Wiatr a zdrowie psychiczne - choroba fenowa
Silny wiatr może znacząco pogarszać samopoczucie. Meteopaci często odczuwają lęk i niepokój. Powszechnie wiadomo, że nasz nastrój może wahać się szczególnie w zimne miesiące z powodu deszczu i braku słońca. Nie każdy jednak wie, że znaczący wpływ na nasze samopoczucie może mieć również silny wiatr.
- Wiatr wpływa na samopoczucie. Możemy odczuwać lęki, niepokoje oraz mieć osłabioną koncentrację. Warunki są bardzo trudne - mówiła Justyna Milewska, lekarka rodzinna.
- Miejmy dla siebie dużo wyrozumiałości nawzajem. Starajmy się siebie zrozumieć i osoby, które na co dzień mają problem z pesymistycznymi myślami, z depresją. Czasem mogą pojawić się myśli samobójcze. Wiatr, który teraz wieje, ma naprawdę ogromne nasilenie - dodała.
Wiatr samobójców - objawy choroby fenowej
Jak zauważa ekspertka, częstą reakcją organizmu na bardzo silny wiatr są pesymistyczne myśli, a u osób z depresją pojawiają się często myśli samobójcze, smutek, brak chęci do działania.
- Mamy wskaźnik odczuwania ciepła i on jest na poziomie minus 4. Po pół godzinie odczuwamy dreszcze, zimno, a po dwóch godzinach mamy uczucie drętwienia skóry twarzy. Bardzo łatwo jest się wychłodzić - zaznaczyła Justyna Milewska.
- Choroba fenowa to schorzenie ściśle związane ze zmianą warunków pogodowych, a mianowicie pojawieniem się wiatrów fenowych. Najczęściej występują one w górach i wiążą się z dużą różnicą ciśnień, co znacząco wpływa na samopoczucie. Dlatego nazywany jest wiatrem samobójców, tak nasila objawy depresji, że doprowadza do zachwiania nastroju. Każda osoba to inaczej odczuwa - podsumowała.
Jeżeli nie zdążyliście obejrzeć Dzień Dobry TVN na żywo, wszystkie odcinki programu można znaleźć na Player.pl
Zobacz także:
- Syn Toma Hanksa szczerze o dzieciństwie. "Nie miałem silnego męskiego wzorca"
- Utalentowana miłośniczka bodypaintingu. "Stałam się inspiracją dla innych"
- Zaadoptuj kota. Bonus, Mancia, Smeagol i Boguś czekają na dom
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN Online