Zajęcia z robotyki dla dzieci – na czym polegają? Dlaczego warto zapisać na nie dziecko?

Dziecko

Aktualizacja:
FatCamera/Getty Images

Zajęcia z robotyki dla dzieci stają się coraz popularniejsze. W ich trakcie malec nauczy się, jak zbudować, a następnie zaprogramować własnego robota. Do tego celu wykorzystuje się klocki do robotyki.

Poziom trudności na warsztatach z robotyki zależy głównie od wieku i doświadczenia uczestników. Zawsze jednak pierwszym etapem jest samodzielne złożenie robota, a kolejnym – jego zaprogramowanie do wykonywania określonych czynności. Jakie umiejętności może zdobyć dziecko na zajęciach z robotyki?

Robotyka dla dzieci – na czym polegają zajęcia?

Warsztaty z robotyki najczęściej odbywają się w określonych grupach wiekowych. Podział zależy również od umiejętności uczestników. Niekiedy dzieci przyjmowane są według już ukończonych kursów. Oznacza to, że niektóre zajęcia zostały przygotowane dla zupełnie początkujących, czyli zawierają między innymi naukę podstaw programowania, dlatego dopiero po ich ukończeniu dziecko może pójść na inne zajęcia z robotyki oferowane przez placówkę. Czasem też przyszły uczestnik może po prostu odbyć rozmowę z nauczycielem, który wybierze dla niego najodpowiedniejsze zajęcia.

Pierwszym etapem zajęć z robotyki dla dzieci jest samo skonstruowanie robota według instrukcji. Typ wykonywanego przez malców robota zależeć będzie od rodzaju zajęć oraz docelowej grupy, czyli poziomu zaawansowania uczestników. Może to być np. robot kroczący lub przemysłowy, jaki i skaner, drukarka, a nawet pies czy robot układający domino. Niektóre szkoły organizują również kolonie czy zajęcia tematyczne, np. polegające na konstruowaniu robotów na podstawie określonych gier.

Kolejnym etapem jest już programowanie robotów. Najpierw uczestnicy zajęć podłączają wykonanego przez siebie robota do komputera, czasem za pomocą kabla z wtyczką USB, a niekiedy poprzez bezprzewodową technologię Bluetooth, a następnie piszą kod, dzięki któremu wprawiają urządzenie w ruch. Na pierwszych zajęciach uczestnicy poznają podstawy języka programowania, natomiast na kolejnych rozwijają swoje umiejętności, dzięki czemu mogą nakazywać robotowi wykonywać coraz bardziej skomplikowane ruchy. Na warsztatach najczęściej używa się języka programowania podobnego do C++.

Warsztaty robotyki dla dzieci zazwyczaj zakładają pracę w niewielkich grupach, niekiedy jedynie dwuosobowych, zarówno na etapie konstrukcji urządzenia, jak i jego zaprogramowania.

Dlaczego warto wybrać zajęcia robotyki dla dzieci?

Zajęcia robotyki dla dzieci to nie tylko doskonała zabawa, lecz także nauka, która może zaprocentować w przyszłości. Na tego typu warsztatach dziecko nabywa bowiem cenne umiejętności, w tym rozwija strategiczne oraz analityczne myślenie, a także uczy się dążenia do celu i konsekwencji w działaniu. Co więcej, robotyka jest również doskonałą okazją do rozwoju wyobraźni przestrzennej, logiki, a także myślenia twórczego, które jest niezwykle przydatne w praktycznie każdej dziedzinie życia. To także doskonały sposób na ćwiczenie pamięci.

Robotyka dla dzieci wspomaga również ich rozwój manualny, wymaga bowiem precyzyjnego operowania coraz mniejszymi częściami. Dodatkowo uczy również pracy w grupie, która jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka oraz radzenia sobie w przyszłości, np. na polu zawodowym.

Nie bez znaczenia jest także praktyczna, konkretna wiedza, jaką dzieci zdobywają na zajęciach z robotyki. Ich program zawiera w sobie bowiem elementy matematyki, fizyki, elektroniki, programowania, mechaniki, automatyki, cybernetyki i sensoryki. Co więcej, bardzo często, budując konkretnego robota, uczestnicy zajęć mogą dowiedzieć się czegoś o wykonywanym modelu. Przykładowo, konstruując robota przypominającego zwierzę, mogą oni poznać ciekawe szczegóły z życia danego gatunku.

Kto może uczestniczyć w zajęciach robotyki dla dzieci?

Zajęcia z robotyki dla dzieci planowane są między innymi ze względu na wiek. Warsztaty przygotowywane są zazwyczaj z uwzględnieniem możliwości uczestników, dlatego znaleźć można między innymi zajęcia robotyki dla przedszkolaków, jak i uczniów szkół podstawowych. Najczęściej, aby móc zapisać dziecko na tego typu warsztaty, konieczne jest ukończenie przez nie 5. roku życia. Górna granica zwykle wynosi ok. 12 lat, chociaż spotkać można również te przeznaczone nawet dla chętnych 15-latków. Grupy zwykle są podzielone według wieku uczestników, chociaż zdarzają się również te otwarte, na które mogą się zapisać chętni z różnych grup wiekowych.

Warsztaty robotyki i programowania dla dzieci to nie tylko cudowna zabawa, lecz także praktyczna nauka i rozwój istotnych umiejętności. Ważne jednak, aby zawsze brać pod uwagę zdanie dziecka i do niczego go nie zmuszać. Samo powinno zdecydować, na jakie zajęcia ma ochotę się wybrać.

Czy zajęcia dodatkowe dla dzieci są konieczne?

Zobacz także:

Po przejściu na emeryturę zaczął budować modele statków. Jeden z jego pokoi wygląda jak kajuta

Jan Dąbrowski i Sylwia Przybysz pokazali projekt domu. Plan 400-metrowej posiadłości robi wrażenie

Kursuje między Polską a Hollywood. Jaki scenariusz pisze dla siebie aktorka Lena Góra?

Autor: Adrian Adamczyk