Włosy

Szampon do siwych włosów – na jak długo może pomóc?

Włosy

Aktualizacja:
Dwie butelki z szamponem i wanna

Szampon do siwych włosów to dla sporej ilości osób, szczególnie mężczyzn, produkt pierwszej potrzeby. Coraz więcej z nas zmaga się z problemem przedwcześnie siwiejących włosów, które tracą swój naturalny kolor. Szampon na siwe włosy dla mężczyzn to produkt, po który część z nich sięgnie jeszcze przed 30.

Szampon koloryzujący siwe włosy to drugi etap możliwej walki z siwizną. Zanim jednak po niego sięgniemy warto spróbować kosmetyków bardziej naturalnych. Ich oferta cały czas się poszerza, ponieważ i grupa docelowa stale rośnie. Najnowsze badania pokazują, że 86% mężczyzn przed 45. rokiem życia jest już całkowicie siwych, a 48% zaczyna siwieć jeszcze przed 30.

Skąd się biorą siwe włosy – szampon jako pierwszy ratunek

Szampon przyciemniający siwe włosy to pierwszy produkt, po który sięgamy, gdy w lustrze dostrzeżemy kolejny siwiejący kosmyk. Warto natomiast pamiętać, że na siwienie wpływ na bardzo dużo czynników. Związane jest ono z nieprawidłową albo mniejszoną pracą melanocytów, które odpowiadają za produkcję melaniny, a więc substancji koloryzującej włosy. Bardzo często ta praca niewiele ma wspólnego z naszym wiekiem, wpływ na nią mają także:

- niedobór witamin (szczególnie z grupy B),

- palenie papierosów,

- duży stres,

- niehigieniczny tryb życia,

- zła dieta,

- nieprawidłowa pielęgnacja włosów, osłabiająca ich strukturę.

Szampon do siwych włosów dla mężczyzn i kobiet na wszystkie te problemy nie pomoże. W większości przypadków pozwala on jedynie zredukować jego widoczność. Przeciwdziałać siwieniu trzeba na różnych frontach, nie tylko samą pielęgnacją.

Szampon dla mężczyzn na siwe włosy – jak wybrać?

Szampon do siwych włosów dla mężczyzn zawiera przede wszystkim dwa składniki – witaminę B5 oraz guaranę. Witamina pozwala na wzmocnienie włosa, natomiast wyciąg z guarany do przyciemnia.

Szampon koloryzujący do siwych włosów dla blondynów zawiera najczęściej wyciąg z rumianku i cytryny. Wykazuje on bowiem właściwości rozjaśniające. Natomiast działanie przyciemniające, wskazane dla brunetów ma szampon koloryzujący na siwe włosy z rozmarynem.

Jaki szampon koloryzujący pokrywa siwe włosy?

Szampon koloryzujący na siwe włosy dla mężczyzn ma ograniczoną przestrzeń do działania. Należy pamiętać, że jest to możliwie naturalny kosmetyk, z małą ilością chemii, nie jest to farba z amoniakiem, a produkt przyciemniający bądź rozjaśniający włosy.

Na zaawansowaną siwiznę nie wystarczy szampon. Siwe włosy , szczególnie u blondynów i blondynek, są często silniejsze i dużo ciemniejsze od włosów o naturalnym kolorze i delikatne ziołowe ekstrakty mogą sobie z nimi nie poradzić.

Czy szampon koloryzujący pokryje siwe włosy? Na początku z pewnością tak. Łatwiej będzie z pewnością osobom o ciemniejszych włosach, proces przyciemniania jest prostszy i bardziej efektywny niż rozjaśnianie. Przyjmuje się, że szampony koloryzujące na siwe włosy działają do momentu, kiedy objętość siwizny jest mniejsza niż 30% objętości wszystkich włosów. W przypadku większego zakresu naturalne metody przyciemniania lub rozjaśniania nie będą w pełni skuteczne.

Szampon na siwe włosy dla kobiet może mieć również nieco mocniejszą formułę, nie tylko opartą o wyciągi roślinne, ale również sztuczny barwnik. Takie produkty często zawierają utleniacz albo niewielką dawkę amoniaku. Nie niszczą więc zbytnio włosów.

Szampon pokrywający siwe włosy to nie wszystko

Szampon przyciemniający siwe włosy dla mężczyzn czy kobiet to tylko jeden z możliwych produktów do walki z siwizną. Na początkowym etapie warto pytać nie tylko, jaki szampon na siwe włosy , ale też jakie płukanki ziołowe i spraye są wskazane. Często kuracja wspomagająca z wykorzystaniem płukanki z rozmarynu lub cytrynowo-rumiankowej istotnie może pomóc walczyć z problemem.

Świetnie sprawdza się także płukanka z orzecha włoskiego oraz herbaciano-ziołowa (czarna herbata, rozmaryn, szałwia). Niektórzy proponują, aby szampon męski na siwe włosy zastąpić płukanką ziemniaczaną. Woda z gotowanych ziemniaków naturalnie bowiem przyciemnia włosy.

Przychodzi jednak taki moment, że szampon do siwych włosów dla kobiet należy zamienić na zwykłą farbę. Panie nie mają z tym większego problemu, natomiast dla mężczyzn to tak niemęski zabieg, że wzbraniają się przed nim jak mogą. Szampon koloryzujący pokrywający siwe włosy naprawdę może jednak nie wystarczyć, warto więc rozważyć domowe farbowanie lub wizytę w dobrym salonie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości