Dziecko

Czy dieta wegańska jest niewskazana w okresie karmienia piersią? Ekspertki wydały opinię

Dziecko

Moment RFTatyana Tomsickova Photography/Getty Images

Wśród specjalistów opinie dotyczące stosowania podczas laktacji diet eliminacyjnych są podzielone. Prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, oraz doktorantka tej uczelni lek. Karolina Karcz przeanalizowały dostępne badania na temat wpływu diety wegetariańskiej i wegańskiej na jakość mleka matki. Do jakiego wniosku doszły ekspertki?

Wegetarianizm i weganizm w okresie ciąży oraz karmienia piersią

Kobiety coraz częściej stosują dietę wegańską i wegetariańską. Młode mamy słyszą od lekarzy, że taka dieta jest niewskazana w okresie ciąży i karmienia piersią. Ten pogląd nie ma jednak uzasadnienia w najnowszych doniesieniach naukowych dotyczących wpływu weganizmu na zdrowie przyszłej mamy – twierdzą prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz doktorantka tej uczelni lek. Karolina Karcz.

– Nie ma medycznych przeciwwskazań, aby mamy weganki i wegetarianki karmiły piersią dzieci, o ile właściwie bilansują dietę – przekonują ekspertki, które dokonały przeglądu światowych doniesień naukowych dotyczących stosowania diety wegetariańskiej i wegańskiej podczas ciąży oraz laktacji. – Gdy korzystałyśmy z medycznych baz danych, zaskoczył nas ogrom piśmiennictwa w tym temacie. Pierwszy wybór pozwolił na pozyskanie aż 2900 tytułów, z czego wybraliśmy do analizy 13 publikacji – wyjaśniają ekspertki.

Wartość odżywcza mleka matek wegetarianek i weganek

– Nasz przegląd systematyczny wykazał, że wszystkie matki bez względu na stosowaną dietę (niewegetariańską, wegetariańską czy wegańską) produkują mleko o porównywalnej wartości odżywczej. Kilka różnic przypisuje się przede wszystkim profilowi kwasów tłuszczowych i stężeniom niektórych mikroskładników, zwłaszcza witaminy B12, która nie występuje w pokarmach pochodzenia roślinnego – tłumaczy lek. Karolina Karcz.

Specjalistki podkreślają jednak, że niezależnie od wyborów dietetycznych, odpowiednie odżywianie ma istotny wpływ na skład mleka kobiecego. – Na podstawie aktualnych dowodów możemy stwierdzić, że matki wegetarianki i weganki są w stanie wyprodukować dla swoich niemowląt wartościowe żywieniowo mleko, pod warunkiem właściwego bilansowania diety i odpowiedniej suplementacji – twierdzi prof. Barbara Królak-Olejnik.

W związku z tym ekspertki uważają też, że wybory żywieniowe nie powinny być bezwzględnym kryterium wykluczenia kandydatek na dawców w bankach mleka kobiecego.

– Od kilku lat mamy na Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym bank mleka kobiecego, jest on jednak prowadzony według zasad, które eliminują pewne dawczynie. (...) Polska jest wciąż jednym z niewielu krajów, w których dieta roślinna jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do oddania mleka – zaznacza prof. Barbara Królak-Olejnik.

Zobacz wideo: Weganizm - co warto wiedzieć?

Zobacz także:

Anna Dereszowska jest w ciąży. Zdjęcie brzuszka rozczula. "Trójka…. To jest przygoda"

Klaudia Halejcio szczerze o problemach z karmieniem piersią. Jak pieszczotliwie nazywa swoją córkę?

Lara Gessler pokazała, jak karmi piersią w restauracji. "Rodzinne śniadanie oczami taty"

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości