Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie? "Mogą pojawić się myśli samobójcze"

Aktualizacja:
Autor:
Oskar
Netkowski
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Od kilku dni pogoda daje się nam we znaki. Niż Eunice, który przyniósł w sobotę porywisty, silny wiatr, odsunął się w kierunku Rosji. Jego śladem podążają jednak inne niżowe układy baryczne i w rozpoczynającym się tygodniu, czeka nas powrót wietrznej aury. Dla wielu osób oznaczać to będzie spadek nastroju.

Wiatr a zdrowie psychiczne - choroba fenowa

Silny wiatr może znacząco pogarszać samopoczucie. Meteopaci często odczuwają lęk i niepokój. Powszechnie wiadomo, że nasz nastrój może wahać się szczególnie w zimne miesiące z powodu deszczu i braku słońca. Nie każdy jednak wie, że znaczący wpływ na nasze samopoczucie może mieć również silny wiatr.

- Wiatr wpływa na samopoczucie. Możemy odczuwać lęki, niepokoje oraz mieć osłabioną koncentrację. Warunki są bardzo trudne - mówiła Justyna Milewska, lekarka rodzinna.

- Miejmy dla siebie dużo wyrozumiałości nawzajem. Starajmy się siebie zrozumieć i osoby, które na co dzień mają problem z pesymistycznymi myślami, z depresją. Czasem mogą pojawić się myśli samobójcze. Wiatr, który teraz wieje, ma naprawdę ogromne nasilenie - dodała.

Wiatr samobójców - objawy choroby fenowej

Jak zauważa ekspertka, częstą reakcją organizmu na bardzo silny wiatr są pesymistyczne myśli, a u osób z depresją pojawiają się często myśli samobójcze, smutek, brak chęci do działania.

- Mamy wskaźnik odczuwania ciepła i on jest na poziomie minus 4. Po pół godzinie odczuwamy dreszcze, zimno, a po dwóch godzinach mamy uczucie drętwienia skóry twarzy. Bardzo łatwo jest się wychłodzić - zaznaczyła Justyna Milewska.

- Choroba fenowa to schorzenie ściśle związane ze zmianą warunków pogodowych, a mianowicie pojawieniem się wiatrów fenowych. Najczęściej występują one w górach i wiążą się z dużą różnicą ciśnień, co znacząco wpływa na samopoczucie. Dlatego nazywany jest wiatrem samobójców, tak nasila objawy depresji, że doprowadza do zachwiania nastroju. Każda osoba to inaczej odczuwa - podsumowała.

Jeżeli nie zdążyliście obejrzeć Dzień Dobry TVN na żywo, wszystkie odcinki programu można znaleźć na Player.pl

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN Online

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości