Terapia przez bawienie się pojawiła się 15 lat temu. W Play therapy ważna jest zabawa, a nie rozmowa z terapeutą. To właśnie ona jest główną drogą komunikacji dziecka ze światem. W Dzień Dobry TVN poznaliśmy historię mam i ich pociech, które korzystają z tej formy leczenia.
Play therapy - komu może pomóc?
Play therapy to popularna na Zachodzie, ale dopiero początkująca w Polsce forma terapii. Pomaga zrozumieć lepiej dziecko i dotrzeć do jego emocji.
- Play-therapeutów w Polsce jest jeszcze niewielu, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. W Europie kraje, w których ta metoda jest rzeczywiście popularna, to Francja i Niemcy. Aczkolwiek play-therapeutów spotkać można na całym świecie - podkreśliła dr Katarzyna Sitnik-Warchulska.
- Trafiłam na Play therapy jako mama dwójki dzieci niesłyszących. Nie potrafiły się komunikować, a szukałam metody, w której nie będą musiały niczego mówić. Play therapy wykorzystuje techniki artystyczne, kreatywne, ekspresyjne. To wyrazy w tym języku, w którym mówi dziecko, a tym językiem jest zabawa - tłumaczyła Nina Ambroziak, terapeutka i trenerka Play therapy.
Play therapy - jak wygląda w praktyce?
Podczas sesji terapeutycznej dziecko ma do czynienia z zabawkami - ładnymi i brzydkimi, dobranymi tak, aby można było pokazać nimi wszystkie emocje.
- To, co mnie zaskoczyło to fakt, że Janek wybrał takie zabawki, którymi nigdy wcześniej się nie bawił. W trakcie zabawy pokazał wszystko to, co działo się w szpitalu, kiedy się urodził - opowiadała Katarzyna Grabowska, której syn korzysta z Play therapy.
- Bawienie się poprzez symbol zakłada, że dziecko zdobywa świadomość i zdolność do kontrolowania emocji, wpływania na nie - podsumowała dr Katarzyna Sitnik-Warchulska.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak wychować dzieci w dobie ekranów? "Uważajmy, żeby nie przesadzić"
- Wygląd bliźniaków budzi kontrowersje. "To było ogromne zaskoczenie"
- Vivaldi zamiast alarmu, czyli bezstresowe dzwonki w szkole. "To bardzo dużo zmieniło"
A. Reczek, K. Abramowicz