Te przedmioty wyciągnięto z dziecięcych przełyków. "Lekarze powinni ostrzegać o tym swoich pacjentów"

Autor:
MK
Zakrztuszenie dziecka
Zakrztuszenie dziecka Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Dziecięca ciekawość nie zna granic, a w połączeniu z naturalnymi deficytami lęku i wiedzy - może prowadzić do tragedii. Dlatego tak ważne jest edukowanie rodziców o czyhających na maluchy niebezpieczeństwach. Wie o tym doskonale popularna psycholog Agata Głyda, która za pośrednictwem swojego Instagrama przestrzegła przed pozostawianiem bez nadzoru baterii i żrących substancji w zasięgu dziecka.

Połknięcie baterii przez dziecko

Prowadząca profil na Instagramie @psycholog_o_diecie Agata Głyda postanowiła wrócić pamięcią do przykrych doświadczeń sprzed 1,5 roku. Aby przestrzec innych rodziców, opowiedziała o tym, jak jej córka połknęła baterię guzikową.

- 3 września 2021 roku, w piątkowy wieczór moja młodsza córka połknęła zużytą litową baterię guzikową (dokładnie taką jak na grafice). Tego dnia przygotowywałam dziewczynom muffinki marchewkowe na deser i wyczerpała się bateria w wadze kuchennej (...). Nie dopilnowałam tego, by wyciągniętą baterię od razu wyrzucić do specjalnego pojemnika. Już wtedy segregowaliśmy odpady, ale pudełko było daleko. Miałam zrobić to potem. I tak doszło do wypadku... - czytamy na Instagramie.

Dziewczynka na szczęście wyszła z tego incydentu wyłącznie z małą blizną na przełyku, którą co jakiś czas należy kontrolować poprzez gastroskopię. - Nie każdy sor ma pracownie endoskopową, w której usuwa się takie baterie. Na szczęście na śląsku mamy GCZD (Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka - przyp. red.) w Katowicach, gdzie 3 września 2021 najlepsi ludzie na świecie uratowali zdrowie i życie mojej córce za co będę na zawsze wdzięczna - napisała psycholog.

Trzymaj z dala od zasięgu dzieci

Do posta na Instagramie Agata Głyda załączyła również zdjęcia gabloty, która natchnęła ją do opisania swoich doświadczeń. We wspomnianym Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach wystawione zostały ciała obce połknięte przez dzieci.

Psycholog wspomniała o jeszcze kilku niebezpiecznych przedmiotach i środkach. Obok wybielacza i granulatu do udrażniania rur znalazły się tabletki nadmanganianu potasu. - Czasem przepisywane przez pediatrów do kąpieli dla dzieci. Są silnie żrące i również mogą uszkodzić układ pokarmowy. Lekarze powinni ostrzegać o tym swoich pacjentów - czytamy.

- A kiedy już głupi wypadek się zdarzy, czego wam nie życzę, należy natychmiast zadzwonić pod numer 112, by dowiedzieć się, gdzie się udać - przypomniała psycholog.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. Zobacz także:

Autor:MK

Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/ Matilda Delves; Instagram/psycholog_o_diecie

Pozostałe wiadomości