, którą wyznacza Niemen. Zalicza się do nich: Stołpce, Brzozówka, Mosty, Druskieniki, Olita, Preny, Birsztany, Jurbork, Smolniki, Nieman, Sowieck, Ruś.

Niemen – atrakcje miasta Kowno

W położonym na Litwie Kownie na turystów czeka naprawdę sporo atrakcji i zabytków, które warto zwiedzić. Do najpopularniejszych należą: Dolina Mickiewicza, Synagoga Chóralna, Ratusz (zwany "Białym Łabędziem"), ruiny zamku oraz gotycka kamienica kupiecka, znana jako Dom Perkuna. Oprócz tego w Kownie można zobaczyć wiele kościołów i cerkwi pochodzących z różnych okresów historycznych.

Co warto zobaczyć w Grodnie nad Niemnem?

W Grodnie nad Niemnem znajduje się wiele zabytków religijnych. Przyjeżdżający do miasta turyści mogą udać się m.in. do katedry św. Franciszka Ksawerego, kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny oraz cerkwi Świętych Borysa i Gleba. Na terenie Grodna znajdują się również dwa zamki królewskie – Stary Zamek i Nowy Zamek, a także przepiękny pałac Batorówka. W mieście położony jest dom Elizy Orzeszkowej, obecnie funkcjonujący jako muzeum.

Niemen – co zobaczyć w innych miastach położonych nad rzeką?

Miasta nad rzeką Niemen na Litwie:

Olita jest szóstym pod względem wielkości miastem litewskim o niezwykle bogatej i ciekawej historii. Pierwsze informacje o istnieniu miasta pochodzą już z końca XIV wieku. W Olicie znajdują się: niewielki, ale piękny kościół św. Ludwika, kościół św. Aniołów Stróżów oraz murowana synagoga, w całości wybudowana z cegły. Z Olity pochodzi m.in. znany kulturysta Robert Burneika.

Druskieniki to popularne uzdrowisko, największe na Litwie i jedno z najlepszych w całej Europie. Na terenie miasta znajduje się wiele sanatoriów, a także zabytków historycznych, takich jak: cerkiew św. Gabriela Zabłudowskiego, cmentarz katolicko-prawosławny, cerkiew Ikony Matki Bożej oraz kościół pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej.

Preny to niewielkie miasteczko na Litwie, położone w okręgu kowieńskim. Można zobaczyć w nim pozostałości po Zamku Butlera, doszczętnie zniszczonym w 1701 roku, papiernię z wodnym napędem, drewniany kościół Objawienia Pańskiego oraz murowaną kaplicę znajdującą się nieopodal.

Birsztany są obecnie głównie miejscem sanatoriów. W niewielkiej miejscowości otoczonej przez lasy sosnowe znajduje się filia muzeum historycznego i kościół neogotycki.

W Jurborku można znaleźć kilka takich miejsc, które świadczą o historycznym powiązaniu miasta z Polską. Turyści mogą zwiedzić m.in. kaplicę grobową rodziny Piadzewiczów, na której ścianach znajdują się polskie tablice upamiętniające. Zobaczyć można też wyremontowany i zadbany dwór w Jurborku.

Miasta nad rzeką Niemen w Rosji

Głównym zabytkiem historycznym w Niemanie jest zamek krzyżacki, wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku w celu ochrony państwa przed wrogami z północy. Współcześnie można zobaczyć jedynie ruiny budynku, podobnie jak w przypadku Wieży Bismarckiej. W Niemanie znajduje się również pomnik poświęcony ofiarom I wojny światowej.

W Sowiecku, funkcjonującym również pod pierwotną nazwą Tylża, turyści mogą udać się do kościoła katolickiego lub cerkwi Trzech Świętych Hierarchów, przejść się ulicami miasta i zobaczyć stare przedwojenne kamienice i ratusz miejski.

Miasta nad rzeką Niemen na Białorusi

W białoruskich Stołpcach znajduje się cmentarz polski, który jest często odwiedzany przez turystów, a także ufundowana przez Czartoryskich cerkiew św. Anny. Brzozówka z kolei jest znana wyłącznie ze znajdującej się na terenie miasta Huty Szkła "Niemen".

Rzeka Niemen w polskiej literaturze

Rzeka Niemen często pojawiała się w polskiej literaturze różnych okresów. Najpopularniejsze utwory, w których występuje odniesienie do Niemna, to: powieść Adama Mickiewicza "Konrad Wallenrod" (z 1828 roku) i jego poemat "Pan Tadeusz" (z 1834 roku), a także powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem" (z 1888 roku).

Zobacz także:

Zobacz wideo: Ponad podziałami. Polscy dziennikarze dla białoruskich kolegów

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: bbsferrari/Getty Images

Pozostałe wiadomości