Moda i Uroda

Garnitur smokingowy a smoking – różnice, podobieństwa, zasady noszenia

Moda i Uroda

Autor:
Adrian
Adamczyk
Mężczyzna w garniturze

Garnitur smokingowy to kompromis pomiędzy smokingiem a klasycznym garniturem, co oznacza, że łączy w sobie cechy ich obu. Jest elegancki, nadaje się na strój pana młodego, ale również na późniejsze wieczorne przyjęcia czy oficjalne kolacje. Cechą charakterystyczną garnituru smokingowego jest przedłużana marynarka.

Garnitur smokingowy ma podobnie jak smoking klapy, wypustki kieszeni i guziki obszyte czarnym atłasem lub jedwabiem. Smoking to strój na okazje o charakterze formalno-rozrywkowym. Zakładany jedynie po zmierzchu, przystosowany do światła sztucznego, gdzie doskonale uwidocznią się jedwabne/atłasowe wykończenia. Zazwyczaj czarny, choć występuje też w kolorze ciemnogranatowym.

Porady stylistki

Ubierz się jak gwiazda filmowa
Ubierz się jak gwiazda filmowaDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Garnitur smokingowy a smoking – marynarka

Smoking uszyty jest z lekkiej tkaniny wełnianej, co ma zapewnić komfort noszenia. Charakterystyczne dla smokingu są klapy marynarki, które mogą być szalowe (bez kozerki) lub ostre (zamknięte lub otwarte), zawsze wyłożone czarnym jedwabiem, z którego wykonane są również obowiązkowe lampasy na spodniach. Marynarka nie ma rozcięć z tyłu, co także jest cechą wyróżniającą stroje bardziej formalne. Inaczej rzecz ma się w przypadku garnituru smokingowego, gdzie marynarka ma rozcięcia, w zależności od modelu, dwa lub jedno. Marynarka w garniturze smokingowym jest jedno- lub dwurzędowa, ta druga musi posiadać cztery guziki (z dwoma występuje znacznie rzadziej). Cechą wspólną marynarki smokingu i garnituru smokingowego są wykładane klapy (satyną lub matowym jedwabiem). Kolor materiału, którym wyłożone są klapy, jest czarny lub, w przypadku innego koloru marynarki w garniturze, w tym samym kolorze (marynarka granatowa, granatowe klapy). Klapy w garniturze smokingowym mogą być otwarte, zamknięte lub szalowe. Marynarki smokingów także mogą być jedno- lub dwurzędowe. Wybór jednej z nich wymusza zachowanie pewnych zasad. I tak marynarka smokingowa jednorzędowa posiada jeden guzik, najczęściej obszyty tym samym materiałem co klapy. Guzik musi pozostać zamknięty, gdy mężczyzna wstaje. Do jednorzędówki zakładany jest pas smokingowy lub/i kamizelka. W marynarkach smokingowych dwurzędowych pas i kamizelka nie są niezbędne, można więc z nich zrezygnować. Jednak ten typ marynarki musi pozostać zapięty przez cały czas, nawet podczas siadania. Kieszenie w oryginalnych smokingach nie mają patek. Marynarka w garniturze smokingowym znów wygląda nieco inaczej, ponieważ jej kieszenie często zaopatrzone są w patki.

Garnitur smokingowy a smoking – spodnie

Spodnie w smokingu są w kolorze marynarki, a elementem wyróżniającym je spośród innych spodni jest pasek, zwany lampasem. To obszycie bocznego szwu spodni jedwabną taśmą, tą samą, która znajduje się na połach marynarki. Nogawki w spodniach do smokingu nie mają mankietów. Spodni nie zapina się na pasek, w związku z czym nie posiadają one szlufek. Smoking wymusza na mężczyźnie założenie szelek, najlepiej białych i zapinanych na guziki. W przypadku garnituru smokingowego spodnie wyglądają zupełnie inaczej. Jak w tradycyjnym garniturze, znajdziemy tu szlufki na pasek, zatem nie ma potrzeby stosowania szelek. To kolejna istotna różnica między omawianymi rodzajami męskiego stroju wieczorowego. Spodnie w garniturze smokingowym nie posiadają też lampasów, choć zdarza się, że producenci decydują się na ich wszycie. Czasem panowie sami życzą sobie, aby doszyć jedwabne lampasy.

Dodatki do smokingu i garnituru smokingowego

Do smokingu zakłada się jedynie białą koszulę z plisą kryjącą guziki oraz mankietami na spinki. Kolejnym elementem jest albo pas smokingowy, albo czarna kamizelka. Pas zasłania wykończenie spodni, a także wydłuża optycznie sylwetkę. Dodatkiem, o którym nie mogą zapomnieć panowie decydujący się na smoking, jest muszka – czarna, gładka, jedwabna i koniecznie wiązana. Do smokingu nie należy zakładać krawata, natomiast dobrze jest zwieńczyć strój białą poszetką w brustasze i kwiatem w butonierce. Nieco inaczej rzecz ma się z garniturem smokingowym, co do którego nie ma aż tylu formalnych wymagań. Garnitur smokingowy występuje w trzech kolorach: czarnym, ciemnogranatowym (midnight blue) oraz ciemnoszarym (oxford grey). To, co łączy je ze smokingami, to zazwyczaj atłasowe lub jedwabne poły marynarki i obszycia guzików. Jednak także do garnituru smokingowego najlepiej założyć białą koszulę i czarną muszkę. Koszula do mniej formalnego garnituru smokingowego może mieć zwykły wykładany kołnierzyk i podwójne mankiety zapinane na spinki. Można, ale nie trzeba, wzbogacić zestaw o kamizelkę lub pas smokingowy, jednak tylko wtedy, gdy marynarka jest jednorzędowa (występuje najczęściej). Niezależnie od tego, czy wybrany zostanie smoking, czy garnitur smokingowy, bardzo ważne są buty, najlepiej oxfordy bez zdobień i nakładanych nosków.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: RunPhoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości