Dziecko

Jak ubierać niemowlę do snu?

Dziecko

Aktualizacja:
Tatyana Tomsickova Photography/Getty Images

Świeżo upieczeni rodzice często nie do końca wiedzą, jak ubierać noworodka do snu. Właściwie dobrana odzież, w której maluch ma spać, jest kluczowa dla jego efektywnego odpoczynku. Powinna więc zapewniać komfort i ciepło.

Nie ma jednej sprawdzonej recepty na to, jak ubrać niemowlę do snu. Wszystko zależy od warunków panujących w domu i pory roku. Poza tym na spokojny sen dziecka wpływają tkaniny, z jakich ubrania są wykonane, a także ich fason. Warto więc wiedzieć, jak powinna wyglądać „moda na dobranoc” dla maluszka.

Jak ubierać niemowlaka do snu – komfortowa odzież i bezpieczeństwo

Każdy rodzic musi samodzielnie wypracować sposób, w jaki ubierać dziecko do snu. Często wiąże się to z mnóstwem prób i błędów, ale w końcu z reguły udaje się wybrać optymalne rozwiązanie. Jedną z ważniejszych kwestii, która przekłada się na sen, jest odpowiednie ubranie. Dorośli doskonale o tym wiedzą, bo spanie w niewygodnej odzieży powoduje dyskomfort i tym samym wybudza z nocnego odpoczynku. Chcąc więc zapewnić dziecku spokojny sen, warto zadbać o to, aby jego ubiór był wygodny i przyjemny dla skóry. W przypadku maluszków należy wybierać przede wszystkim tkaniny naturalne i oddychające. Sprawdzi się więc bawełna, która zapewni dobrą wentylację i nie dopuści do przegrzania skóry. Dzieciom na tak wczesnym etapie życia w spokojnym śnie mogą przeszkadzać wszelkie elementy ozdobne znajdujące się na odzieży. Guziczki, kokardki czy falbanki będą sprawiać, że dziecku może być niewygodnie, a owe dodatki mogą uwierać, zwłaszcza gdy niemowlę często zmienia pozycję w ciągu drzemki. Takie dekoracyjne elementy, choć cieszą oko rodzica, mogą powodować, że maluszek będzie się czuł, jakby spał na przysłowiowym ziarnku grochu. Jego odpoczynek nie będzie więc dobry jakościowo, czego skutkiem po przebudzeniu może być większa marudność czy płaczliwość. Jeśli ktoś zastanawia się nad tym, jak ubierać niemowlaka do snu, to powinien postawić na ubrania niekrępujące ruchów. Jednoczęściowa piżamka rozpinana z przodu będzie trafnym wyborem. Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania żadnych okryć pod postacią koców czy pościeli, ponieważ dziecko może sobie nimi zakryć drogi oddechowe w czasie snu. Dlatego najlepszym wyborem będą śpiworki.

Jak ubrać dziecko do snu jesienią i zimą?

Próbując zdecydować, jak ubrać niemowlę do snu, warto w pierwszej kolejności sprawdzić temperaturę, jaka panuje w pomieszczeniu, w którym maluszek będzie spał. W czasie zimnych pór roku w pokoju może być dość chłodno, dlatego bluzeczki na ten czas powinny mieć długi rękaw, a spodnie pełne nogawki. Na noc sprawdzi się bawełniane body. Można na nie założyć zwykłe spodenki i skarpetki lub półśpiochy zakończone stópkami. Dobre będzie też body z krótkim rękawem w połączeniu z pajacykiem, czyli jednoczęściową pidżamką. Jeśli w pokoju jest mniej niż 19 stopni, wtedy należy założyć body z długim rękawem. Natomiast gdy w pomieszczeniu jest ok. 16 stopni, rozsądnym sposobem na to, jak ubrać niemowlę, jest dodanie do kompletu dodatkowej pary skarpetek, czapeczki czy bawełnianych rękawiczek.

Warto też, aby w czasie chłodniejszych pór roku niemowlęta spały w specjalnych śpiworkach. Takie rozwiązanie sprawi, że będzie im bardzo ciepło. Poza tym śpiwór nie roluje się i nie przemieszcza, jak ma to miejsce w przypadku pościeli, więc dziecku będzie komfortowo.

Jak ubierać niemowlaka do snu w upały?

Optymalna temperatura w pokoju niemowlęcia to ok. 21 stopni. Często jednak osiągnięcie jej nie jest możliwe. Maluszek nie powinien być bowiem narażony na często pracującą klimatyzację czy chodzący non stop wiatrak. Takie urządzenia, mimo że obniżają temperaturę, mogą mu bardzo zaszkodzić. Zdecydowanie lepiej jest więc lekko otworzyć na noc okno, aby wpuścić do środka świeżego powietrza, a także nie zapomnieć o nawilżaczu, który podniesie wilgotność w pomieszczeniu. Dobrym sposobem na to, jak znaleźć złoty środek w ubieraniu niemowlęta latem do snu, jest sprawdzanie jego karku, kiedy śpi. Jeśli jest rozgrzany i spocony, oznacza to, że dziecku jest za gorąco. Warto wtedy malucha częściowo rozebrać lub odkryć. Małe dziecko ma niejednokrotnie zimne nóżki i rączki, więc sprawdzanie tych części ciała nie daje wiarygodnej informacji co do jego komfortu termicznego. W czasie sezonu letniego, kiedy temperatura wynosi ponad 26 stopni, należy ubrać niemowlę np. w body z krótkim rękawem. Jeśli temperatura w pokoju jest tak wysoka, warto przykryć maluszka ażurowym kocykiem, który sprawi, że dziecku będzie ciepło i przytulnie, przy jednoczesnej dobrej wentylacji. Jeśli zaś temperatura jest o 2 stopnie mniejsza, zaleca się zastąpienie kocyka cieplejszym śpiworkiem.

Co wpływa na tempo rozwoju niemowląt? Na nurtujące rodziców pytania odpowiedziała fizjoterapeutka dziecięca Rita Calderaro-Poczmańska. Obejrzyj materiał:

Zobacz też:

Zdrowy sen dzieci w różnym wieku - ile powinien trwać, co może na niego wpłynąć?

Zimne rączki u niemowlaka – należy skontaktować się z lekarzem?

Jak skutecznie odstawić dziecko od piersi?

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości