Moda i Uroda

Obcierające buty. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Moda i Uroda

Autor:
Adrianna
Kowalczyk
Co zrobić, aby buty nie obcierały pięt?

Źle dobrany rozmiar czy nieodpowiednio wyprofilowany, sztywny but to zmora wielu osób. Jeśli po założeniu go czujemy dyskomfort, warto podjąć odpowiednie kroki zanim dojdzie do poważniejszego podrażnienia stopy czy nawet krwawienia. Jak poradzić sobie z obcierającymi pięty butami?

Sposoby na obcierające buty

Nawe buty damskie, nawet te renomowanej marki, mogą obcierać stopę, jeśli będą na przykład odrobinę za małe lub delikatnie sztywne. Na szczęście, istnieje kilka sposobów na rozciągnięcie obuwia i lepsze dostosowanie jego formy do indywidualnego kształtu stopy. Oto one:

  • Załóż grube, wilgotne skarpetki i włóż obcierające pięty buty. Chodź w nich po domu przez około 15 minut dziennie. Po kilku dniach obuwie powinno nieco się rozciągnąć, a po dopasowaniu się do stopy przestanie ocierać pięty.
  • Włóż do butów szczelne woreczki wypełnione wodą i umieść je w zamrażalniku na całą noc. Po zamarznięciu woda zwiększy objętość i rozszerzy obuwie.
  • Spryskaj buty specjalnym preparatem do rozciągania obuwia. Z reguły czynność trzeba powtórzyć kilka razy, aż do uzyskania pożądanego efektu.

Z obcierającymi pięty butami można poradzić sobie także w inny sposób - poprzez zabezpieczenie swojej skóry. Czasami wystarczy posmarować wewnętrzną stronę obuwia (część powodującą dyskomfort) dowolnym tłustym kremem, na przykład do rąk. Jest to rozwiązanie o tyle praktyczne, że nie wymaga zakupu żadnych specjalistycznych produktów, a buty da się założyć od razu. Zamiast kremu można użyć w tym celu również talku, który zmniejsza podatność skóry na otarcia i odparzenia.

Co zrobić, kiedy buty obcierają?

Kiedy zauważymy, że nowe buty obcierają pięty, warto jak najszybciej zdjąć je i ocenić stan skóry. Jeśli jesteśmy w pracy i nie możemy pozwolić sobie na zdjęcie obuwia, dobrze będzie przynajmniej osłonić zaczerwienioną skórę, na przykład przy pomocy opatrunku. W domu należy jednak zapewnić ranie dostęp do świeżego powietrza, aby mogła jak najszybciej się zagoić. W tym czasie nosimy oczywiście inne, wygodniejsze buty. Jeśli okaże się, że żadna metoda rozciągania obuwia nie działa, można zanieść nową parę do szewca. Taki fachowiec posiada narzędzia, dzięki którym jest w stanie poprawić komfort noszenia niemal każdego rodzaju butów.

Jak zapobiegać otarciom pięt?

Ponieważ zawsze łatwiej zapobiegać, niż leczyć, warto wiedzieć, jakie są najczęstsze przyczyny otarć skóry stóp i jak im zapobiegać. Oto one:

  • źle dobrane buty - zbyt ciasne lub zbyt luźne, ocierające się o skórę przy każdym kroku,
  • stopy skłonne do przegrzewania się i do nadmiernej potliwości (wilgoć sprzyja powstawaniu ran),
  •  duża aktywność fizyczna, sporty długodystansowe,
  • wady postawy i problemy ortopedyczne związane z nieprawidłowym stawianiem stóp lub ich ukształtowaniem (taki stan wymaga konsultacji z lekarzem i wdrożenia leczenia oraz rehabilitacji).

Jeśli wiemy, że mamy skłonność do otarć po założeniu nowych butów, powinniśmy sięgnąć po zapiętki czy podpiętki, czyli gotowe akcesoria, które osłaniają skórę i chronią ją przed podrażnieniami w najbardziej newralgicznych miejscach. Jeżeli założymy je od razu po zakupie nowej pary, z pewnością nie dopuścimy do powstania otarć, uchronimy się przed dyskomfortem, bólem i krwawiącymi ranami. Jednocześnie but będzie dostosowywał się do naszej stopy z każdym dniem użytkowania. Otarte pięty to nic przyjemnego, dlatego jeśli kupujemy nowe buty i już przy przymiarce czujemy, że nie są idealnie dopasowane do stóp lub wydają się stosunkowo sztywne, warto zawczasu zabezpieczyć swoje pięty i palce przed otarciami. Kiedy jednak dojdzie już do otarć, należy w pierwszej kolejności zadbać o kondycję skóry stóp, a następnie podjąć próby rozciągnięcia obuwia, nadania mu miękkości i większej elastyczności.

Autor:Adrianna Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości