32. tydzień ciąży - który to miesiąc?
Ostatni trymestr ciąży kobiety spędzają na przygotowaniach do narodzin dziecka, starając się nieco wyciszyć pod koniec ciąży. 32. tydzień ciąży to już ósmy miesiąc, więc do porodu zostało zaledwie kilka tygodni. To dobry moment na ostatnie zakupy, a przede wszystkim na ustalenie z najbliższymi planu na okres tuż po narodzinach dziecka. Warto pamiętać, że choć wszystkie mamy chcą urodzić donoszone dziecko, czasami dla dobra kobiety i dziecka lekarze decydują o wcześniejszym porodzie. Z tego powodu w końcowych tygodniach ciąży warto mieć już przygotowane miejsce dla dziecka wraz z całą wyprawką, mając na uwadze. W każdej chwili może pojawić się nowy członek rodziny.
32. tydzień ciąży - waga dziecka wzrasta
Na tym etapie ciąży wzrost długości dziecka nieco zwalnia, natomiast intensywnie wzrasta jego waga. Dziecko gromadzi coraz więcej tkanki tłuszczowej, która potrzebna mu będzie po przyjściu na świat. Kiedy ciężarna mama osiągnie już 32. tydzień ciąży, waga dziecka, normy rozwojowe i wyniki badań są ściśle kontrolowane, ponieważ nieprawidłowości mogą przyczynić się do decyzji lekarzy o wcześniejszym przywitaniu dziecka na świecie. Na siatkach centylowych ocenia się między innymi długość oraz wagę dziecka, bardzo ważne wskaźniki, które pomagają wykryć groźne zaburzenia i choroby. Kiedy dziecko osiągnie już 32. tydzień ciąży, waga może sięgnąć nawet 1800-1900 g.
Jak wygląda i zachowuje się dziecko w 32. tygodniu ciąży?
Kiedy kobieta z maluszkiem osiągnęła już 32. tydzień ciąży, ruchy dziecka odczuwane są przez nią jako bardziej bolesne, może ich być też nieco mniej niż wcześniej - wynika to z tego, że dziecko w brzuchu mamy ma coraz mniej miejsca. Ruchy dziecka są również coraz bardziej skoordynowane. W 32. tygodniu ciąży na paluszkach dziecka wykształcone są już paznokcie, są jednak bardzo delikatne, dziecko nie może sobie przypadkiem zrobić nimi krzywdy. To ważna informacja, ponieważ na tym etapie dziecko bardzo chętnie ssie swój kciuk.
32. tydzień ciąży - poród coraz bliżej?
Na tym etapie ciąży dziecko powinno już przyjąć pozycję główką w dół, czyli tak zwaną pozycję w położeniu podłużnym główkowym. Niektóre dzieci zmieniają położenie nieco później, więc warto obserwować pozycję dziecka, ale nie powinien to być jeszcze powód do zmartwień. Kiedy wiek dziecka osiągnie 32. tydzień ciąży, USG może pomóc określić położenie dziecka, a także prawidłowość jego rozwoju. Część kobiet może odczuwać skurcze, mimo że to dopiero 32. tydzień ciąży. Skurcze to prawdopodobnie skurcze Braxtona-Hicksa, które pojawić się mogły już wiele tygodni temu. Nie ma powodu do zmartwień, ten typ skurczów nie zagraża ciąży. To aktywność macicy, która przygotowuje się do wyzwania, jakim jest wydanie na świat dziecka. Skurcze Braxtona-Hicksa są dużo łagodniejsze niż skurcze porodowe. Jeśli jednak ich intensywność rośnie, stają się bolesne, a dodatkowo pojawi się plamienie, należy natychmiast udać się do szpitala. Dziecko urodzone w 32. tygodniu ciąży jest wcześniakiem i wymaga interwencji medycznej oraz ścisłej opieki lekarzy, jednak ma już stosunkowo duże szanse na przeżycie i zdrowy rozwój.
Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo przyszłej mamy?
Kiedy kobieta osiągnie 32. tydzień ciąży, brzuch jest wyraźnie duży i cały czas może się powiększać. Związane jest to nie tylko z samym rozwojem ciąży, ale również z przybywaniem dodatkowych kilogramów. Jeszcze większym wyzwaniem dla organizmu, a zwłaszcza kręgosłupa kobiety, może być 32. tydzień ciąży bliźniaczej. W przypadku silnych bólów pleców warto skonsultować to z lekarzem, jeśli nie widzi przeciwwskazań, należy udać się do fizjoterapeuty, który specjalizuje się w pracy z ciężarnymi. Delikatny masaż pleców, lekkie ćwiczenia lub instruktaż w kwestii pozycji do spania mogą przynieść plecom ulgę. W ostateczności, jeśli ból pleców nie pozwala kobiecie funkcjonować, w tym również spać, należy zapytać lekarza o środki przeciwbólowe, ponieważ przedłużające się zmęczenie może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Ciężar, który noszą przyszłe mamy, wpływa również na układ krwionośny i serce. Kobieta może odczuwać osłabienie oraz kołatanie serca, co ciekawe, może ono pojawiać się częściej w trakcie stania, na przykład w kolejce, niż w trakcie marszu. Związane jest to ze zmianami ciśnienia i odpływem krwi w trakcie stania, dlatego warto bez skrępowania korzystać z pierwszeństwa w kolejce w sklepie, na poczcie czy w urzędzie, żeby uniknąć omdlenia.
Zobacz także: 35. tydzień ciąży – który to miesiąc? Jaka jest waga dziecka? Czyli - czego się spodziewać w tym okresie?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fot.Pilin_Petunyia/Getty Images