Newsy

Jacek Kochanowski, profesor UW wywołał swoim wulgarnym wpisem burzę w Internecie

Newsy

Aktualizacja:
fot. Marc Bruxelle / EyeEm/Getty Images

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego Jacek Kochanowski w wulgarny sposób odniósł się do wydarzeń, które miały miejsce podczas marszu równości w Płocku. Mocno niecenzuralne wypowiedzi profesora spotkały się z krytyką władz uczelni. „Będę się bronił, bo to nie ja rozpętałem tę wojnę” – pisze w odpowiedzi na setki obraźliwych i krytycznych komentarzy profesor.

Jacek Kochanowski, profesor UW wywołał skandal publikując w sieci obraźliwe wpisy na temat Jakuba Baryły, 15-latka, który próbował zablokować marsz równości w Płocku, stając na jego drodze z krzyżem w ręce.

 Och och. O po*ebie z krzyżem w Płocku nie wypada pisać, że po*eb. Choć ewidentnie pięknie pozował do zdjęć. Gdybym nie był lewakiem to bym został prawakiem. Oni nie mają problemów. Wypie*****.

- skomentował jego zachowanie prof. Kochanowski na Twitterze.

Profesor UW wywołał burzę

Swoim wpisem o "po*ebie z krzyżem" pracownik UW wywołał lawinę komentarzy - od uprzejmie krytycznych wobec stylu wypowiedzi po jawnie hejterskie. Pisze teraz na Twitterze, że zalewa go fala wyzwisk i gróźb. 

Wulgarne wpisy w mediach społecznościowych Jacka Kochanowskiego, profesora UW spotkały się także z krytyką władz uczelni. Zareagowała nawet rzecznika UW, Anna Korzekwa-Józefowicz .

 Styl wypowiedzi, jaki w swoich ostatnich wpisach zaprezentował prof. UW Jacek Kochanowski, nie spełnia standardów debaty publicznej.

– napisała zapewniając, że profesorem zajmie się rzecznik dyscyplinarny UW.

Jestem nie tylko profesorem, ale także gejem

Profesor jednak nie zamierza przepraszać, choć nieco zmitygował wulgarny epitet jakim określił 15-letniego Jakuba Baryłę.

Rzeczywiście nie powinienem pisać o „pojebie z krzyżem”. Ten młody człowiek jest ofiarą histerii wymierzonej w osoby LGBT. On zapewne uwierzył, że jesteśmy najgorszym zagrożeniem dla Polski. Winni są ci, którzy rozpalają seanse nienawiści.

- oświadczył Kochanowkki w kolejnym tweecie.

Odnosząc się do wpisu rzeczniczki UW oświadczył zaś:

Jestem nie tylko profesorem, ale także gejem. Codziennie w mediach politycy prawicy, publicyści i ludzie Kościoła wylewają na mnie kubły pomyj. Otóż będę się bronił, bo to nie ja rozpętałem tę wojnę. Proszę poczytać, jak nazywają mnie ludzie w komentarzach pod Pani postem. 

Kim jest profesor Jacek Kochanowski?

Jacek Kochanowski jest publicystą, socjologiem i filozofem, który na UW zajmuje się m.in. socjologią queer i gender. Na swoim koncie na Twitterze komentuje aktualną sytuację, uczestnicząc tym samym w gorących dyskusjach zwłaszcza wokół homofobicznych wypowiedzi hierarchów kościoła.

Jednak język, którym posługuje się Kochanowski, nie podoba się wszystkim odbiorcom. Internauci komentują: „Wstyd. Pracownik Uniwersytetu Warszawskiego? Nie godzi się”, „Tak się zastanawiam, czy człowiek z tytułem profesora powinien się posługiwać takim słownictwem, nawet jak się z jakimś poglądem i oceną sytuacji nie zgadza. Po prostu wstyd i hańba”.

Kim jest Jakub Baryła?

Jakub Baryła ma 15 lat i jest mieszkańcem Płocka. Internet obiegły zdjęcia i nagrania ukazujące nastolatka, który z drewnianym krzyżem stanął naprzeciw idącego ulicami Płocka Marszu Równości. Jego zachowanie jest szeroko komentowane: krytykowane przez środowiska LGBT, ale wychwalane przez tzw. prawacki Twitter.

Autor: Anna Kobyłka

Pozostałe wiadomości