Podróże

Ciekawe miejsca na Mazowszu. Szlaki turystyczne, atrakcje i dzika przyroda

Podróże

Mazowsze to wyjątkowy region Polski, będący idealnym kierunkiem na weekendowy wyjazd lub dłuższy wypoczynek. Osoby, które lubią zwiedzać miasta lub te, które wolą spędzać czas bliżej natury – znajdą tu coś dla siebie. Odpocznij na Mazowszu i sprawdź, jakie miejsca warto odwiedzić. 

Mazowsze - podróże rowerem, kajakiem lub pieszo

Mazowsze może poszczycić się licznymi atrakcjami turystycznymi, bogatą ofertą kulturalną oraz sporą ilością zabytków. Warto więc w czasie wakacji zaplanować kilka dni na podróż po mazowieckich zakątkach.

Dla fanów aktywnego spędzania czasu, nie lada gratką będzie przemierzanie Mazowsza na rowerze lub pieszo. W tym celu warto odwiedzić m.in. gminę Nasielsk, oddaloną niespełna 50 km od Warszawy. Znajdziemy tam sieć szlaków dla turystów pieszych i rowerzystów. Czarny szlak rowerowy ma 24 km długości i jest przedłużeniem "Pułtuskiego szlaku rowerowego", biegnącego przez tereny gminy Serock. Punkt startowy znajduje się na granicy Zabłocia i Jaskółowa. Na trasie będziemy mogli podziwiać malownicze tereny pełne wiejskich krajobrazów, ale i dzikiej natury.

Piesi mogą wybrać się np. na niebieski szlak "Cztery pory roku" nad rzeką Wkrą. To 18,5 kilometrowa trasa, która w zdecydowanej większości prowadzi ścieżkami przez nadwkrzańskie tereny z dala od wielkomiejskiego hałasu. Pośród zróżnicowanych krajobrazowo terenów można zobaczyć liczne źródełka, strumyki, a także oczka wodne po starorzeczach.

Miłośnicy spędzania czasu nad wodą zdecydowanie nie będą narzekać na nudę. Wartym odwiedzenia miejscem jest m.in. Zalew Sobótka w Płocku. To miejskie kąpielisko uchodzi za jedno z najczystszych na Mazowszu. Wypocząć można na rozległej plaży lub na wodzie, co zapewnia dobrze przygotowana infrastruktura z wypożyczalnią sprzętu wodnego. Dla rodzin z dziećmi wydzielono specjalną część z 40-metrową zjeżdżalnią.

Z kolei Jezioro Zegrzyńskie od lat przyciąga amatorów żeglarstwa, windsurfingu, wioślarstwa i innych sportów motorowodnych. Natomiast najlepsze warunki do kąpieli i relaksu na plaży znajdziemy na południowym brzegu jeziora.

Mazowsze można przemierzać również kajakami. Spływ Bzurą i Utratą to jedyny w swoim rodzaju szlak kajakowy, który prowadzi przez zabytkowy park w Żelazowej Woli. To właśnie w tej mazowieckiej wsi urodził się wybitny kompozytor Fryderyk Chopin.

Mazowsze - miejskie atrakcje

Płock jest historyczną stolicą Mazowsza. Nadwiślańskie bulwary, Wzgórze Tumskie czy uliczki Starego Miasta urzekają nie tylko mieszkańców, turystów, ale i... filmowców! Sceny do trzech odcinków kultowego serialu "Stawka większa niż życie" o perypetiach porucznika Hansa Klossa, nakręcono właśnie w płockiej scenerii. Z kolei słynny reżyser Jerzy Skolimowski nagrał w Płocku sceny do filmu "Walkower".

W Płocku znajdziemy wiele urokliwych zakątków i zabytkowych miejsc. To m.in. Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Zamek książąt mazowieckich czy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Warte odwiedzenia są również: Stary Rynek, ulica Tumska - z turystycznym deptakiem, czy ulica Grodzka - najstarsza w Płocku.

Świetnym miejscem na wakacyjny wypoczynek będzie również Pułtusk. Niewątpliwą atrakcją jest najdłuższy rynek w Europie, prostokątny plac w centrum miasta ma aż 380 metrów długości. Ponadto miasto przecinają liczne kanały, przez co Pułtusk bywa nazywany "Wenecją Mazowsza". Rejs gondolą będzie dobrym pomysłem na wycieczkę lub - w wersji dla zakochanych - na romantyczną kolację na łodzi. Warto zobaczyć też Bazylikę Kolegiacką Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny czy Muzeum Regionalne w budynku ratusza. Godnym polecenia miejscem jest również kąpielisko miejskie nad Narwią z widokiem na dawny zamek biskupów płockich.

