Jak informuje IMGW, nad Europą dominują niże, jedynie częściowo krańce zachodnie kontynentu znajdują się w zasięgu wyżu znad Atlantyku. Polska jest pod wpływem niżu z ośrodkami nad Skandynawią. Od południowego zachodu przemieszcza się płytki niż, powodując napływ nieco cieplejszej masy powietrza polarnego morskiego nad południową część kraju, północ pozostaje w chłodnej masie powietrza także pochodzenia polarnego.
Nowy rok
Pogoda na środę, 5 stycznia 2022 r.
W środę zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach oraz lokalnie na północy kraju opady śniegu. Na Podkarpaciu okresami opady o umiarkowanym natężeniu - prognozowana wysokość opadów na tym obszarze do 15 mm. W Bieszczadach przyrost pokrywy śnieżnej lokalnie do 15 cm, a w Tatrach do 8 cm. Temperatura maksymalna od 1 st., 2 st. na północnym wschodzie i miejscami na północy do 6 st. na południu. Wiatr umiarkowany, na zachodzie miejscami dość silny, w pasie nadmorskim także silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 65 km/h, na północnym zachodzie kraju do 80 km/h, południowo-zachodni i zachodni. W szczytowych partiach gór porywy wiatru do 110 km/h - powodować będą zawieje i zamiecie śnieżne.
Pogoda na środę, 5 stycznia 2022 r. w Warszawie
W środę w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, możliwy także deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna 4 st. Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni.
Alerty hydrologiczne IMGW
Odwilż na początku stycznia stwarza ryzyko spływu wód opadowo-roztopowych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego i drugiego stopnia. Są takie miejsca na rzekach, gdzie przekroczone są stany ostrzegawcze.
Alerty IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia obowiązują na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, dotyczą zlewni Górnej i Dolnej Łyny. W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych w ciągu najbliższej doby na Łynie i jej dopływach przewiduje się wzrost stanu wody, na rzece Guber powyżej stanu ostrzegawczego. Alerty ważne będą do godziny 11 w środę.
Alarmy wydano też w województwie mazowieckim, dla zlewni: Wkry, Bzury, Świdra, Pilicy od Zbiornika Sulejów, Radomki, Iłżanki. W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych w ciągu najbliższej doby na dopływach Wisły i Narwi przewiduje się wzrost stanu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenia ważne będą do godz. 12 w środę.
Pomarańczowe alerty obowiązują również na terenie województwa świętokrzyskiego, dotyczą zlewni: Kamiennej wraz ze zb. Brody Iłżeckie, Nidy do Brzegów, Czarnej wraz ze zb. Chańcza, odcinka Nidy od Brzegów do ujścia Wisły. W związku z dalszym spływem wód opadowo-roztopowych i prognozowanymi opadami deszczu, w zlewni: Nidy, Czarnej (Staszowskiej) oraz na Kamiennej powyżej zbiornika Brody Iłżeckie prognozowane są dalsze lub ponowne wzrosty poziomu wody, w strefie wody wysokiej, przy obecnie utrzymujących się przekroczonych stanach ostrzegawczych. Alarmy ważne będą do godz. 9 w środę.
Alerty IMGW pierwszego stopnia
Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia. Wydano je na terenie województwa dolnośląskiego, dla zlewni: Nysy Kłodzkiej ze Ścinawką, Nysy Łużyckiej do Zgorzelca, Bobru. W związku ze spływem wód opadowych w zlewniach górnej Nysy Kłodzkiej, górnego Bobru i górnej Nysy Łużyckiej prognozowane są dalsze wzrosty stanów wody, lokalnie z możliwością osiągnięcia lub przekroczenia stanu ostrzegawczego, zwłaszcza na Bystrzycy Dusznickiej i w Piechowicach na Kamiennej. Alerty ważne będą do godz. 8 w środę.
Czym jest alarm hydrologiczny pierwszego stopnia
Jak mówi definicja IMGW, pierwszy stopień alarmu hydrologicznego oznacza zagrożenie umiarkowane. Kiedy obowiązuje, stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych - przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.
W związku z trwającym spływem wód opadowo-roztopowych występują wzrosty stanów wody, a lokalnie mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze.
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) January 4, 2022
Dlatego też dla niektórych zlewni w dorzeczu Wisły i Odry zostały wydane ostrzeżenia hydrologiczne 1° i 2°.#IMGW #ostrzeżenie pic.twitter.com/72blxXiSQW
Zobacz też:
- Kwadrantydy - styczniowy rój meteorytów w 2022. Kiedy oglądać?
- Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych? Oto konkretny plan działania
- Jak ukryć oznaki zmęczenia? Zdradzamy najlepsze domowe sposoby na podkrążone oczy
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: PAP, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN