Ciąża

Dlaczego warto pobrać krew pępowinową? Basia Kurdej-Szatan: "Zapewniam bezpieczeństwo dziecku"

Ciąża

Aktualizacja:

Krew pępowinową pobiera się podczas porodu. Dlaczego warto zdecydować się na taki krok? O zaletach zabiegu opowiedziała Basia Kurdej-Szatan, mama Hani i Henia, która zdecydowała się na takie rozwiązanie oraz lekarz Tomasz Baran, ekspert ds. komórek macierzystych.

Basia Kurdej-Szatan we wrześniu po raz drugi została mamą. Zdecydowała, że chce, by lekarze podczas porodu pobrali jej krew pępowinową. Dlaczego?

Uważam, że to ważne i skoro możemy teraz pobrać krew pępowinową i zapewnić bezpieczeństwo dziecku w tej długiej liście chorób, przy których krew pępowinowa jest lecznicą to warto to zrobić

- przekonywała aktorka.

Lekarz przyznał, że do tej listy chorób zaliczają się głównie te o podłożu hematologicznym, lecz nie tylko. - To, co teraz ewoluuje, to jest zastosowanie komórek z krwi pępowinowej własnych w takich schorzeniach jak, np. mózgowe porażenie dziecięce czy autyzm. W niektórych przypadkach podanie własnych komórek może przynieść korzyść kliniczną - wyjaśnił.

Krew pępowina - dlaczego warto pobrać?

Krew pępowinowa jest cennym źródłem komórek macierzystych, które następnie się przechowuje i wykorzystuje w ewentualnym późniejszym leczeniu. Tak jak te pobrane ze szpiku mogą być przeszczepiane. Ekspert przyznał jednak, że te pobrane podczas porodu są lepsze niż w przypadku pobrania ze szpiku. Po pierwsze, dlatego że pobierane są w sposób nieinwazyjny . "One są w krwi pępowinowej, we fragmencie sznura pępowiny, który można pobrać" - oznajmił Tomasz Baran. Po drugie, pobranie ze szpiku jest inwazyjne, a poza tym komórki w tym przypadku są starsze.

Jak wygląda pobranie komórek macierzystych?

Basia Kurdej-Szatan przyznała, że żałuje, że gdy rodziła Hanię, nie zdecydowała się na pobranie krwi pępowinowej. Wówczas na ten temat niewiele się mówiło, więc aktorka po prostu nie wiedziała, że stosuje się taką praktykę. - Dowiedziałam się dopiero parę lat później i żałowałam. Wiem, że z takiej krwi pępowinowej może też skorzystać rodzeństwo. Więc jeśli cokolwiek, by się wydarzyło, możemy zapewnić bezpieczeństwo i Hani, i Heniowi - oznajmiła.

Wytłumaczyła również, jak w praktyce wygląda pobranie krwi pępowinowej.

Są różne pakiety, z których można skorzystać. Ja akurat mam błękitny, czyli pobraną krew i komórki ze sznura pępowinowego. One mogą być przechowywane przez całe lata. Mam akurat pakiet na 18 lat. I to nie jest duży koszt. Myślę, że warto

- zapewniła.

Zobacz też:

Jak sprawdzić, czy przeszliśmy już zakażenie koronawirusem? Ekspert mówi o dostępnych testach

Lekarka o dwukrotnym zakażeniu koronawirusem: "To były trudne noce, samotne, pełne lęku"

Obiecujący składnik kosmetyczny, czyli roślinny zamiennik retinolu

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości