Olejowanie - prosty sposób na piękne włosy. Trycholog: "Bardzo ważna jest systematyczność"

Z powodów rozprzestrzeniającego się koronawirusa Ministerstwo Zdrowia radzi, aby pozostać w domu. Jak wykorzystać czas kwarantanny? To dobra okazja, by o siebie zadbać i urządzić w łazience prywatne spa. Dowiedz się, jak odżywić włosy z wykorzystaniem łatwo dostępnych produktów.

Czemu służy olejowanie włosów?

Olejowanie to zabieg, którego celem jest poprawa kondycji i wyglądu włosów. Każdego dnia uszkodzeniu ulega część martwa włosa zwana łodygą. Nie ma ona samodzielnej zdolności regeneracyjnej. Dlatego niezbędne jest stosowanie zewnętrznych preparatów, które pomogą odbudować powstające w jej strukturze ubytki.

Olejowanie włosów - zalety

Olejowanie włosów pomaga:

  • tworzyć tarczę ochronną na włosie, która chroni go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi
  • regenerować zniszczenia powstałe w wyniku działania czynników zewnętrznych (naturalnych, mechanicznych lub chemicznych)
  • „ujarzmić” włosy, które z natury mają rozchyloną łuskę oraz charakteryzują się tendencją do puszenia, rozdwajania i kręcenia
  • uwydatnić naturalny blask i zdrowy wygląd włosów
  • obniżyć porowatość włosów.

Porowatość włosów – co to jest?

Łuska włosowa zbudowana jest z warstw. W zależności od stopnia ich rozchylenia mówimy o włosach wysokoporowatych, średnioporowatych lub niskoporowatych. Wiedząc, w jaki sposób nasze włosy zachowują się w różnych warunkach, sami jesteśmy w stanie określić ich porowatość.

Włosy wyskoporowate charakteryzują się rozchyloną łuską i są na ogół najbardziej problematyczne. Bardzo łatwo reagują przesuszeniem na zmianę temperatury i wilgotności powietrza. Są szorstkie, matowe oraz przejawiają bardzo dużą tendencję do rozdwajania się i łamania. Ponadto mogą się falować, puszyć i kręcić.

Włosy niskoporowate uważane są za najzdrowszy typ. Łuski są wygładzone, odporne na uszkodzenia i najlepiej znoszą zabiegi fryzjerskie. Są bardziej lśniące, śliskie i gładkie. Nie rozdwajają się, nie puszą ani nie kręcą. Z reguły są to włosy proste, ewentualnie z tendencją do lekkiego falowania.

Włosy średnioporowate to najczęściej spotykany typ, ma cechy zarówno włosów wysoko-, jak i niskoporowatych. Mają naturalny połysk, ale także delikatną tendencję do rozdwajających się końcówek i puszenia się (w zależności od warunków pogodowych).

Jak dobrać olej do typu włosów?

Olej do włosów dobieramy w zależności od ich porowatości.

Włosy wysokoporowate preferują oleje o dużych, wyraźnych cząsteczkach, które zawierają kwasy wielonienasycone. Wnikają one w głąb włosa i pomagają odbudowywać jego strukturę. W tym przypadku warto sięgnąć po oleje z awokado, pestek dyni, słonecznika, lnu, konopi, orzechów macadamia, pestek winogron, maku, kukurydzy lub ogórecznika.

Włosy niskoporowate potrzebują olejów nasyconych, o małych cząsteczkach, które będą w stanie naprawić drobne uszkodzenia na ich powierzchni. Dobrze sprawdzi się olej kokosowy, kakaowy, z czarnuszki, mango lub słonecznika, a także masła roślinne, np. shea.

Do pielęgnacji włosów średnioporowatych zaleca się oleje o średnich cząsteczkach, zawierające kwasy jednonienasycone, np. olej macadamia, migdałowy, słonecznikowy, lniany, rycynowy, z kiełków pszenicy, pestek dyni lub jojoba.

Bardzo ważna jest systematyczność, więc nie oczekujmy, że po jednym zabiegu włosy będą miały znamiona bardzo zdrowych

- podkreśliła Magdalena Szymczak, psycholog, trycholog.

Olejowanie skóry głowy

Olejować możemy również skórę głowy. Tę metodę stosuje się przede wszystkim w przypadku problemów z nadmiernym łuszczeniem, przesuszeniem skóry głowy, łupieżem lub wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych.

Jak zauważyła w naszym studiu Magdalena Szymczak, olejując skórę głowy należy dopilnować, aby zabieg trwał nie dłużej, niż godzinę. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do jej podrażnienia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Domowe toniki dla każdej cery. Przepisy Anety Suchowierskiej

Piękny dekolt na wiosnę. Porady kosmetolog

Jak dbać o skórę na łokciach i kolanach? Przepisy na domowe kosmetyki

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie