Podróże

CN Tower, czyli dach świata

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kanada

CN Tower to wieża, która znajduje się w Toronto, w Kanadzie. Budynek powstał w 1976 roku, a jego wysokość to 553 metry. CN Tower jest symbolem Toronto, a nawet całej Kanady. Nazwa angielska Canada's National Tower pochodzi od przedsiębiorstwa Canadian National Railway, które wybudowało wieżę.

CN Tower w Toronto położona jest w centrum miasta i obecnie działa nie tylko jako wieża telewizyjna, ale także jako centrum usługowo-edukacyjne. Ogólnodostępne tarasy widokowe, restauracje i kawiarnie są uznawane za jedne z ciekawszych atrakcji miasta. Jaka jest historia CN Tower i w jaki sposób współcześnie wykorzystuje się tę wieżę?

Zobacz wideo: Podróże samolotem i nie tylko

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

CN Tower – historia

CN Tower została wybudowana głównie w celu polepszenia sygnału telewizyjnego i radiowego w Toronto. Dopiero w trakcie budowy zdecydowano, aby dodać kilka metrów wysokości i przewyższyć wieżę z Ostankino. Wysokość wieży sprawiła, że ustanowiony został nowy rekord świata, jeśli chodzi o wysokość budynków. Obecnie Toronto cieszy się bardzo dobrym sygnałem telewizyjnym i radiowym, ponieważ CN Tower jest wyższa od drapaczy chmur w mieście. Budowa CN Tower w Toronto była nie lada wyzwaniem podczas mrozów oraz częstych opadów deszczu i śniegu. Strukturę wieży tworzą trzy nogi betonowe, dlatego inżynierowie musieli stworzyć doskonały system budowy. Beton był podgrzewany, a wieżę budowano przez 24 godziny na dobę, w tak zwanym systemie ciągłym. Przymocowanie masztu na szczycie trwało 27 dni, natomiast całość budowy zajęła 40 miesięcy. W 1995 roku Canadian National Railway sprzedało wieżę Canada Lands Company. Co ciekawe, wiatr w Toronto powoduje lekkie odchyły wieży. Można to poczuć już przy wietrze o prędkości 60 km/h, natomiast przy porywach 190 km/h odchyły dochodzą aż do 30 centymetrów, co może być niebezpieczne.

Współczesne wykorzystanie wieży CN Tower

CN Tower uznawane jest za jedną z najbardziej interesujących atrakcji Kanady, dlatego co roku odwiedza ją około 2 miliony turystów. Wstęp na wieżę kosztuje ok. 38 dolarów kanadyjskich, ale jadąc do Toronto można zakupić Toronto Pass i zaoszczędzić na biletach. Tańsze bilety można także zakupić przez Internet. Zdecydowanie najciekawszy jest wjazd na górę. W CN Tower pracują osoby specjalnie zatrudnione do obsługi windy, która z prędkością 6 m/s zawozi pasażerów na pierwszy poziom, znajdujacy się na wysokości 346 metrów. Podróż trwa około minuty. Gdyby nie winda, turyści musieliby wspinać się po 2579 stopniach. Przez większość roku schody są zamknięte, ale na specjalne okazje (np. bieg charytatywny United way ) otwiera się 1769 stopni. Podstawa wieży została rozbudowana z myślą o turystach, dlatego obecnie znajdują się tam sklepy, kawiarnie, centrum edukacyjne, a także ściana do wspinaczki i minigolf. Pobyt na wieży to wspaniała okazja do podziwiania widoków. Przy sprzyjającej pogodzie zwiedzający mogą ujrzeć nie tylko budynki miasta, ale także taflę jeziora Ontario i wodospad Niagara. Śmiałkowie mogą zdecydować się na spacer po krawędzi, czyli ekstremalne przejście w grupie na specjalnych linach. Turyści zwiedzający CN Tower mogą nie tylko podziwiać widoki, ale także zjeść obiad prawie pół kilometra nad ziemią, napić się kawy lub zafundować sobie grę w minigolfa. Wyjście z wieży prowadzi przez sklep z pamiątkami, w którym zwiedzający mogą zakupić kolorowe breloczki, pocztówki albo butelki z syropem klonowym. Pamiętajmy o tym, że wycieczka na wieżę wiąże się z ogromnymi emocjami, ale także z kolejkami, kontrolą bezpieczeństwa i sporymi wydatkami.

Zobacz wideo: Kanadyjczycy protestują przeciw restrykcjom

Kanadyjczycy protestują przeciw restrykcjom
Kanadyjczycy protestują przeciw restrykcjomŹródło: Dzień Dobry TVN
Dlaczego Kanadyjczycy nie chcą się szczepić?

CN Tower, Kanada – rekordy

Z wieżą CN Tower związanych jest kilka rekordów świata. W 1989 roku pobity został rekord w szybkości wejścia na CN Tower. Podejście zajęło 7 minut i 52 sekundy. Z kolei w 2000 roku ze szczytu wieży zostały odpalone najwyższe sztuczne ognie. Sky Pod, czyli galeria obrotowa, jest najwyżej położoną galerią na ziemi. Na 342 metrze znajduje się słynna szklana podłoga, która powstała w 1994 roku. Turyści mogą ujrzeć panoramę miasta pod swoimi stopami. CN Tower do 2007 roku była najwyższą budowlą na świecie. W 2004 roku rozpoczęła się budowa wieżowca Burdż Halifa w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – już 13 września 2007 roku budynek przewyższył CN Tower. Kanadyjska CN Tower to symbol Toronto, drugi najwyższy punkt świata i przede wszystkim miejsce, które pozwala na przeżycie niesamowitych chwil.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Robert Lowdon/Getty Images

Pozostałe wiadomości