Macierzyństwo to wyjątkowy czas dla całej rodziny. W domu pojawia się małe dziecko i wszystkie czynności nabierają nowego znaczenia. Jak kobieta może sobie poradzić z trudami macierzyństwa i jaki mogą mieć wpływ na dziecko? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog Joanną Heidtman i doulą Izą Sztanderą.
Późne macierzyństwo, wczesne lub samotne – jest wiele trudnych sytuacji, które spotykają kobiety w związku z posiadaniem dzieci. Co się dzieje wtedy z psychiką kobiety i jak działa to na rozwój dziecka?
>>> Zobacz także:
Bez filtrów z Instagrama i bez ściemy. Anna pokazuje jak wygląda prawdziwe macierzyństwo
Marina o macierzyństwie: "To cudowny czas. Dziecko pięknie rozwija kobietę"
Zachowania rodziców, które ranią dziecko na całe życie
Czym jest macierzyństwo i co oznacza dla kobiety?
Co to jest macierzyństwo? Każda mama z pewnością odpowiedziałaby na to pytanie inaczej. Wszystkie z kolei pewnie zgodzą się co do tego, że macierzyństwo jest nie tylko stanem wyjątkowym, w którym wychowują one swoje dzieci, ale też rolą, z którą muszą się zmierzyć. Świadome macierzyństwo niesie ze sobą wiele radości, ale też mnóstwo wyzwań. Kobiety często bywają zaskoczone, jak wiele wytrwałości i mądrości wymaga od nich wychowywanie małego człowieka. Co więcej, to wyzwanie, które nigdy się nie kończy.
Ciąża, poród, macierzyństwo – co się dzieje z psychiką kobiety?
Trzeba to powiedzieć wprost – kiedy w życiu rodziny pojawia się dziecko, następuje rewolucja. Zmienia się przede wszystkim codzienność. Niemowlę wymusza inny rytm dnia, rezygnację (chwilową lub całkowitą) z kariery. Często zmianom ulega też relacja kobiety z mężczyzną, którzy nie dość, że więcej czasu poświęcają nowemu członkowi rodziny niż sobie nawzajem, to jeszcze niekiedy, z uwagi na nocne karmienia piersią lub chęć zapewnienia mu spokojnego snu, dzielą z nim łóżko. Wszystko to rodzi wątpliwości i pytania.
Czym jest macierzyństwo na samym początku? Najważniejsze dla kobiet w tym okresie jest przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Od tego zależy także nastrój matki. Powszechnie mówi się o nieprzespanych nocach oraz wiecznym zmęczeniu, do których “trzeba przywyknąć”. Fakt, trzeba zaakceptować niewyspanie czy brak energii, ale inne aspekty “nowego życia” mogą nam to zrekompensować. To drobne chwile w ciągu dnia, które spędzimy u boku dziecka – jego dobre samopoczucie, uśmiech o poranku, kolejna nowa umiejętność, którą dzięki nam rozwinęło. Szczęśliwe macierzyństwo to wypadkowa wielu emocji – tych “dobrych”, przyjemnych, ale też powszechnie uznawanych za negatywne – smutku, rezygnacji, strachu, złości.
Warto zwrócić też uwagę na to, że kobieta czuje się dojrzalsza, kiedy pojawia się dziecko. Na samym początku życie podporządkowuje się właśnie jemu, jednak później stopniowo pojawiają się dylematy takie jak “czy wrócić do pracy?”, “jak pogodzić z macierzyństwem życie towarzyskie?” czy “jak wyjść na randkę z partnerem?”. Każda kobieta musi znaleźć wówczas kompromis pomiędzy codziennym życiem a rozwojem dziecka, ponieważ i jedno, i drugie staje się szalenie istotne. Warto pamiętać, że szczęśliwe macierzyństwo polega na tym, aby matka była szczęśliwa ze swoim dzieckiem, a nie na tym, by poświęcała swoje życie dla jego dobra.
W życiu kobiety, której rodzi się dziecko, często pojawia się zrozumienie dla własnej matki. Problemy, z jakimi się boryka, często przypominają te z jej dzieciństwa. Kobiety stają się też bardziej zorganizowane i odpowiedzialne, a relacja z partnerem zyskuje nowy wymiar – wspólnej odpowiedzialności za życie drugiego człowieka.
