Newsy

Lider zespołu Kat i legenda polskiego metalu nie żyje. Roman Kostrzewski miał 61 lat

Newsy

Autor:
Sabina
Zięba

Roman Kostrzewski nie żyje. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli polskiego metalu za kilka dni miał obchodzić urodziny. Przegrał walkę z chorobą nowotworową.

Kariera Romana Kostrzewskiego

Roman Kostrzewski urodził się 15 lutego 1960 roku. Za kilka dni miał świętować swoje 62. urodziny. Wychowywał się w domu dziecka, co - jak mówił - odbiło się na jego twórczości. W latach 80. stanął na czele grupy Kat, która szybko osiągnęła akceptację publiczności. Już w 1984 roku podczas festiwalu w Jarocinie, nagrodzono ich najwyższym wyróżnieniem. To właśnie ten zespół (obok Turbo i TSA) jest wymieniany jako "Wielka Trójca Polskiego Metalu". Tym samym Roman Kostrzewski stał się jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli polskiego metalu. Duża w tym zasługa jego kontrowersyjnych tekstów (od początku odwoływał się w nich do buntu przeciw Bogu, magii i okultyzmu), a także charakterystycznego głosu i sposobu śpiewania wokalisty.

- Kościół w Polsce uzurpuje sobie prawo do wielu rzeczy i wnika w sfery, które nie powinny go interesować. To instytucja, na którą idą olbrzymie pieniądze, a przecież można wydać je mądrzej i lepiej na inne cele. Religia jest człowiekowi potrzebna, ale na pewno nie w formie w jakiej się nam ją serwuje. Zasadne wydaje się na przykład pytanie: czy dzieci potrzebują religii w szkole? O tych problemach śpiewam już kilkadziesiąt lat i niestety muszę śpiewać dalej, bo są nadal aktualne. Nie mogę milczeć, bo jestem człowiekiem, w którym walczą ze sobą dwie siły: radość i natura z niechęcią do pewnych instytucji, Kościół jest właśnie jedną z nich - mówił Roman Kostrzewski w wywiadzie dla serwisu pila.naszemiasto.pl.

Trudne historie

Prawdziwa historia porwania trzech kobiet
Prawdziwa historia porwania trzech kobietDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Występy zespołu Kat niejednokrotnie wywoływały protesty środowisk kościelnych. Kostrzewski odpierał zarzuty, odcinając się od aktów wandalizmu i zwracając uwagę na filozoficzne aspekty. W 1986 roku miała miejsce jego pamiętna dyskusja z księdzem zarejestrowana przez telewizję BBC w dokumencie "Moja krew, twoja krew". Wraz z Katem, Roman koncertował u boku Metalliki i Iron Maiden. Po zawieszeniu działalności zespołu Kat, wokalista założył grupę Alkatraz, a następnie grał w Kat & Roman Kostrzewski. Był rozwiedziony. Miał dwie córki, Natalię i Carmen oraz dwóch synów, Natana i Juliana. W 2016 roku wydał autobiografię.

Śmierć Romana Kostrzewskiego

W 2019 roku media obiegła informacja, że Roman Kostrzewski ma problemy zdrowotne. Od tego czasu zmagał się z chorobą nowotworową. Wiadomo, że ostatni czas spędził w hospicjum. Przykra informacja o jego odejściu pojawiła się na oficjalnym profilu zespołu Kat & Roman Kostrzewski.

- I stało się to, czego przez długi czas nie chcieliśmy dopuścić do świadomości. Liczyliśmy, że sprawy potoczą się inaczej, a zamiast tej informacji przeczytacie informację o zbliżających się koncertach albo premierze płyty. Niestety... Z wielkim smutkiem i pogruchotanymi sercami informujemy, że dziś odszedł od nas Romek. Zasnął spokojnie, otoczony dobrą opieką i bliskimi. Już go nie boli. Do zobaczenia w Piekle Przyjacielu! - czytamy.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Towfiqu Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości