Czy słyszeliście o metodzie wysuszania niechcianych pryszczy pastą do zębów? Antybakteryjne związki działają na podskórny stan zapalny, wyciszając go i dezynfekując. Sposób skuteczny, ale czy bezpieczny? Sprawdźcie urodową ciekawostkę.
Trądzik, bolące podskórne gule, które nijak nie chcą wyjść na zewnątrz, nawracające ropne stany zapalne skóry, wągry - oto cała lista nieprzyjaciół, którzy zaczynają nam towarzyszyć od momentu dojrzewania i bardzo często zostają z nami przez większość życia. Tendencję do ich powstawania mają osoby o tłustej lub mieszanej skórze . Warto wspomnieć, że w przypadku trądziku bardzo ważną rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne . Co prawda to tłusta skóra, z powodu nadmiaru sebum, najczęściej boryka się z pryszczami, ale podskórne niespodzianki mogą dać się we znaki każdemu. Jakie są przyczyny powstawania stanów zapalnych skóry ? Stres, niedobór snu, uboga dieta, miesiączka, niewystarczające nawodnienie organizmu, źle dobrane kosmetyki, alkohol. Pojawiające się raz na jakiś czas niespodzianki zwykle siedzą długo i są bolesne.
Jak sobie z nimi poradzić?
Wśród zwolenniczek domowej metody radzenia sobie z pryszczami panuje przekonanie, że to pasta do zębów jest najlepszym wyborem.
Pasta do zębów na trądzik, wągry i pryszcze to tani, domowy i sprawdzony sposób na skuteczne pozbycie się niechcianych zmian. Działanie pasty ukierunkowane jest przede wszystkim na dokładne oczyszczenie. Podobnie zadziała nałożona punktowo na skórę. Wnikając w jej głąb, rozprawi się ze stanem zapalnym wywołanym przez bakterie bądź grzyby . Osuszy zmianę, a co najważniejsze, nie doprowadzi do rozprzestrzenienia się jej na twarzy. Ponadto zdezynfekuje zmienione miejsce i oczyści skórę z nadmiaru martwych komórek naskórka.
Jak działa pasta do zębów na pryszcze?
- zwęża i oczyszcza pory
- rozjaśnia przebarwienia po źle zagojonym pryszczu
- wymiata nagromadzone bakterie
- łagodzi stany zapalne
- osusza ropne zmiany skórne
Jak nakładać pastę do zębów na pryszcze?
Przede wszystkim należy zacząć od dokładnego demakijażu i oczyszczenia twarzy . Powinna ona być idealnie czysta, umyta płynem antybakteryjnym lub oczyszczającym, a następnie potraktowana tonikiem. Dlaczego przygotowanie twarzy jest ważne? Bowiem tylko wtedy mamy pewność, że na jej powierzchni nie zostały resztki brudu, które nadal przenikają w głąb skóry. Poza tym mamy pewność, iż pasta będzie miała szansę bezpośredniego zadziałania na pryszcza. Dopiero na tak przygotowaną skórę punktowo nakładamy pastę, wielkości ziarnka ryżu. Ile trzymać pastę na skórze? Zależy to od rodzaju skóry, a także zmiany, jaką chcemy wysuszyć. Osoby z wrażliwą, delikatną i alergiczną skórą nie powinny trzymać pasty na skórze dłużej niż 20 minut. Osoby z tłustą i problematyczną skórą śmiało mogą zostawić ją na noc. Po zakończonej aplikacji należy bardzo dokładnie umyć twarz, a następnie całą tonizować .
Maseczka do twarzy na bazie pasty?
Pasta do zębów, oprócz bezpośredniej aplikacji, wykorzystywana jest również jako składnik maseczek do twarzy , które stosowane regularnie raz na tydzień bądź dwa pomogą w uregulowaniu pracy m.in skóry trądzikowej. Do przygotowania maseczki potrzebna będzie pasta do zębów (wielkość grochu), sok z połówki cytryny, pół tabletki aspiryny rozgniecionej na proszek. Tak przygotowaną mieszankę nakładamy na oczyszczoną twarz lub problematyczne miejsca. Po upływie 10 minut maskę należy usunąć, a twarz umyć i tonizować.
Efekty uboczne stosowania pasty na skórę
Większość kupowanych przez nas past do zębów ma w swoim składzie sód, dwutlenek węgla, węglan krzemu u wodorotlenek wapnia. Mają one silne działanie wybielające i antybakteryjne, które niekorzystnie może wpłynąć na skórę. Dlatego do wysuszania pryszczy należy wybierać pasty o naturalnym roślinnym składzie.
Ponadto długość jej aplikacji należy dostosować do rodzaju skóry. Za długo trzymana lub zbyt agresywna pasta może spowodować silne podrażnienie, wysuszenie, a następnie łuszczenie się skóry. Stosowania pasty na pryszcze powinny unikać osoby z bardzo wrażliwą, alergiczną i naczynkową cerą. Do wysuszania pryszczy nie poleca się past wybielających i barwionych, gdyż wykazują one silne działanie czyszczące, zbyt silne, aby stosować je na skórę.
Czy pasta do zębów wyleczy trądzik?
Trądzik, jak wspomnieliśmy, to bardzo często wynik zmian uwarunkowanych genetycznie. Ponadto jego intensywność, przebieg i ewentualne powikłania uzależnione są od gospodarki hormonalnej organizmu . Pastę do zębów można potraktować jako doraźny domowy sposób do walki z drobnymi i niespodziewanymi zmianami skórnymi. Jednak należy pamiętać, iż trądzik jest chorobą skóry, która wymaga konsultacji i leczenia pod okiem specjalisty dermatologa.
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Deux/Gettyimages