Pogoda

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend czerwcowy. Czy będzie padać?

Pogoda

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN Meteo
Polskie pola

Jaka będzie pogoda w Boże Ciało 2022 i długi weekend czerwcowy? Wielu Polaków planuje w tym czasie wypoczynek, jednak weekendowa aura może nas nieprzyjemnie zaskoczyć. Zagrzmi, a pod koniec tygodnia może być bardzo gorąco. Gdzie można spodziewać się opadów deszczu? Czy będzie ciepło? Sprawdź prognozę pogody.

Pogoda na Boże Ciało 2022

W czwartek, 16 czerwca, czyli w Boże Ciało, Polska będzie się wciąż znajdować w obszarze obniżonego ciśnienia. Możemy spodziewać się wysokich temperatur, a także gwałtownych burz.

- Niże będą rozciągały się nad całą Europą, a nad krajem pojawi się deszczowo-burzowy front atmosferyczny - przewiduje synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Lato

Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Deszczowo-burzowy front, który znajdzie się w tym czasie nad naszym krajem, będzie poruszać się z zachodu i wypychać znad Polski ciepłe powietrze. W związku ze starciem się ciepłego frontu znajdującego się nad Polską i chłodniejszego powietrza znad Oceanu Atlantyckiego można spodziewać się gwałtownych burz z gradem.

W czwartek można spodziewać się dużego zachmurzenia z przejaśnieniami i okresowo pojawiającymi się opadami deszcze. Jak podaje portal TVN Meteo szczególnie obfitych opadów można spodziewać się "w pasie od Śląska przez centrum kraju po Warmię i Mazury, gdzie spadnie do 20-40 litrów wody na metr kwadratowy". Tylko na południowym wschodzie nie powinno padać.

We czwartek spodziewane jest umiarkowane zachmurzenie, przy czym na wschodzie i w centrum może występować większa ilość chmur. Maksymalna temperatura w kraju wyniesie do 26 stopni na Dolnym Śląsku, 23 stopnie w centrum, a najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie - spodziewane jest maksymalnie 19 stopni Celsjusza. Wiatr może być silny, podczas burz porywy mogą osiągać nawet do 100 km/h.

Pogoda na długi weekend czerwcowy 2022

W kolejne dni długiego weekendu można spodziewać się nieco lepszej pogody. W piątek nad Polskę ma wpłynąć pogodny Wyż Azorski, który będzie odsuwał burzowy front z czwartku. W sobotę napłynie wyż, a razem z nim ciepłe powietrze ze zwrotnika. Już w niedzielę spodziewajmy się znacznego ocieplenia z powodu wyżu znad Północnej Afryki.

W piątek 17 czerwca wciąż zachmurzenie w całym kraju i spodziewane opady deszczu. Na termometrach maksymalna temperatura wyniesie do 20 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, w centrum 21 stopni, a na południowym wschodzie do 24 stopni. Wciąż mogą występować lokalne burze z silnymi porywami wiatru. 

W sobotę 18 czerwca spodziewane jest małe i umiarkowane zachmurzenie, jednak bez opadów. Ma być również cieplej. Na Nizinie Szczecińskiej do 28 stopni, w centrum spodziewane 25 stopni, a najchłodniej będzie na wschodzie - na Mazurach i Suwalszczyźnie spodziewana temperatura sięgnie 24 stopni. Najcieplej ma być na dolnym śląsku - termometry pokażą nawet do 32 stopni.

W niedzielę 19 czerwca w większości kraju będzie pogodnie, tylko na zachodzie spodziewane przelotne opady deszczu i burze. Temperatura do 34 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku, na Suwalszczyźnie spodziewane maksymalnie 29 stopni. Równie wysokich temperatur można spodziewać się w reszcie kraju. W związku z wysokimi temperaturami można spodziewać się przelotnych deszczu i burz z porywami wiatru do 80 km/h. 

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: MikeMareen/Getty Images

Pozostałe wiadomości