Play therapy - na czym polega? "To, co mnie zaskoczyło"

Play Therapy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Play therapy – kiedy zabawa może być terapią (napisy)
Play therapy – kiedy zabawa może być terapią (napisy)
Bakterie, które dają szczęście
Bakterie, które dają szczęście
Kiedy jesteśmy najszczęśliwsi
Kiedy jesteśmy najszczęśliwsi
“Czarny kot przynosi szczęście”
“Czarny kot przynosi szczęście”
Rzuć talerzem na szczęście
Rzuć talerzem na szczęście
Matematyczny wzór na szczęście
Matematyczny wzór na szczęście

Terapia przez bawienie się pojawiła się 15 lat temu. W Play therapy ważna jest zabawa, a nie rozmowa z terapeutą. To właśnie ona jest główną drogą komunikacji dziecka ze światem. W Dzień Dobry TVN poznaliśmy historię mam i ich pociech, które korzystają z tej formy leczenia.

Play therapy - komu może pomóc?

Play therapy to popularna na Zachodzie, ale dopiero początkująca w Polsce forma terapii. Pomaga zrozumieć lepiej dziecko i dotrzeć do jego emocji.

- Play-therapeutów w Polsce jest jeszcze niewielu, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. W Europie kraje, w których ta metoda jest rzeczywiście popularna, to Francja i Niemcy. Aczkolwiek play-therapeutów spotkać można na całym świecie - podkreśliła dr Katarzyna Sitnik-Warchulska.

- Trafiłam na Play therapy jako mama dwójki dzieci niesłyszących. Nie potrafiły się komunikować, a szukałam metody, w której nie będą musiały niczego mówić. Play therapy wykorzystuje techniki artystyczne, kreatywne, ekspresyjne. To wyrazy w tym języku, w którym mówi dziecko, a tym językiem jest zabawa - tłumaczyła Nina Ambroziak, terapeutka i trenerka Play therapy.

Play therapy - jak wygląda w praktyce?

Podczas sesji terapeutycznej dziecko ma do czynienia z zabawkami - ładnymi i brzydkimi, dobranymi tak, aby można było pokazać nimi wszystkie emocje.

- To, co mnie zaskoczyło to fakt, że Janek wybrał takie zabawki, którymi nigdy wcześniej się nie bawił. W trakcie zabawy pokazał wszystko to, co działo się w szpitalu, kiedy się urodził - opowiadała Katarzyna Grabowska, której syn korzysta z Play therapy.

- Bawienie się poprzez symbol zakłada, że dziecko zdobywa świadomość i zdolność do kontrolowania emocji, wpływania na nie - podsumowała dr Katarzyna Sitnik-Warchulska.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

A. Reczek, K. Abramowicz

podziel się:

Pozostałe wiadomości