Podróże

Nowoczesne miasto, historyczne fortyfikacje – Carcassonne. Co warto zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Carcassonne – miasto, które potrafi przenieść wprost do średniowiecza. Tak z pewnością można podsumować niesamowite fortyfikacje Carcassonne, zabytki średniowieczne i ogólnie panujący klimat w tym miejscu. Podróż do Carcassonne jest wyjątkowa. Sprawdzamy, co warto zobaczyć w tym miejscu i jaka jest historia wybudowanego w Carcassonne zamku i fortyfikacji?

Miasto Carcassonne (Francja) i gmina o tej samej nazwie znajdują się w regionie Oksytania w departamencie Aude. Miejscowość leży w historycznej krainie, jaką jest Langwedocja. Carcassonne znane jest na całym świecie za sprawą budzącego ogromne wrażenie zamku i fortyfikacji. Carcassonne można zwiedzić samemu, ale ze względu na jego bogatą i złożoną historię warto poprosić o pomoc lokalnego przewodnika.

Miasto Carcassonne – jak wygląda współcześnie?

Współczesne miasto Carcassonne (Francja) to przykład połączenia tradycji z nowoczesnością. Carcassonne, miasto niewątpliwie historyczne i bogate w średniowieczne zabytki, jest jednocześnie szóstym pod względem liczby ludności miastem w regionie Langwedocja-Roussillon (obecnie wchodzącym w skład Oksytanii). Gęstość zaludnienia wynosi tutaj 668 osób na km². Przez Carcassonne przepływa rzeka Aude (taką samą nazwę nosi departament, w którym Carcassonne jest usytuowane). W Carcassonne panuje klimat umiarkowany ciepły, ale latem średnie temperatury wynoszą ok. 34 stopni, co jest charakterystyczne dla południowych rejonów Francji.

Głównym tętnem życia we współczesnym Carcassonne jest turystyka, na której w znacznym stopniu opiera się gospodarka miasta. Carcassonne słynie również z produkcji win (zarówno białych, jak i czerwonych), które charakteryzują się łagodnie wyczuwalnymi taninami i ciepłymi nutami owoców. W Carcassonne istotną gałęzią przemysłu jest przemysł obuwniczy i tekstylny. Wytwarza się tu także gumę. Co ciekawe, struktura miasta z czasem naturalnie zaczęła dzielić się na dwie części – nowszą (Ville), mieszkalną i biznesową, a także tę historycznie starszą (Cité), głównie turystyczną część Carcassonne (zamek, fortyfikacje, zabytki). Nowsza część Carcassonne usytuowana jest po prawej stronie rzeki Aude, czyli po stronie północnej, a starsza na południu.

Średniowieczne bogactwo Carcassonne – zamek i jego historia

Co roku Carcassonne odwiedza ponad 3 miliony turystów z całego świata. Cel zwykle jest jeden – poznać fortyfikacje Carcassonne, zamek i pozostałe ciekawe pod względem historycznym miejsca w Carcassonne. Zabytków jest wiele, choć największym magnesem faktycznie jest średniowieczna warownia.

Część fortyfikacji Carcassonne pochodzi jeszcze z okresu galloromańskiego. Już w I w. n.e. istniało w tym miejscu grodzisko, które dzięki rzece odgrywało ważną rolę w handlu. Carcassonne, podobnie jak całe Cesarstwo Rzymskie, uległo najazdowi Wizygotów. Za ich panowania mała, lecz silnie ufortyfikowana już miejscowość była celem najazdów plemion germańskich (Franków). Ostatecznie Carcassonne uległo Frankom pod wodzą Pepina Krótkiego. Fortyfikacje Carcassonne były stale rozbudowywane ze względu na trudne położenie geograficzne i geopolityczne, a co za tym idzie – częste ataki nieprzyjaciół. W XII wieku miasto powszechnie określano już jako twierdzę nie do zdobycia. Przyczyniła się do tego budowa kolejnych murów zewnętrznych przez Filipa III.

Największym walorem fortyfikacji Carcassonne jest fakt, że widoczne umocnienia powstawały na bazie wcześniej wybudowanych umocnień i miało to miejsce kilkunastokrotnie od czasów antycznych. Fakt ten został doceniony przez komisję UNESCO, która w 1997 zdecydowała się umieścić warownię Carcassonne na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Będąc w Carcassonne, trzeba dokładnie zwiedzić zamek i postarać się o przewodnika – ze względu na niezwykle bogatą i skomplikowaną historię tego miejsca warto uporządkować ją sobie z pomocą charyzmatycznych lokalnych pasjonatów.

Carcassonne – co warto zobaczyć oprócz fortyfikacji?

Oczywiście Carcassonne to nie tylko zamek, choć należy przyznać, że pozostałe zabytki Carcassonne również zorientowane są wokół średniowiecznych zabudowań. Będąc na miejscu, warto odwiedzić kaplicę Notre Dame de Santé, kaplicę jezuitów, Hôtel de Pelletier, cmentarz Saint-Martin-de-Poursan, a także Le Pont Vieux, czyli zabytkowy most na Aude. Niezwykle wyrafinowane wnętrze i malowidła sakralne zobaczymy w kościele św. Wincenta. Co ciekawe, w Carcassonne znajduje się również jedna atrakcja turystyczna, która znacznie odbiega od reszty – jest to Muzeum Szkoły. Zwiedzając je, możemy dowiedzieć się, w jaki sposób zmieniała się edukacja na przestrzeni dziejów. Jeżeli te i inne zabytki przekonały nas do odwiedzenia tego miasta, nie ma na co czekać! Trasę CarcassonnePolska pokonamy samolotem albo samochodem.

Zobacz wideo: Jak tanio kupić dom we Włoszech. Piotr Wojtasik radzi

Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi
Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Frans Sellies / Getty Images

Pozostałe wiadomości