Samotne macierzyństwo – jak sobie z tym radzić?
Czasem ciąża pojawia się niespodziewanie. Macierzyństwo jest wtedy trudnym momentem, szczególnie wtedy, kiedy partner odchodzi i zostawia kobietę zupełnie samą z nową sytuacją. Wczesne macierzyństwo młodych dziewczyn często przebiega według takiego właśnie scenariusza . Jak sobie z tym poradzić?
Najważniejsze wtedy jest to, aby skupić się na sobie i dziecku. Można być spełnioną i szczęśliwą samotną matką, wystarczy czerpać radość z małych rzeczy oraz docenić to, że wokół są inne życzliwe osoby, które mogą pomóc. Warto otwarcie rozmawiać z nimi o swoich problemach i wątpliwościach, a kiedy tego potrzebujemy, równie otwarcie prosić o pomoc.
Warto skupić się wtedy na przyszłości, a nie na tym, co było. Oczywiście, w życiu każdej samotnej mamy bywają gorsze momenty i trudne wieczory, jednak codzienne przeżywanie tragedii nie pomoże ani nam, ani dziecku. Trzeba dbać wtedy o relacje, które są tu i teraz – z rodziną i przyjaciółmi. Samotne macierzyństwo nie oznacza też, że musimy pozostawać samotnymi matkami do końca życia. Prędzej czy później może pojawić się osoba, którą pokochamy z wzajemnością i która będzie doskonałym opiekunem dla naszej pociechy.
Samotne macierzyństwo w Polsce w ostatnich latach zwiększyło się o połowę. Samotne matki nie są w związku z tym dla społeczeństwa zjawiskiem dziwnym czy niespotykanym.
Macierzyństwo po 30, po 40 – czy są różnice?
Statystycznie kobiety rodzą pierwsze dziecko, mając 27 lat. Macierzyństwo po 30. jest zupełnie normalne i pozwala na zdobycie wykształcenia przez kobietę, wypracowanie sobie rytmu swojego życia oraz zyskania psychicznej gotowości do bycia mamą. Coraz częściej kobiety chcą najpierw zdobyć samodzielność i niezależność finansową, a także znaleźć odpowiedniego partnera, a następnie decydują się na dziecko.
Macierzyństwo po 40 jest z kolei jeszcze bardziej dojrzałe i przemyślane. Kobiety po czterdziestce często mają lepsze warunki do rozwoju, mówi się też o tym, że rzadziej chorują. Kobiety mogą czuć się też młodziej, kiedy przebywają wśród innych młodszych kobiet, które mają dzieci w tym samym wieku. Częściej też dbają o swoją kondycję, aby sprostać zadaniu, jakim jest macierzyństwo. Mają bowiem pełną świadomość, z czym wiąże się posiadanie dziecka. Ciąża i poród natomiast niosą więcej ryzyka niż w przypadku młodszych kobiet, możliwe są różnego rodzaju komplikacje.
Kiedy kobieta ma dziecko po 40. roku życia, często mówi się, że jest to świadome macierzyństwo. Prawda jest jednak taka, że nawet wczesne macierzyństwo kobiety w wieku np. 18 lat może być tak samo szczęśliwe, jak w przypadku starszych kobiet. Nie od metryki zależy bowiem to, czy dziecko otrzyma od nas miłość i uwagę, których potrzebuje.
Trudne macierzyństwo
Ciąża i macierzyństwo czasem oznaczają dla kobiety rozczarowanie. Poród nie był przyjemny, dziecko cały czas płacze, a momentu na odpoczynek brak. Może to nawet prowadzić do depresji poporodowej. Trudne macierzyństwo może się też wiązać z problemami zdrowotnymi, powikłaniami po ciąży oraz brakiem siły fizycznej. Ważne jest wtedy wsparcie najbliższych oraz mówienie otwarcie o tym, co się czuje. Nie dla każdej kobiety macierzyństwo jest związane z pełnią radości każdego dnia.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN