Tradycyjny strój Szkota to przede kilt, czyli kraciasta spódnica z plisami. Często występuje ona w duecie ze sporranem, czyli skórzaną lub futrzaną torebką przyczepioną do paska na biodrach. Dla Szkotów jest częścią tradycji, historii i dziedzictwa. Od lat o kilcie krąży wiele legend, głównie za sprawą przekonania, że rodowity Szkot pod spódnicą... nie nosi bielizny!
Jaka jest historia tego stroju i na jakie okazje współcześnie się go nosi? Z jakimi innymi elementami garderoby prezentuje się najlepiej? Dziś słów kilka o narodowym stroju mieszkańców Szkocji.
Spódniczka Szkota – krótka historia
Skąd wzięła się spódnica Szkota i jak powstaje? Kilt szyje się z szerokiego pasa materiału, według konkretnego kanonu. Wykonany jest on z tartanu, czyli wełny owczej ze wzorem kraty. Musi być on uszyty tak, aby znajdowały się na nim plisy, a fason był zakładany kopertowo. Długość spódniczki Szkota to odległość od talii do kolan. Ten element stroju pojawił się już w XVI wieku i ma pochodzenia celtyckie. Na początku tradycyjny strój Szkota tworzyły lniane koszule, krótkie kurteczki i wełniany pled. W czasie przymrozków mieszkańcy Szkocji zakładali też wełniane spodnie, a w czasie ciepłych dni wełniane skarpetki. Potem pojawił się pled w wersji z długą obszerną częścią, służącą do przepasania górnej części ciała, zwany „ great kilt ”. Miał on szerokość 2 metrów i długość nawet 6 metrów. W takiej formie materiałem owijano się wokół ciała, marszcząc lekko materiał i zabezpieczając go przed zsunięciem się skórzanym pasem. Pozostały materiał zarzucano na lewe ramię, „wieńcząc dzieła” ozdobną broszką. Dopiero później, w XVIII wieku, wzór ten zmodyfikowano, zostawiając jedynie samą spódniczkę. Powstał wtedy „ small kilt ”, który istnieje w tradycji Szkotów do dziś dzięki przedsiębiorcy Thomasowi Rawlinsonowi, który go zapoczątkował i tym samym stał się twórcą nowoczesnego kiltu. Wersja „ casual ” spódnicy Szkota jest stosowana współcześnie przy mniej formalnych okazjach.
Tradycyjny strój Szkota – jakie elementy są w nim niezbędne?
Kilt to podstawa ubioru Szkota, jednak dziś nie nosi się go na co dzień. Jakie są inne części składowe jednego z najciekawszych strojów na świecie? Jest ich kilka, a każda z nich jest niezwykle oryginalna i tworzy z innymi elementami ciekawą całość. Charakterystyczne są dla tego stroju np. skarpetki z występującym w ich zagięciu sznurkiem. Tradycją jest noszenie w nich krótkiego noża, który wsuwa się za materiał. Ciekawe są także buty z długimi, wiązanymi nad kostkę sznurówkami i oczywiście sporran, czyli skórzana lub wykonana z futra torebka zawieszona na biodrach. Bardzo znamiennym elementem dla kiltu jest również zapinka. Może ona występować pod postacią broszki lub agrafki, a czasem nawet stylizowanego miecza. Często umieszcza się na niej herb lub symbol klanu. Jest wpięta w prawy dolny róg i oprócz roli symbolicznej spełnia także funkcję obciążenia stroju.
Spódnica Szkota współcześnie – wpływ na trendy w modzie
Dziś kilt noszony jest przez mężczyzn na formalne okazje, święta, uroczystości narodowe i rodzinne, a nawet zawody sportowe ! Występują w nim także dudziarze. Szczególnie wyjątkowo prezentują się kilty ślubne. Na taką okazję często wykorzystuje się tzw. ośmiojardówki, czyli najlepszy i najdroższy materiał . Do uszycia z niego stroju potrzeba 7,5 metra tkaniny. Wygląda on najbardziej elegancko i najtrafniej odwołuje się do tradycji, czyli oryginalnego wielkiego kilku. Alternatywą na takie wydarzenia jak śluby, wesela czy bale jest także kilt w zestawie z marynarką, uszytą z wysokiej jakości materiału i dekoracyjnymi akcentami wykończenia, np. w postaci ozdobnych guzików. Nieodzowna jest także mała torebka na biodrach, która jednocześnie pełni funkcję schowka na niezbędne drobiazgi (spódnica bowiem nie ma kieszeni). Od wielu lat szkocka krata jest inspiracją dla wielu projektantów , chętnie wykorzystujących ją w swoich kolekcjach. Jednym z nich był Jean Paul Gaultier , który stworzył całą kolekcję spódnic w szkocką kratę dla mężczyzn. Sama idea noszenia spódnicy przez panów była zaś wykorzystywana (i nadal jest) przez wielu designerów nowoczesnych trendów podczas pokazów mody. Płaszcze, sukienki, spodnie czy szale w szkocką kratę królują na ulicach miast już od dawana. Wydaje się zatem, że ten trend powoli staje się nieśmiertelny i chyba można powiedzieć, że moda na niego nigdy nie minie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN