Salmonella w mięsie z indyka
Jak poinformowano, w wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto bakterie salmonelli z grupy O7 w 4 z 5 badanych próbek mięsa z indyka na kotlety. Chodzi o produkt <
Produkt jest przeznaczony do spożycia po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia, jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy.
Działania podjęte przez GIS
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zgierzu powiadomił o sprawie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kutnie, który przeprowadził urzędową kontrolę zakładu Animex Kutno Sp. z o.o. Oddział K 2 w Kutnie, ul. Południowa 4, 99-300 Kutno oraz wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wycofania kwestionowanej partii produktu. Zaplanował również urzędowe pobranie próbek do badań produktu gotowego.
Zakład Animex Kutno Sp. z o.o. Oddział K 2 ustalił listę dystrybucyjną oraz wdrożył procedury wycofania z rynku zakwestionowanego produktu. Zaplanował też mycie i dezynfekcję kwaśną zakładu, pobór próbek środowiskowych i produktu gotowego.
Poinformował dostawcę surowca o zaistniałej sytuacji oraz zaplanował pobór próbek przy następnej dostawie.
Zalecenia dla konsumentów
Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem, w szczególności bez odpowiedniej obróbki termicznej. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem.
Czym objawia się zatrucie salmonellą? Zobaczcie wideo:
Zobacz też:
Salmonella w przedszkolu! Kto odpowiada za bezpieczeństwo posiłków naszych dzieci?
Salmonella w mięsie i kiełbasie. GIS ostrzega
W Polsce więcej zachorowań na salmonellę
Autor: Anna Korytowska
Źródło: GIS