Dziecko

Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu - o czym pamiętać?

Dziecko

Karl Tapales/Getty Images

Rodzice często nie wiedzą, kiedy dziecko może jeździć z przodu w samochodzie. Wielu z nich nie zna przepisów, więc - bojąc się dostania mandatu – woli, by pociecha siedziała z tyłu. Tylko czy warto obierać dziecku przyjemność podziwiania świata podczas jazdy, tłumacząc się niewiedzą?

W kodeksie drogowym istnieje wiele wytycznych, jeśli chodzi o to, jak przewozić dziecko w samochodzie. Wszystko zależy od wagi, wzrostu i wieku małego pasażera. Nie da się ukryć, że jazda na przednim siedzeniu dla dziecka jest dużo atrakcyjniejsza. Warto więc dowiedzieć się, jakie warunki muszą być spełnione, aby przewożenie dziecka na przednim siedzeniu było zgodne z prawem i przede wszystkim bezpieczne.

Jazda dziecka na przednim siedzeniu - wady i zalety

Dziecko w okresie niemowlęcym większość rodziców przewozi na tylnym siedzeniu, umieszczone w foteliku tyłem do kierunku jazdy. Z tego powodu rodzą się obawy o jego bezpieczeństwo i samopoczucie. Wielu rodziców martwi się, że jeśli dziecko się zakrztusi lub zacznie płakać, to nie będą mogli w żadnej sposób pomóc, póki nie zjadą samochodem na pobocze. Opiekunowie mogą podczas jazdy upewnić się, że wszystko z maluchem jest w porządku, montując specjalne lusterka na tylnych zagłówkach w aucie. Wystarczy spojrzeć w lusterko umieszczone na przedniej szybie, aby zobaczyć twarz pociechy. Należy jednak rozsądnie korzystać z tego rozwiązania. Wielu rodziców, zwłaszcza mam, ma tendencję do nadużywania tej funkcjonalności, co może działać niekorzystnie na skupienie podczas jazdy, a tym samym zagrażać bezpieczeństwu pasażerów.

Wożenie dziecka na przednim siedzeniu ma wiele plusów zarówno dla kierowcy, jak i dla małego pasażera. Wybierając takie rozwiązanie, rodzic ma swoją pociechę na oku, może więc w dowolnym momencie upewnić się, czy wszystko z nią w porządku. Dziecko też czuje się bezpiecznie, mając mamę lub tatę blisko siebie. Co więcej, jeśli maluch jadący z przodu zacznie płakać lub się niepokoić, jego opiekun może szybko zareagować. Przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu sprawia także, że jest ono w trakcie podróży spokojniejsze, bo ma z rodzicem stały kontakt wzrokowy.

Przewożenie dzieci na przednim siedzeniu – od kiedy jest możliwe?

Nasze prawo nie zabrania przewożenia dzieci na przednim siedzeniu. Osoby mające nie więcej niż 150 cm muszą podróżować w foteliku. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dziecko ma nie więcej niż 135 cm wzrostu, jednak jego waga ciała i masa nie pozwalają umieścić go w foteliku.

Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo dziecka na przednim fotelu, powinno się przesunąć siedzenie maksymalnie do tyłu. Warto wiedzieć, że nie ma obowiązku używania fotelika w taksówkach. Przewóz dzieci na przednim fotelu lub z tyłu bez fotelika jest też dopuszczalny w środkach transportu sanitarnego, pojazdach policji lub straży.

To, od kiedy pociecha może jeździć z przodu, zależy od decyzji rodziców. Przyjmuje się jednak, że przewóz dzieci na przednim siedzeniu nie powinien mieć miejsca wcześniej niż po ukończeniu przez nie 2. roku życia. Maluchy siedzące przodem do kierunku jazdy w chwili zderzenia są bardziej narażone na urazy szyi i kręgosłupa. Na czas ich podróży poduszka powietrzna powinna być wyłączona.

Jak przewozić dziecko w samochodzie?

Na pytanie, jak przewozić dzieci w samochodzie, należałoby odpowiedzieć, że przede wszystkim w sposób bezpieczny i komfortowy. Podstawą jest wybór dobrego fotelika. Powinien on mieć certyfikaty oraz potwierdzenie, że został sprawdzony za pomocą odpowiednich testów. Wybór produktów tego typu jest kluczowy dla bezpieczeństwa dziecka.

Foteliki słabej jakości lub pochodzące od nieznanych producentów mogą nie spełniać dobrze swojej funkcji, lepiej więc nie ryzykować. W końcu chodzi o zdrowie i życie dziecka. Nie zaleca się też kupowania fotelików używanych, bo mogą być wyeksploatowane, a przez to także nie odgrywać dobrze swej roli. Nie wolno również używać modeli, które brały udział w jakiejś kolizji - ich konstrukcja mogła ucierpieć. Fotelik musi być dopasowany do wagi i wzrostu dziecka. Powinien mieć też pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Istotny element stanowi jego prawidłowy montaż. Musi on być stabilnie przymocowany do siedzenia, aby się nie poruszał w czasie jazdy. Polecane jest zwłaszcza zapięcie ISOFIX. Za przewożenie dziecka na przednim fotelu, jeśli został on niewłaściwie zamontowany, może grozić mandat.

Wiele jednak przemawia za tym, żeby maluch siedział na tylnym siedzeniu. Dlaczego? Montując fotelik w tej części samochodu, zapewnia się bezpieczeństwo dziecku w razie różnego typu kolizji, niezależnie od tego, czy zderzenie z danym obiektem jest czołowe, boczne lub tylne. Zaleca się też, by - jeśli pozwalają na to pasy - fotelik umieścić w środkowej części kanapy auta.

Zobacz także:

Pandemia a branża turystyczna. Ile w tym roku będą kosztowały wakacje za granicą?

Jak długa podróż wpływa na zdrowie?

Podróże solo w kobiecym wydaniu. "Nie daj się zniechęcić"

Czego nie należy robić podczas jazdy samochodem? Zobacz wideo:

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości