Podróże w odległe zakątki świata to bez wątpienia niezapomniana przygoda i fantastyczne wspomnienia. Niestety, dla wielu osób długi lot samolotem jest męczący i nużący. Jak więc skutecznie uprzyjemnić sobie godziny spędzone na pokładzie i zredukować negatywne skutki wielogodzinnej podróży?
Długa podróż – co robić na pokładzie samolotu?
Wiele godzin spędzonych w samolocie potrafi dać się we znaki. Dlatego do podróży należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim zadbać musimy o komfort lotu, zatem podstawowe elementy, o których powinniśmy pamiętać to – wygodny strój, poduszka (tzw. rogal), opaska na oczy oraz słuchawki tłumiące głośny dźwięk silnika. To już połowa sukcesu.
Gdy nasz lot przewidziany jest na kilka bądź kilkanaście godzin, warto zaplanować sobie także "atrakcje", które umilą nam czas. Jeszcze przed wyjściem z domu, na laptopa, tablet czy telefon ściągnąć możemy ulubione filmy bądź płyty. Dzięki temu będziemy mogli skorzystać z gotowych plików nawet w trybie offline w samolocie. Co możemy robić na pokładzie?
- Nadrobić książkowe zaległości
- Posłuchać ulubionego podcastu
- Obejrzeć film lub serial
- Posłuchać ulubionej płyty
- Zapoznać się z sąsiadem
- Zagrać w karty
- Rozwiązywać krzyżówki
- Malować/Kolorować
Długi lot samolotem – odpowiednia pielęgnacja skóry
Klimatyzacja to największy wróg dla skóry. Niestety, w samolocie skazani jesteśmy na nią przez cały czas trwania lotu. Jak więc załagodzić objawy przesuszenia? Po pierwsze, pamiętajmy o nawodnieniu. Na pokładzie samolotu zapomnijmy jednak o kawie czy alkoholu. W tym przypadku zbawienny wpływ będzie miała woda.
Kolejny krok to nawilżający balsam do ust, chusteczki oraz krem do rąk. Te trzy rzeczy sprawią, że skóra nie będzie naciągnięta i przesuszona. Co więcej, nie poleca się także nakładania mocnego makijażu na czas przelotu. Nie tylko będzie on obciążał naszą cerę w i tak trudnych warunkach, ale również istnieje ryzyko, że podczas snu możemy go rozmazać.
Problem bolących nóg i zatkanych uszu
Jednym z problemów, jaki pojawia się w czasie długiej podróży, jest ból nóg lub kręgosłupa. Nic dziwnego. W końcu siedzenie w jednej pozycji nie sprzyja naszej postawie. Długotrwały bezruch może nawet skutkować zakrzepicą żył głębokich. Dobrym sposobem jest więc wykonywanie co jakiś czas prostych ćwiczeń. Wystarczy unosić lekko kolana, wykonać małe koła stopami bądź naprzemiennie unosić nogi. Co jakiś czas warto wstać i przejść się po korytarzu samolotu.
Drugim nieodłącznym problemem podróżujących są zatkane uszy. Podczas startu i lądowania zmieniające się ciśnienie powodować może nawet ból. Na to również jest rada. Pomocne w tym przypadku będą żelki lub guma do żucia.
Zobacz także:
- Jakie schorzenia są przeciwwskazaniem do lotu? Sprawdź zanim wsiądziesz na pokład samolotu
- Pierwszy lot samolotem – jak się przygotować i co musisz wiedzieć? Jakich zachowań unikać?
- Wybierasz się w podróż samolotem? Dzięki tym wskazówkom unikniesz problemów
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Spooh/Getty Images