Bochnia to niewielkie miasteczko położone niedaleko Krakowa. Niektórzy nawet go nie kojarzą, inni znają je tylko dzięki tamtejszej kopalni soli. Bochnia ma jednak do zaoferowania turystom znacznie więcej, wystarczy poświęcić trochę czasu na zwiedzanie i poznanie historii miasta.
Bochnia to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast położonych w południowej Polsce. Wśród turystów dużą popularnością cieszą się nie tylko wiekowe zabytki, ale także sama architektura i atmosfera miejscowości. Na zwiedzanie Bochni warto poświęcić przynajmniej kilka dni, podczas których można będzie zapoznać się z historią powstawania miasta, usłyszeć o najważniejszych wydarzeniach, które odbywały się w nim na przestrzeni lat. Dużym ułatwieniem dla turystów zainteresowanych wycieczką do Bochni z pewnością będzie fakt, że do miasteczka bez problemu można dojechać komunikacją miejską bezpośrednio z Krakowa. Sprawdź, jakie atrakcje i zabytki warto zobaczyć po przyjeździe.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Różnice kulturowe
Różnice kulturowe
Bochnia – krótka historia miasta
Swoją popularność Bochnia zawdzięcza przede wszystkim soli. Już pierwsze wzmianki o tej małopolskiej miejscowości, które pochodzą z XII wieku, dotyczyły bogatych zasobów tego właśnie surowca. Sól kamienna na tych terenach została odkryta po raz pierwszy w 1248 roku, a do dziś kopalnia soli stanowi jedną z najważniejszych atrakcji miasta. Prawa miejskie Bochnia otrzymała w drugiej połowie XII wieku za czasów panowania Bolesława V Wstydliwego. Od tego momentu rozpoczął się również intensywny rozwój miasteczka.
Niezwykle ważnym okresem w historii Bochni był wiek XIV. Król Kazimierz Wielki dostrzegł w mieście ogromny potencjał, zaczął pozyskiwać nowych odbiorców soli, rozpoczął budowę ratuszu miejskiego, bazyliki oraz murów obronnych. Za to wszystko mieszkańcy odwdzięczyli mu się budową pomnika, który również jest jednym z obowiązkowych punktów podczas zwiedzania miasta.
Zwiedzanie miasta Bochnia: atrakcje turystyczne i zabytki
Kopalnia Soli w Bochni
To jedna z najstarszych kopalń soli w Polsce, obecnie jednak przeznaczona wyłącznie do celów turystycznych. Od 2013 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO, co bez wątpienia również miało wpływ na zwiększenie jej popularności. Kopalnię Soli w Bochni zwiedzają turyści nie tylko z Polski, lecz także z całego świata. Znajduje się w około 40 km odległości od Krakowa.
Odwiedzający mają okazję zapoznać się ze sposobami wydobycia soli oraz zwykłym życiem pracowników. Prezentacje multimedialne pozwalają przyjrzeć się historii kopalni obejmującej okres od średniowiecza do czasów współczesnych. Dla turystów otwarty został tunel położony na głębokości około 300 m, przy czym pierwsza część wycieczki odbywa się w wagonach, a drogę powrotną pokonuje się pieszo.
Park Archeologiczny (Osada VI Oraczy)
To wspaniałe miejsce dla wielbicieli historii, a także fanów wycieczek na świeżym powietrzu. Park Archeologiczny położony jest niedaleko kopalni soli i stanowi rekonstrukcję tamtejszej osady z XIII wieku. Dzięki zwiedzaniu Parku Archeologicznego można dowiedzieć się nieco więcej o dawnym rzemiośle i życiu prostych ludzi.
Muzeum Motyli "Arthropoda"
To jedna z ciekawszych atrakcji dla dzieci, ale osoby dorosłe również nie powinny być zawiedzione. Muzeum Motyli w Bochni to największe tego typu miejsce w Polsce. Znajduje się tam około 5 tysięcy egzemplarzy motyli, pochodzących z różnych części świata. Wystawa ma charakter stały i znajduje się na kilku piętrach, które już od lat 70. XX wieku gromadzą niepowtarzalne, przepiękne okazy owadów. Zwiedzanie muzeum to świetny sposób, żeby poznać poszczególne gatunki motyli, ich pochodzenie i warunki życia.
Bazylika św. Mikołaja w Bochni
Gotycki kościół i znajdująca się nieopodal drewniana dzwonnica to wyjątkowo piękne zabytki na mapie Bochni. Choć znaczna część kościoła została zniszczona, udało się ją zrekonstruować. Wnętrze Bazyliki św. Mikołaja jest natomiast utrzymane w stylu barokowym. To niezbyt duży budynek, jednak robi niezwykłe wrażenie na turystach.
Rynek w Bochni
Rynek prezentuje się dość skromnie, ma jednak swój wyjątkowy charakter. Składa się ze starych kamienic oraz budynku dawnego klasztoru, w którym obecnie funkcjonuje Muzeum im. S. Fischera. Wśród wystaw stałych znajdują się działy: historyczny, archeologiczny, etnograficzny oraz artystyczny.
Bochnia i okolice – co jeszcze warto zobaczyć?
Po zobaczeniu miasta i najważniejszych zabytków można udać się też na zwiedzanie okolic Bochni. Największą popularnością cieszy się barokowy zamek w Wiśniczu, należący do rodziny magnackiej. Warto wybrać się również na wycieczkę do Łapczycy, gdzie zobaczyć można Kościół Kazimierzowski wybudowany w 1340 roku przez Kazimierza Wielkiego. Oba miejsca zachęcają nie tylko swoim oryginalnym wyglądem, lecz także zapierającymi dech w piersiach malowniczymi widokami.
Zobacz także:
- Tego nie wolno robić w Japonii. Sprawdź, jak nie popełnić gafy na wakacjach w tym kraju
- "Polska Prowansja" zachwyca wyglądem i zapachem. Te pola lawendy warto odwiedzić w wakacje
- Sprytne sposoby na spakowanie bagażu podręcznego. "Wtedy mieści się ich więcej"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: BURCU ATALAY TANKUT/Getty Images