Ekspert z ,,Centrum Nauki Kopernik” wyczytał nam wiosnę z gwiazd, opowiedział kiedy przychodzi astronomiczna wiosna. Podczas rozmowy z Cezarym Szmitke dowiedzieliśmy się, co warto obserwować na niebie, jakie wypatrywać gwiazdy, a nawet nawet o jakiej porze, będziemy mogli dostrzec inne planety we wszechświecie.
Zobacz też:
Jak przesadzać kwiaty doniczkowe i ogrodowe? Kiedy najlepiej to robić?
Co to jest astronomiczna wiosna?
Astronomiczna wiosna to moment, w którym dzień zrównuje się z nocą, trwają dokładnie po 12 godzin. W tym roku rozpoczyna się 20 marca, a w przyszłości będzie to 19 marca.
Początek wiosny to dobry moment do wyznaczania kierunków świata. Słońce wschodzi dokładnie na wschodzie, a zachodzi dokładnie na zachodzie. Są tylko dwa takie momenty w roku: początek wiosny i jesieni.
Dlaczego w tym roku astronomiczna wiosna zaczyna się 20 marca, a nie – jak kalendarzowa – 21 marca?
Ponieważ rok astronomiczny ma 365 dni, 5 godzin, 48 minut i 45 sekund – tyle czasu potrzeba, aby Ziemia znalazła się w tym samym miejscu na orbicie okołosłonecznej. Tymczasem rok kalendarzowy (w kalendarzu gregoriańskim) ma 365 dni, tak więc dopóki nie przyjdzie rok przestępny, wiosna co roku zaczyna się o kilka godzin „wcześniej”. Ponieważ poprawki z lat przestępnych nie niwelują tego przesunięcia w zupełności, za kilka pokoleń astronomiczna wiosna będzie przesuwać się jeszcze „wcześniej”.
Dlaczego Wielkanoc obchodzimy każdego roku w innym terminie?
Wiosna to Wielkanoc, czyli święto wyznaczane dzięki obserwacjom astronomicznym - Niedziela Wielkanocna to niedziela po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.
Więcej:
- Jak walczyć z bezsennością?
- Piramida długowieczności - czyli jak przeżyć 120 lat?
- Tłuszcz powoduje otyłość i miażdżycę? Prawda czy mit? Wpływ na organizm człowieka
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN