Dziecko

Jak uczyć dzieci angielskiego? "Wymaganie, by mówiły w obcym języku ma sens, kiedy opanują dobrze rodzimy"

Dziecko

Nauka angielskiego to bardzo ważny element edukacji. Jaką metodę wybrać, żeby dziecko szybciej przyswoiło wiedzę, kiedy wprowadzić lekcje języka i jak pomóc przełamać barierę językową opowiedziała Anna Trawka, logopeda, psycholog i autorka bloga dla rodziców.

Nauka angielskiego online

Zdalne nauczanie stworzyło wiele możliwości w nauce angielskiego. Możemy nawiązać kontakt z nauczycielami z różnych zakątków świata i skupić się na rozmowie tylko w konkretnym języku. - To jest bardzo ciekawe i niesamowite, że możemy spotkać się z lektorem jeden na jeden i mieć taką lekcję online. Nasz nauczyciel może być obecnie w RPA, prowadzi z nami lekcję, rozmawia z nami na tematy, które są nam bliskie, dziecko może zagrać w grę, która jest puszczona online - wyjaśniła Anna Trawka.

Zdalna nauka angielskiego wprowadza także rozprężenie, szczególnie, jeśli jest prowadzona w grupie. Dzieci nie są w stanie skupić się i szybko się nudzą.

- Nauczanie zdalne jest nie tylko wyzwaniem dla dzieci, jest bardzo dużym wyzwaniem też dla nauczycieli. Lekcja, którą mamy w klasie, przełożona na lekcję online będzie totalną klapą. Jeżeli mam grupę rozkojarzonych siedmiolatków, którzy widzą siebie w komputerze i widzą swoją koleżankę, to naprawdę skuteczność takiej lekcji będzie znikoma. Nauczyciel będzie się frustrował, grupa będzie się rozpraszać - podsumowała Trawka.

Jak pokonać barierę językową?

Zdarza się, że w trakcie wakacji rodzice proszą, aby to dzieci załatwiały wiele spraw w obcym języku, bo przecież się uczą, chodzą na dodatkowe zajęcia. Dla pociechy niekoniecznie problemem może być sam kontakt, a przełamanie strachu przed mówieniem w innym języku.

- Myślę, że nawet nie chodzi o nawiązanie kontaktu czy układnie poprawnych gramatycznie zdań, tylko bardziej o przełamanie takiej bariery, że używam języka obcego. To nie jest wielka filozofia. Moim zdaniem, samo przełamanie się do mówienia, jest ważniejsze od ilości słów, które znamy. Zresztą badania pokazują, że możemy porozumiewać się bez problemu znając tysiąc słów - podkreśliła autorka bloga.

Kiedy rozpocząć naukę języka angielskiego?

Nauka języka angielskiego jest ważna w dzisiejszych czasach, dlatego wielu rodziców posyła swoje dzieci do szkół językowych od najmłodszych lat. Czy to ma sens?

- Wielu specjalistów twierdzi, że można oswajać dzieci z językiem jak najszybciej. Ja się z tym zgadzam, natomiast wymaganie od dzieci mówienia w obcym języku ma sens dopiero wtedy, kiedy dziecko opanuje dobrze język rodzimy, czyli w granicy trzech lat - tłumaczy Anna Trawka.

Ekspertka podkreśla, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby osłuchiwać dziecko z językiem. Można śpiewać piosenki czy inicjować zabawy po angielsku.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Pozostałe wiadomości