Ciąża

35. tydzień ciąży – który to miesiąc? Jaka jest waga dziecka? Czyli - czego się spodziewać w tym okresie?

Ciąża

Autor:
Adrian
Adamczyk
Eva Blanco/EyeEm/Getty ImagesKobieta w ciąży

35. tydzień ciąży to moment, gdy coraz częściej myślimy o porodzie. Kończy się ósmy miesiąc ciąży, a waga dziecka wynosi około 2300-2500 g. Gdyby teraz nastąpił poród, noworodek będzie już niemal tak samo duży, jak maluchy urodzone w terminie. Możesz już więc spać spokojniej.

Ponieważ do porodu został już tylko miesiąc, powinnaś myśleć już o spakowaniu torby do szpitala, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś. Wszelkie czynności związane z szykowaniem wyprawki z biegiem dni będą coraz trudniejsze do wykonania, dlatego jest to naprawdę ostatni dzwonek.

35. tydzień – waga dziecka a normy

Jeśli podczas wcześniej wykonywanego badania USG (zazwyczaj w okolicach 28. – 32. tygodnia ciąży) nie wykryto żadnych odstępstw od normy, jeśli chodzi o wagę dziecka , w tym momencie powinno ono ważyć około 2300-2500 gramów, choć oczywiście waga ta może być różna, choćby w zależności od indywidualnych predyspozycji zapisanych w genach. Możliwe jest jednak, że dziecko waży nieco mniej lub nieco więcej niż przewiduje norma na dany tydzień. Planowo na 35. tydzień ciąży USG już jednak się nie wykonuje – chyba, że we wcześniejszych badaniach lub podczas badań KTG lekarz podejrzewał jakieś nieprawidłowości.

35. tydzień ciąży – ruchy dziecka i dolegliwości mamy

Twój maluch intensywnie rośnie i przybiera na wadze, dlatego w Twoim brzuchu jest mu coraz ciaśniej. A to sprawia, że maleją też szanse na to, że obróci się główką w dół, jeśli jeszcze tego nie zrobił, ponieważ na 35. tydzień ciąży ruchy dziecka są już mocno ograniczone przez jego rozmiary.

I właśnie rozmiar dziecka powoduje u mamy rozmaite dolegliwości typowe dla 35. tygodnia ciąży. Są to głównie częste wizyty w toalecie – powodowane uciskiem powiększającej się macicy, a także zgaga i mdłości – ponieważ organy w obrębie jamy brzusznej również mają mniej miejsca. Dolegliwości są tym bardziej przykre, że ruchy dziecka sprowadzające się do prób np. prostowania nóżek czy rączek mogą być boleśnie odczuwane przez ciężarną. Mogą pojawić się skurcze przepowiadające, Braxtona-Hicksa.

Dolegliwości czy ból brzucha , a także ud i dolnych partii pleców, mogą być też związane z obciążeniem kręgosłupa i uciskiem macicy na nerwy w 35. tygodniu ciąży, co również związane jest z powiększającym się brzuchem mamy. Ból pleców może być tym silniejszy, im bardziej siedzący tryb życia prowadziła przed ciążą przyszła mama. Sprzyja mu też, szczególnie na trudny 35. tydzień ciąży, bycie w ciąży bliźniaczej, oznaczającej zwykle nieco większy rozmiar brzucha mamy. Jeśli ból jest bardzo silny, dobrze jest udać się do fizjoterapeuty, który zleci odpowiednie ćwiczenia. Jednym z nich jest tzw. koci grzbiet, czyli naprzemienne wyginanie pleców w łuk i prostowanie ich, wykonywane w pozycji na czworakach. Z pewnością z tego względu warto też odwiedzać nadal szkołę rodzenia, gdzie położna również doradzi nam, jakie ćwiczenia przyniosą nam ulgę – mimo że zapewne coraz trudniej jest nam zmobilizować się, by pójść na zajęcia.

35. tydzień a poród przedwczesny

Mimo że na 35. tydzień ciąży waga dziecka wynosi już niewiele mniej niż w przypadku donoszonego noworodka , jeśli wtedy nastąpi rozwiązanie, wciąż określamy je jako poród przedwczesny. Aby można mówić było o urodzeniu w terminie, trzeba "poczekać" jeszcze dwa tygodnie. Mimo wszystko dotrwanie do 35. tygodnia ciąży oznacza, że poród przedwczesny nie będzie się raczej wiązał z poważniejszymi problemami zdrowotnymi noworodka. Jego organy wewnętrzne są już bowiem rozwinięte, a płuca nieźle przygotowane do samodzielnej pracy. Noworodek urodzony w 35. tygodniu ciąży może mieć jednak kłopoty z efektywnym ssaniem piersi. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie pobudzenie laktacji za pomocą laktatora i karmienie dziecka mlekiem mamy za pomocą specjalnej butelki lub tak zwanym zestawem SNS, umożliwiającym dziecku ssanie zbliżone do ssania matczynej piersi.

35. tydzień ciąży bliźniaczej

35. tydzień ciąży bliźniaczej to zwykle moment, gdy poród jest już tuż tuż. 75 proc. ciąż bliźniaczych kończy się najczęściej przed typowym dla ciąży pojedynczej terminem, dlatego rozwiązania możemy spodziewać się lada chwila. O ile podczas wcześniejszych badań nie wykryto żadnych nieprawidłowości, a przyszła mama jest w dobrej formie i stan jej zdrowia nie budzi zastrzeżeń, ciąża bliźniacza nie musi oznaczać konieczności urodzenia przez cesarskie cięcie. Poród naturalny w przypadku bliźniaków jest jak najbardziej możliwy – oczywiście powinien o tym zadecydować lekarz prowadzący ciążę/poród.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Szaleństwo hormonów w ciąży

Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Eva Blanco/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości