Newsy

Rekordowa temperatura na Antarktydzie. "Niesamowite i anomalne"

Newsy

Aktualizacja:
gettyimages.com/ Posnov

Na Antarktydzie padł rekord temperatury – prawie 21 stopni Celsjusza. Badacze przyznają, że nigdy nie widzieli czegoś takiego.

Rekordowa temperatura

Na wyspie Seymour, położonej na wschód od północnego krańca Półwyspu Antarktycznego, 9 lutego brazylijscy naukowcy zanotowali rekordową temperaturę – prawie 21 stopni Celsjusza. Jeżeli wynik się potwierdzi, będzie to najwyższa temperatura zanotowana na tym kontynencie w historii pomiarów.

Widzimy trend ocieplania się w wielu miejscach, które monitorujemy, ale nigdy nie widzieliśmy czegoś takiego

- powiedział pracujący na wyspie Seymour brazylijski badacz Carlos Schaefer.

Dodał, że przekroczenie granicy 20 stopni to znak, że w regionie dzieje się coś istotnego. Naukowcy, którzy co trzy dni zbierają pomiary określają to zjawisko jako „niesamowite i anomalne”. Trzy dni wcześniej badacze z argentyńskiej stacji Esperanza na północnym skraju Półwyspu Antarktycznego ogłosili, że odnotowali rekordową temperaturę: 18,3 st. C a średnia roczna temperatura na wyspie to 1,5 st. C latem i -15 st. C zimą.

Nieodwracalne zmiany

Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że Półwysep Antarktyczny, czyli wysunięta najdalej na północ część Antarktydy jest jednym z najszybciej ocieplających się regionów na Ziemi. Przez ostatnie 50 lat temperatura wzrosła tam aż o 3 stopnie Celsjusza. Te zmiany klimaty przyczyniły się do dużego topnienia pokrywy lodowej na biegunie południowym, co będzie powodowało jej rozpad. To z kolei sprawi, że poziom mórz i oceanów w ciągu najbliższych stuleci wzrośnie o co najmniej 3 metry.

Zobacz też:

Autor: Anna Korytowska

Źródło: tvnmeteo

Pozostałe wiadomości