Newsy

W roku szkolnym 2021/2022 uczniów czeka więcej wycieczek. 80 proc. kosztów ma ponieść ministerstwo

Newsy

Dzieci szkoła

Już za kilka dni dzieci wracają do szkół, w których nauka ma być prowadzona według standardów sprzed pandemii. MEN zapowiada, że jeśli sytuacja związana z zakażaniami koronawirusem się nie pogorszy, to w roku szkolnym 2021/2022 uczniowie będą mogli częściej jeździć na wycieczki szkolne. Resort chce dofinansować podróże dzieci.

Nowe programy w szkołach

Czarnek przedstawił na konferencji prasowej programy, które będą realizowane od nowego roku szkolnego. - W nowym roku szkolnym mamy realizację tych programów, które rozpoczęliśmy i wdrażaliśmy już wiosną tego roku. "Aktywny powrót uczniów do szkoły" to jest program realizowany wraz z akademiami wychowania fizycznego. 42 mln zł na to jest przeznaczone. Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dodatkowe, oprócz tego ponad 1,5 mld zł, które państwo polskie wyłożyło na ten cel w tym roku budżetowym. To jest o 50 mln zł więcej, niż w zeszłym roku. Dodatkowo jeszcze 15 mln zł na dodatkowy model wsparcia psychologicznego po pandemii. To jest program realizowany właśnie przez naukowców z UKSW i z Fundacji Polskiej Akademii Nauk - wymieniał minister edukacji i nauki.

Mówił też o programie profilaktyki krótkowzroczności realizowanym przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie. - Pilotażowo na razie w jednym województwie, a następnie od przyszłego roku w całej Polsce - przekazał.

Program "Poznaj Polskę" w szkołach od września

Szef resortu zapowiedział realizację nowego programu pod nazwą "Poznaj Polskę". Poinformował, że w piątek "do szkół trafią już szczegółowe informacje i komunikat w tym zakresie". - Po to, żeby jeszcze przed początkiem roku szkolnego dyrektorzy i nauczyciele mieli pełną wiedzę na temat tego, w jaki sposób przystąpić do tego programu - powiedział Czarnek.

- Dzięki programowi będziemy mogli dofinansować wycieczki do 80 proc. kosztów tych wycieczek. Do 5 tys. zł wycieczka jednodniowa, do 10 tys. zł wycieczka dwudniowa, do 15 tys. zł wycieczka trzydniowa. Wstępnie na ten cel przeznaczamy 15 mln zł - wyjaśnił minister edukacji i nauki.

Jak mówił, MEiN "chce, ażeby uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami udawali się zdecydowanie częściej, niż do tej pory, do miejsc, które mają bardzo duży potencjał edukacyjny - do muzeów, do miejsc związanych z kulturą polską, w tym z kulturą ludową, do miejsc związanych z nauką polską, jak np. Centrum Nauki Kopernik, ale też do miejsc związanych z polską historią - śladami Polskiego Państwa Podziemnego, do np. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych czy też do miejsc związanych z naszymi wybitnymi mężami stanu takimi, jak kardynał Stefan Wyszyński w związku z jego beatyfikacją w tym roku".

- Są również szkoły, które są zainteresowane tym, żeby śladami kardynała Wyszyńskiego takie wycieczki szkolne podążały - zwrócił uwagę.

- To jest również po to wszystko, żeby dalej odbudowywać wspólnotę pomiędzy uczniami i kontakty między uczniami i nauczycielami, pamiętając nasze dzieciństwo i młodość, że ta wspólnota tworzyła się najlepiej podczas wyjazdów na zewnątrz, poza szkołę, a jeszcze jak temu towarzyszy pobyt w miejscach związanych z edukacją i oferujących ten potencjał edukacyjny na naprawdę wysokim poziomie, tym lepiej - dodał.

Zobacz także:

Lekcje WF-u inne niż do tej pory. Czego należy unikać? Niektóre rekomendacje MEN są zaskakujące

Czy uczniowie we wrześniu wrócą do szkół? Minister Czarnek podpisał rozporządzenia

Kalendarz roku szkolnego 2021/2022. Które dni będą wolne od nauki? Terminy egzaminów

Zobacz wideo: W szkołach brakuje 13 tys. nauczycieli, MEiN uspokaja: to tylko 2 procent ogólnej ich liczby

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości