Podczas dni płodnych występuje największa szansa na zapłodnienie. Kobiety często zastanawiają się, jak wyliczyć dni płodne. Obliczanie dni płodnych wydaje się być dla wielu osób skomplikowanym zajęciem. Jednak wystarczy z uwagą – i regularnie – obserwować swoje ciało, by wiedzieć, kiedy są dni płodne, a kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest niewielkie. Przy obliczaniu, kiedy występują dni płodne, stosuje się najczęściej kalkulator dni płodnych.
Jak obliczyć dni płodne – kalkulator
Nawet dorosłe osoby znające swój organizm mogą mieć problemy z wskazaniem, kiedy kobieta ma dni płodne. Kalkulator płodnych dni pozwala obliczyć, kiedy występują dni płodne i niepłodne. Cykl miesiączkowy może trwać od 21 do nawet 35 dni. Przeciętnie trwa 28 dni. Dni płodne, w których kobieta może zajść w ciążę, przypadają na czas przed, w trakcie, i po owulacji. Podczas owulacji następuje uwolnienie komórki jajowej z jajnika do jajowodu. Właśnie wtedy może dojść do zapłodnienia.
Owulacja w przypadku regularnych, 28-dniowych cykli, wypada w środku cyklu, czyli 14 dnia. Dni płodne kobiety występują wtedy na 4 dni przed owulacją, w trakcie owulacji i 5 dni po owulacji – łącznie jest to więc 10 dni.
Kalkulator dni płodnych i niepłodnych sprawdza się najlepiej u kobiet, które mają bardzo regularne cykle miesiączkowe. W przypadku nieregularnych miesiączek liczenie dni płodnych jest mniej dokładne.
Zobacz także: Szaleństwo hormonów z ciąży
Kalendarz dni płodnych i niepłodnych
Kalendarz miesiączkowy, często nazywany też kalendarzykiem małżeńskim, pozwala na określanie faz cyklu menstruacyjnego i dni płodnych. Można wskazać cztery fazy cyklu u kobiety: fazę krwawienia miesiączkowego, fazę pęcherzykową, owulację i fazę progesteronową.
Dzięki prowadzeniu kalendarza miesiączkowego kobieta jest w stanie określić, w jakich dniach cyklu ma dużą szansę na zajście w ciążę, a kiedy zapłodnienie jest mało prawdopodobne. Prowadzenie kalendarza miesiączkowego polega na notowaniu długości cykli miesiączkowych przez dłuższy czas, co najmniej przez 6 cykli. Im obserwacja trwa dłużej, tym lepiej. Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki, ostatni to dzień przed następną miesiączką.
Dni płodne – objawy
Jak rozpoznać dni płodne? Organizm każdej kobiety może zachowywać się w różny sposób. Jednak można wskazać najpowszechniejsze objawy dni płodnych:
- śluz z pochwy o charakterystycznym wyglądzie;
- wzrost temperatury ciała;
- dobre samopoczucie;
- odczuwanie bólu w okolicach podbrzusza;
- plamienia.
Śluz z pochwy w czasie płodnych dni jest przezroczysty i ciągliwy W czasie owulacji temperatura ciała może się podnieść przez jedną dobę o około 0,5 stopni Celsjusza. Wiele kobiet w tej fazie cyklu czuje się bardzo dobrze, ma więcej energii, ma większą ochotę na seks. Dni płodne u kobiety mogą się też objawiać w mniej przyjemny sposób – piersi stają się bardziej wrażliwe i mogą być bolesne. Również ból w podbrzuszu jest bardzo częstym, nieprzyjemnym objawem dni płodnych. Należy jednak pamiętać, że u pewnej grupy kobiet dni płodne mogą być zupełnie bezobjawowe.
Aplikacja – dni płodne
Z pomocą w obliczaniu dni płodnych i niepłodnych przychodzą liczne aplikacje na telefon i inne urządzenia. Pozwalają one w łatwy sposób obserwować cykl miesiączkowy, dni płodne i niepłodne i często dostarczają wielu dodatkowych, przydatnych informacji. Taki licznik dni płodnych zainstalowany w smartfonie czy na komputerze jest idealny dla osób, które mają dużo na głowie, są zabiegane i miałyby problemy z codziennym, samodzielnym obserwowaniem cyklu. Wiele tego typu aplikacji jest darmowych, a ich obsługa jest łatwa i intuicyjna.
Kalkulator płodności a zaburzenia cyklu
Trzeba mieć na uwadze, że z powodu wielu czynników dni płodne mogą występować w innym terminie, niż wynikałoby to z obliczeń. Na zaburzenia cyklu mogą mieć wpływ wszelkiego rodzaju choroby, osłabienie organizmu czy nawet zwykły stres. Organizm człowieka jest bardzo skomplikowany i czasem nie da się wskazać co do dnia, kiedy są dni niepłodne, a kiedy płodne.
Zobacz także:
- 18. tydzień ciąży - który to miesiąc? USG w 18. tygodniu ciąży, wielkość brzucha ciężarnej
- Zofia Zborowska-Wrona o krwi pępowinowej. Obaliła powszechny mit na ten temat
- Jak dbać o piersi po okresie karmienia? "Należy pracować nad jakością i jędrnością skóry"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: peakSTOCK/Getty Images