Gwałt, który wstrząsnął krajem. Sprawcy skazani na karę śmierci

Sąd wyrok
Jantanee Phoolmas/Getty Images
Kilka miesięcy temu pewna kobieta została zgwałcona na oczach swoich dzieci. Teraz zapadł wyrok skazujący jej oprawców na karę śmierci. Winowajcy planują odwołać się od decyzji sądu.

Brutalny gwałt w Pakistanie

W pierwszej połowie września 2020 roku w okolicach miasta Lahaur w prowincji Pendżab w północno-wschodnim Pakistanie kobiecie (której tożsamości nie ujawniono) skończyło się w aucie paliwo. Wówczas zatrzymała się ona na poboczu i, jak informowało BBC, powiadomiła o zdarzeniu swoich bliskich. Ci poradzili jej, by zadzwoniła po pomoc drogową i ruszyli w jej kierunku. Kobieta czekała w pojeździe wraz z dwójką swoich dzieci.

Tę sytuację zauważyli przechodzący obok Abib Malhi i Shafqat Ali Bagga. Postanowili dokonać napadu. Skradli jej pieniądze i biżuterię, a później zgwałcili ją na pobliskim polu na oczach dzieci. Po całym zdarzeniu kobieta złożyła zeznania, dzięki którym udało się ująć przestępców.

20 marca sąd w Lahaurze uznał mężczyzn winnymi dokonania gwałtu zbiorowego, porwania, napadu oraz przestępstwa na tle terrorystycznym. Obydwu skazano na karę śmierci. Mężczyźni jednak planują odwołać się od wyroku.

Zaostrzenie przepisów

Wydarzenie wywołało w Pakistanie falę protestów. Sprzeciw wzrósł jeszcze bardziej po tym, jak szef miejscowej policji, Umer Sheikh obarczył ofiarę częścią winy. Twierdził, że kobieta, która przez pewien czas zamieszkiwała we Francji, uległa mylnemu wrażeniu, że Pakistan jest równie bezpiecznym krajem. Mówił, iż ta mogła wcześniej upewnić się, że ma wystarczająco dużo paliwa w baku, albo pojechać bardziej ruchliwą trasą.

Dzięki oburzeniu Pakistańczyków w grudniu władze w Islamabadzie wprowadziły surowsze przepisy mające chronić kobiety. Nowe specjalne sądy mają usprawnić procesy, a kary za tego rodzaju akty przemocy zostały zaostrzone.

Więcej na stronie tvn24.pl.

Uciekła z Pakistanu z siedmiorgiem dzieci. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Źródło: TVN 24, BBC, Reuters

podziel się:

Pozostałe wiadomości