Pułtusk czeka również na kamperowców, którzy przemierzają Mazowsze. Hotel Zamek Pułtusk Dom Polonii udostępnił przyjezdnym tzw. "Camper System", czyli stanowiska serwisowe. Ponadto przyjezdni mogą skorzystać z miejsc postojowych nad Narwią, gdzie dostępne są przyłącza do prądu oraz kubły na odpady. Strefa kamperowa zajmuje wydzieloną część parkingu, tuż przy hotelu.

Pułtusk "Camper System"Źródło: materiały promocyjne

Warka i jej okolice to jedno z najszybciej rozwijających się regionów turystycznych Mazowsza. Wizytówką miasta jest Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego i zespół pałacowo-parkowy w Winiarach. Wśród drzew stoi klasycystyczny pałacyk, którego historia sięga początków XVII w.

Odpocząć na Mazowszu można również w Radomiu. Zaraz po Warszawie jest największym miastem w województwie. Pełno tu zabytków architektury sakralnej i świeckiej z różnych epok. Wartym uwagi miejscem jest Muzeum Wsi Radomskiej. Turyści mogą wędrować po liczącej 32,5 hektara wiosce, w której zgromadzono skarby wiejskiej architektury, m.in. XVIII-wieczny dworek, zabytkowy, drewniany kościół, największy w Polsce zespół wiatraków czy wodne młyny i chłopskie zagrody.

Muzeum Wsi RadomskiejŹródło: materiały promocyjne

Dzika przyroda Mazowsza

Miłośnicy przyrody i nieokiełznanej natury mogą odkryć niezwykłe tereny Puszczy Kozienickiej. Lasy rozciągają się po horyzont, są też doliny rzeczne Radomki i Zagożdżonki oraz wzniesienia wydmowe i bagna. Dużą popularnością wśród odwiedzających cieszy się ścieżka prowadząca do Królewskich Źródeł. Nazwa trasy pochodzi od znajdującego się tam źródełka, z którego pił wodę król Władysław Jagiełło. Aby odnaleźć legendarny wodopój, należy dotrzeć do mostu w Kajzerówce - to 3,5 km od Kozieniec. Tam rozpoczyna się szlak do źródła o długości 3 km. Po drodze przejdziemy przez rozlewiska rzeki Zagożdżonki. Na pokonanie drogi należy przeznaczyć około 2 godzin.

Królewskie ŹródłaŹródło: materiały promocyjne

Kolejnym atrakcyjnym miejscem dzikiej odsłony Mazowsza są okolice rzeki Radomki, lewobrzeżnego dopływu Wisły. Rozdziela lasy dwóch puszcz – Kozienickiej i Stromeckiej i graniczy z Kozienickim Parkiem Krajobrazowym. Na Radomce można urządzić spływ kajakowy, zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych kajakarzy. To będzie niezapomniana przygoda urozmaicona pięknymi pejzażami - wśród łąk, lasów, trawiastych wysepek, a także piaszczystych plaż.

Odpocznij na mazowieckiej wsi

Będąc na Mazowszu można odwiedzić Dwór Mościbrody. To piękny budynek otoczony ogrodem i parkiem, wnętrza z mnóstwem drobiazgów odnoszących się do szlacheckiej historii i tradycji, ale również pyszne jedzenie z legendą tego miejsca – karpiem z własnych stawów. To świetne miejsce na weekend, by wypocząć, oderwać się od zgiełku miasta i zwolnić tempo wśród zielonej przyrody. Kolejnym ciekawym miejscem jest wieś Liw, w której mieści się gotycki zamek wybudowany na mokradłach. To siedziba Muzeum-Zbrojowni, miejsce corocznych turniejów rycerskich z pokazami walk pieszych i konnych oraz walkami na miecze i topory. Organizowane są tu: jarmark średniowieczny, warsztaty rzemiosła oraz wiele innych imprez, nawiązujących do wyjątkowej historii miejsca i kultury regionu.

Zamek w LiwieŹródło: fot. Ryszard Sakowski

Mazowsze warto przemierzyć wzdłuż i wszerz. Malownicze tereny można podziwiać podczas pieszej wędrówki, przejażdżki rowerem, a nawet w trakcie kajakowego spływu. Piękno dzikiej przyrody potrafi zachwycić. Równie atrakcyjne są plaże nad rzekami, jeziorami i zalewami. Fani historii znajdą tu mnóstwo zabytkowych miejsc, zamków i muzeów. Mazowsze - serce Polski będzie doskonałym kierunkiem na weekendowy wyjazd czy wakacyjną podróż, by odkryć niesamowite zakamarki tego regionu.

Więcej atrakcji tego regionu Polski znajdziesz na stronie Moda na Mazowsze

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: materiały promocyjne

Pozostałe wiadomości