Zatem jak jest ze stosowaniem mydła antybakteryjnego? Czy dezynfekcja skóry jest potrzebna ? Jakie środki do dezynfekcji rąk wybrać? Czy mydło antybakteryjne bez wody może być dobrym rozwiązaniem? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.
Dezynfekcja skóry
Czy warto zdezynfekować skórę? Oczywiście, że warto, gdyż pracujemy w różnych miejscach, przebywamy w miejscach użyteczności publicznej, jeździmy komunikacja miejską. Z tego względu powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią higienę, w szczególności rąk. Ich dobra dezynfekcja zapewnia mniejsze prawdopodobieństwo przenoszenia bakterii i rozwoju różnorodnych infekcji. Polecana jest w szczególności podczas przebywania w placówkach ochrony zdrowia.
Mydło antybakteryjne to doskonały środek do dezynfekcji skóry. Ma ono właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne. Pozwala na szybkie oczyszczenie skóry rąk i innych części ciala. Skutecznie zwalcza powstałą na skórze warstwę drobnoustrojów (dobrych i złych).
Skład i rodzaje mydeł antybakteryjnych
Co odróżnia mydło tradycyjne od antybakteryjnego? Zwykłe mydło przecież też usuwa bakterie. Jednak to mydło antybakteryjne dodatkowo wzbogacone jest o składniki mające właściwości bakteriobójcze. Zazwyczaj jest to jedna z trzech substancji: podchloryn sodu, alkohol lub triklosan. Trzeba pamiętać, że substancje te niszczą nie tylko złe, ale także dobre dla naszego organizmu drobnoustroje.
Na rynku dostępne jest mydło antybakteryjne w różnej postaci. Mydło antybakteryjne w płynie oraz w kostce . Który preparat wybrać? Zależy to od naszych preferencji i potrzeb. Mydło w płynie stanowi preparat do dezynfekcji rąk i ciała, nawet bez użycia wody.
Dermatolodzy podkreślają, że preparatów tych nie powinny używać osoby mające skórę skłonną do podrażnień, alergii oraz kobiety w ciąży.
Mydło antybakteryjne dla dzieci
Mydło antybakteryjne można także stosować dla dzieci. Zazwyczaj dla tej grupy wybierane są mydła w płynie. Są to produkty o wyraźnym kolorze i pięknym zapachu. Najważniejsze, żeby były delikatne dla wrażliwej skóry dziecka. Kolor i zapach tych kosmetyków sprawi, że nasze pociechy będą chętniej dbały o higienę rąk. Trzeba wybierać produkty, które nie tylko mają w składzie bardzo delikatne środki myjące oraz nie podrażniają skóry, warto także zwrócić uwagę na to, czy zostały przebadane dermatologicznie. Dobrze, jeśli zawierają kompozycję, która pozwala dodatkowo nawilżyć skórę. Rodzice powinni także pamiętać, by za często nie stosować tego mydła w higienie swoich pociech. Jeżeli aplikujemy je po każdorazowym wyjściu z toalety, warto zadbać o dodatkowe nawilżenie jej dłoni.
Mydło antybakteryjne na trądzik
Mydło antybakteryjne to doskonałe rozwiązanie do pielęgnacji cery trądzikowej . Wysusza skórę, łagodzi stany zapalne, a także zmniejsza wydzielanie sebum. Ma działanie bakteriobójcze i ściągające, co oddziałuje na brak powstawania nowych zmian, a także pomaga w łagodzeniu obecnych. Mydło antybakteryjne matuje skórę i nadaje jej świeży wygląd.
Często w skład mydła antybakteryjnego do cery trądzikowej wchodzi specjalnie wyselekcjonowany ekstrakt ziołowy, który zawiera wyciąg z koniczyny, pokrzywy zwyczajnej, rumianku, podbiału pospolitego czy skrzypu polnego.
Jak aplikować mydło antybakteryjne na twarz? Trzeba je nałożyć na twarz, rozprowadzić, a następnie spłukać ciepłą wodą. Krostki i wypryski pojawiają się nie tylko na twarzy, ale także dekolcie, plecach. Z tego względu warto także stosować mydło na te części ciała. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie przesadzać z częstotliwością jego używania. Wystarczy raz dziennie umyć nim skórę. W przeciwnym wypadku możemy uzyskać negatywny efekt, w postaci przesuszenia skóry i nadmiernego łojotoku.
Mydło antybakteryjne to produkt warty posiadania nie tylko w łazience, ale także samochodzie czy w podróży. Trzeba jednak pamiętać o rozsądku w jego użyciu. Stosowanie kilka razy dziennie nie jest wskazane, ponieważ zbyt bardzo wysuszymy skórę. Pamiętajmy także o stosowaniu kremów nawilżających, jednak nie bezpośrednio po umyciu skóry mydłem antybakteryjnym.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN